امروز : دوشنبه ۴ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 25
۰۵:۲۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 57112
تاریخ انتشار: ۱۲ مهر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۹:۰۷
تعداد بازدید: 161
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، نبیل العربی دبیرکل اتحادیه عرب در گفت و گو با روزنامه الحیات چاپ لندن در پاسخ به این سوال که ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، نبیل العربی دبیرکل اتحادیه عرب در گفت و گو با روزنامه الحیات چاپ لندن در پاسخ به این سوال که وقتی واشنگتن رقص دیپلماسی جدیدی با ایران به راه انداخت، برخی کشورهای عربی از شیوه برخورد آمریکا با این کشورها دچار نوعی نارضایتی شدند و آیا شما نیز این امر را احساس کرده اید گفت: احساس کردم که تغییری در سیاست آمریکا ایجاد شده است و برخی کشورهای عربی نگران هستند و شکی در این امر نیست. اما من این رقص گرم بین آمریکا و ایران را ندیده ام. تغییری در سیاست ایران مشاهده می شود. حسن روحانی را نمی شناسم اما از وجهه و پیشینه او اینچنین برمی آید که مردی با رویکردهای باز است.

وی افزود: محمد جواد ظریف وزیر خارجه ایران دوست عزیزی از بیش از 25 سال پیش است و من دو بار با وی ملاقات داشتم و معتقدم که قصد دارد چیزهای زیادی در سیاست را تغییر دهد. اولا با وضوح تمام با وی صبحت کردم و مهمترین چیز این بود که دخالت های ایران در کشورهای عربی وجود نداشته باشد. به عنوان مثال مصر را مطرح کردم و آنچه را که پیشتر برای من شیخ الازهر ذکر کرده بود و در آن زمان این مطلب شیخ الازهر را به علی اکبر صالحی وزیر خارجه سابق ایران منتقل کرده و گفتم که ما از ایران به عنوان یک کشور همسایه و دارای روابط تاریخی می خواهیم که به دخالت در کشورهای عربی ادامه ندهد. در مصر خصوصا تلاش هایی برای تشییع وجود داشت و شیخ الازهر به آن اعتراض کرد و کتاب هایی را به من داد که در ایران چاپ شده بود.

العربی در پاسخ به این سوال که وزیر خارجه ایران در این زمینه چه گفت، اظهار داشت: وزیر خارجه سابق انکار کرد. در خصوص وزیر کنونی که یکی از همکارانش حضور داشت و گفت که ما این موضوع را بررسی می کنیم که ببینیم درست است تا آن را متوقف کنیم... با وی در خصوص موضوع جزایر (سه گانه ایرانی) و اختلاف با امارات درباره این موضوع سخن گفته و اظهار داشتم که شما مانند من فردی حقوقدان هستید و ما پیشتر باهم درخصوص مسائل زیادی در چارچوب قانون بین المللی کار کردیم. درخواست داریم که این موضوع حل شود و به وی گفتم که ساده ترین چیز همان ماده 33 منشور سازمان ملل است که می گوید وقتی اختلاف بین کشورها روی داد آنها باید براساس ماده 33 این اختلاف را حل کنند یعنی با مذاکره شروع می شود و با رجوع به دادگاه بین المللی پایان می یابد.

العربی درپاسخ به این سوال که درخصوص اطمینان دادن درباره این موضوع چه چیزی به شما گفت، اظهار داشت: درخصوص این نکته، مذاکرات چه بسا راه حل می باشد، این همه چیزی است که به من گفت.

وی درپاسخ به این سوال که بنابراین تحول مثبتی در موضوع جزایر سه گانه (ایرانی) روی داده است، گفت: تا چه اندازه درخصوص ابوموسی و تنب کوچک و تنب بزرگ؟ درخصوص این مسئله چه روی خواهد داد نمی دانم، اما می دانم که وی با تعدادی از وزیران خارجه عرب ملاقات داشت.

دبیرکل اتحادیه عرب درپاسخ به این مطلب که لابد درخصوص موضوع سوریه و نقش ایران در سوریه با یکدیگر صحبت کردید، تصریح کرد: البته درباره این موضوع صحبت کردیم و اولین موضوع بود. به ایشان گفتم که همه کشورهای عربی باوجود رویکردهای مختلف خود درخصوص یک چیز توافق نظر دارند. آنها درخصوص ضرورت ایجاد راه حل سیاسی و رفتن به اجلاس ژنو متفق القول هستند. شما بخشی از مشکل هستید بنابراین جزئی از راه حل هستید. آیا رفتن به ژنو را می پذیرید؟ گفت: می پذیریم اما بدون شرط. بدون اینکه کسی برای ما شرط بگذارد.

وی در پاسخ به این سوال که در گذشته عربستان ترجیح می داد که در نشست ژنو شرکت نکند تا این امر بهانه ای برای دعوت از ایران به این نشست نباشد بنابراین آیا این موضع کنونی شما جدید است که می گویید می خواهید ایران در ژنو حضور داشته باشد آیا آمادگی در جهان عرب برای مشارکت در نشست ژنو وجود دارد؟ بویژه از سوی کشورهایی که درگذشته درخصوص مشارکت در این نشست ملاحظاتی داشتند؟ گفت: من با هیچ یک از کشورهای عربی گفت‌وگو نکردم. همه آنچه روی داد این بود که در ماه آوریل گذشته وقتی احتمال وجود داشت که اجلاس ژنو در ماه مه برگزار شود، دبیرکل سازمان ملل -با توجه به اینکه ما در ماموریت اخضر ابراهیمی شریک هستیم- از من درخصوص تشکیل یک هیئت و اقدامات مربوط به آن نظر خواست و من این سخن را بیان کردم. چه بسا برخی از کشورها از این امر خرسند نبودند و بارها گفتم که همه کشورهای منطقه بویژه کشورهایی که فکر می کنند نقشی در این موضوع دارند بهتر است که حاضر باشد.

وی در پاسخ به این سوال که چه کسی به نشست ژنو 2 دعوت خواهد شد، گفت: هنوز تصمیم گرفته نشده است. حتی درخصوص ایران هنوز تصمیم گرفته نشده است یا اینکه کشورهای منطقه ای دیگری خواهند بود یا خیر. هنوز درباره اینکه از ایران دعوت شود تصمیمی گرفته نشده است. هنوز تصمیم گرفته نشده است که کدام کشورهای عربی دعوت خواهند شد.

العربی درپاسخ به این مطلب که دیدگاهی وجود دارد که می گوید روسیه و ایران به عنوان شرکای نظام سوریه به شکست مخالفان سوری در اتخاذ موضعی که آنها را به یک شریک جدی در نشست ژنو 2 تبدیل کند، دل بسته اند، گفت: بلکه برعکس مشکل مخالفان این است که از طیف‌های مختلفی هستند.

وی به تسلیح تروریست ها سوری از سوی کشورهای عربی اذعان کرد و گفت: برخی کشورهای عربی معتقدند که باید به مخالفان کمک نظامی کرد.

وی درپاسخ به این سوال که برخی می گویند راهبرد اعراب در سوریه شکست خورده و راهبرد ایران و روسیه پیروز شده است، گفت: برای اینکه دقیق باشیم باید بگویم که این شورای امنیت است که در حل بحران سوریه شکست خورده است. اتحادیه عرب موضوع را به شورای امنیت در ژانویه سال 2012 ارجاع داد و این شورا بیش از 20 ماه است که در حل بحران شکست خورده است.

العربی افزود: اتحادیه عرب براساس منشور خود هرکاری از دستش برمی آمد کرد و حتی بیشتر از آن. اما نتوانست بحران را حل کند. در یک مرحله مشخص آشکارا روشن شد که نمی تواند خودش این مشکل را حل کند. ابتکارعمل هایی به بشار اسد رئیس جمهوری سوریه ارایه شد از جمله اینکه تا سال 2014 درقدرت باقی بماند و اصلاحات سیاسی انجام شود اما نظام سوریه همه آنها را رد کرد.
انتهای پیام/ر
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها