امروز : شنبه ۱ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 21
۲۲:۵۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 57114
تاریخ انتشار: ۱۲ مهر ۱۳۹۲ - ساعت ۲۰:۰۳
تعداد بازدید: 109
به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در ادامه برنامه مناظره امروز محمدحسین برخوردار رئیس مجمع عالی واردات با اشاره ...

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در ادامه برنامه مناظره امروز محمدحسین برخوردار رئیس مجمع عالی واردات با اشاره به صحبت‌های محمد خوش‌چهره گفت: مشکل اصلی این است که در تصمیمات اقتصادی از نظرات و تجربیات بخش خصوصی استفاده نشده و تنها به نظرات بخش دانشگاهی اکتفا شده که نتیجه آن این است که می‌بینیم.

وی با بیان اینکه ایران هم‌اکنون یکی از بزرگترین مصرف‌کنندگان جهان با توجه به جمعیت و مقیاس خود است گفت: در بودجه‌های سالانه معمولا بیش از 50 درصد درآمدهای ارزی تعیین تکلیف می‌شود و در واقع سهم زیادی برای سایر بخش‌ها در نظر گرفته نمی‌شود.

برخوردار افزود: در طول این سال‌ها هیچ‌گاه دولت به دنبال صنایع مادر که ارزآوری زیادی دارد نبوده و هیچ‌گاه برنامه‌ریزی برای گشوده شدن بازارهای اقتصادی سایر کشورها به درستی صورت نگرفته است.

وی با اشاره به تأکیدات مقام معظم رهبری در خصوص نحوه استفاده از منابع نفتی گفت: ایشان فرمودند آرزو داریم روزی برسد که درِ چاه‌های نفت را ببندیم که البته منظور این است که ارزش افزوده در بخش نفت را افزایش دهیم.

رئیس مجمع عالی واردات با اشاره به مصرف بالای انرژی و آب در تمام بخش‌ها گفت: نرخ ارز تابع این مسائل است و آقای خوش‌چهره به ما بگویند در این زمینه چه کاری باید انجام شود.

خوش چهره در واکنش به صحبت‌های برخوردار گفت: با توجه به صحبت‌های ایشان بنده باید پاسخ صنفی به آن بدهم چون وی نظر وارد‌کنندگان را مورد توجه قرار می‌دهد.

برخوردار در پاسخ به خوش چهره گفت: بنده صحبتی از واردات نکردم بلکه تماما از تولید صحبت کردم.

خوش چهره در واکنش به صحبت برخوردار اظهار داشت: بنده عادت ندارم هم حرف بزنم و هم بشنوم؛‌ ایشان می‌گویند حرف‌های اقتصاددانان آکادمیک است و به گونه‌ای می‌گویند که انگار اقتصاددانان رؤیایی فکر می‌کنند اما اینگونه نیست و اغلب تصمیمات اقتصادی متناسب با نگاه‌های علمی باید اتخاذ شود.

وی با بیان اینکه همه باید به دولت آقای روحانی کمک کنیم گفت: بنده در تمام دوران‌های گذشته نظراتم را در قالب توصیه به دولت‌های سازندگی، اصلاحات و عدالت گفتم و متأسفانه بسیاری از پیش‌بینی‌ها که نتایج سیاست‌‌ها را می‌گفت، محقق شد.

وی با اشاره به انتخابات گذشته گفت: در همان زمان به آقای روحانی گفتم کسی که در چنین شرایطی می‌خواهد مسئولیت به عهده بگیرد یا دیوانه است یا عاشق؛ صحبت‌هایی می‌شد مبنی بر حل 100 روزه مشکلات که به نظر می‌رسید ناشی از عدم شناخت نسبت به مسائل است که آقای روحانی گفت: بنده از نوع دوم هستم.

وی تصریح کرد: طرح مسائل اقتصادی در بیان نقطه نظرات به لحاظ فردی اشکالی ندارد اما زمانی باید به عنوان جمع‌بندی نهایی مطرح شود که درستی آن به طور کامل مورد بررسی قرار گرفته باشد.

مجری برنامه از خوش چهره پرسید: نظر شما راجع به صحبت آقای سیف در خصوص نرخ ارز چیست که خوش چهره پاسخ داد: به نظر من آقای سیف از همه شجاع‌تر و منطقی‌تر است و نسبت به این اقدام وی نمره مثبتی می‌دهم اما روش عمل آن مورد انتقاد است.

وی افزود: آقای رئیس جمهور به تثبیت نرخ ارز معتقد است، از طرفی دیدگاهی در دولت توسط آقای نعمت‌زاده وزیر صنعت، معدن و تجارت مبنی بر نرخ مناسب 2500 تومانی برای تولید مطرح شد و وی معتقد است این نرخ به نفع تولید و افزایش اشتغال است و دیدگاه سوم هم توسط رئیس کل بانک مرکزی مطرح شد.

این اقتصاددان تصریح کرد: باید سیاست اقتصادی دولت در این بخش هماهنگ و در راستای تحقق هدف مشترک باشد به گونه‌ای که برنامه‌‌ها یکنواخت بوده و با یکدیگر سازگاری داشته باشند.

انتهای پیام/ر
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها