امروز : دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 18
۰۵:۱۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 57159
تاریخ انتشار: ۱۳ مهر ۱۳۹۲ - ساعت ۰۱:۰۹
تعداد بازدید: 158
خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس ـ سجاد اسلامیان: هنگامی که پاپ بندیکت شانزدهم پایان فوریه گذشته(اوایل اسفند 91) از سمت خود کناره‌گیری ...

خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس ـ سجاد اسلامیان: هنگامی که پاپ بندیکت شانزدهم پایان فوریه گذشته(اوایل اسفند 91) از سمت خود کناره‌گیری کرد اعضای «کالج کاردینال‌ها» به مدت 5 روز دور هم جمع شدند و علاوه بر اعلام زمان انتخاب پاپ جدید، مهمترین مشکلات جهان کاتولیک پیش روی پاپ جدید را بررسی کردند.

رسانه‌های جهانی آن زمان اعلام کردند بحران‌های موجود در کلیسای کاتولیک و جهان مسیحیت از جمله بحران‌های جنسی کلیسا، اوج‌گیری جریان‌های حامی همجنس‌گرایی، مشکلات درونی جامعه مسیحیت و دوری از دیانت در آن و ضرورت اصلاحات در کلیسا، مشکلات واتیکان و مسیحیت با جهان اسلام و یهودیان از جمله مباحث مهمی بوده است که توسط کاردینال‌ها بحث و بررسی شده است.

پس از انتخاب برگولیو به عنوان پاپ، وی در اواسط آوریل(اواخر فروردین) گذشته شورایی متشکل از هشت کاردینال کلیسای کاتولیک را برای بررسی راهکارهای اصلاحات در این کلیسا انتخاب کرد.

کار اصلی این گروه بررسی ضرورت‌های تغییر در قانون اساسی واتیکان است که توسط پاپ ژان پل دوم و با عنوان «پاداش پاستور» به عنوان دپارتمان اجرایی واتیکان شناخته شد.

* آغاز نخستین جلسه شورای اصلاحات واتیکان در هفته گذشته با بررسی دو مشکل اساسی

هفته‌ای که گذشت پس از حدود 6 ماه نخستین جلسه این کمیته برای ارائه پیشنهادها به پاپ فرانسیس اول برگزار شد و نخستین توصیه‌ها را به پاپ ارائه داد.

به گفته «فدریکو لمباردی» سخنگوی واتیکان، نشست مشاوران پاپ به دنبال اصلاحات عمیق و نه سطحی در این باره است و تمرکز اداره کلیسا و پنهان‌کاری‌ها و عدم شفافیت عملکردها و مسایلی از این دست مهمترین مباحث مطروحه در این جلسات بود.

وی بر غیرتزئینی بودن این اصلاحات تاکید کرده و افزوده است: قانون باید در خدمت کلیسای جامع و محلی باشد و مبدا غیرمتمرکز داشته باشد؛ به علاوه اینکه نگاه کلیسا به سکولارها و لائیک‌ها نیز بررسی شد.

این جلسه سه روزه پنجشنبه گذشته به کار خود پایان داد و به گفته رادیو واتیکان قرار است 3 تا 5 دسامبر بار دیگر تشکیل شود.
 نخستین جلسه شورای اصلاحات واتیکان

 
* پاپ: تمام تلاش خود را برای تغییر در این وضع انجام می‌دهم

اما سوال مهم این است که چه تغییراتی در واتیکان و به موجب آن در کلیسا در حال اتفاق است و آیا آنچه اتفاق می‌افتد تغییرات در بروکراسی کلیسا یا تغییرات بینادین است.

یورونیوز علت شکل‌گیری چنین شورایی را سوالی می‌داند که پاپ در آغاز مسئولیت خود مطرح کرد و آن سوال این بود که «آیا کلیسا همچنان می‌تواند روشنایی بخش قلب‌ها باشد؟».

پاپ خود اخیرا در گفت‌وگو با روزنامه ایتالیایی «لارپوبلیکا» گفته است که «مرکزیت واتیکان ما را از دنیا غافل کرده و من نمی‌خواهم در این غفلت شریک باشم برای همین تمام تلاش خود را برای تغییر در این وضع انجام می‌دهم».

فرانسیس اول افزوده است: مسئولان کلیسا بیشتر از سوی اطرافیان‌شان ستایش و تملق می‌شوند و این امر چون خوره‌ای به جان پاپ افتاده است.

* اسکاراموزی: واتیکان باید نظرگاه خود نسبت به سکولارها را تغییر دهد!

شاید بسیاری سوال و سخنان پاپ را آغازی بر اصلاحات واقعی بدانند اما هر چند دستور اصلاحات از بالاترین جایگاه کلیسای کاتولیک صادر شده ولی به گفته «لاکوبو اسکاراموزی» کاردینال‌ها تمایل زیادی به تغییرات ندارند.

وی در این باره می‌گوید: پاپ قدرت بالایی دارد اما اکثر کسانی که او را انتخاب کردند رغبتی به یک پاپ قوی یا پاپی که تغییراتی جدی صورت بگیرد نداشتند البته باید کلیسای کاتولیک از نو ساخته شود.

این تحلیلگر واتیکان معتقد است که البته پاپ زودتر از این حرف‌ها تغییرات را آغاز کرده و مهمترین آنها را ایجاد اصلاحات جدی در بانک واتیکان عنوان می‌کند که در مسایل پول‌شویی و مافیا نقش عمده‌ای را بازی می‌کرده است.

وی در عین حال ماموریت اصلاحات در کلیسا را سخت و مهم می داند و بر تمرکززدایی از کلیسا تاکید می‌کند و می‌افزاید: برای بازگشت اعتماد مسیحیان به کلیسا و جلوگیری از فسادها واتیکان باید نظرگاه خود نسبت به امور متعددی از جمله زنان و سکولارها تغییر دهد!

* پولیتی: واتیکان نباید دیگر یک پادشاهی مطلق باشد

«مارکو پولیتی» تحلیلگر واتیکان نیز معتقد است «انقلابی واقعی» در کلیسای کاتولیک در راه است؛ وی که این سخن را به کریستین امانپور در سی‌ان‌ان گفته، معتقد است: اصلاحات پاپ در عرصه «پول»، «قدرت»، «فقر» و «جامعه» خواهد بود و از نظر پاپ دیگر وقت آن گذشته است که مقامات کلیسا در سراسر جهان رفتارهایی چون شاهزادگان دوران رنسانس انجام دهند و واتیکان نباید دیگر یک پادشاهی مطلق باشد بلکه اسقف‌ها باید در تصمیم‌گیری‌ها دخالت کنند.

البته او نیز معتقد است باید تمرکززدایی صورت پذیرد و می‌افزاید: پاپ نمی‌خواهد تنها شهر واتیکان اصلاح شود بلکه باید این تغییرات به کاردینال‌ها، اسقف‌ها و کشیش‌ها سرایت کند.

او نیز به حملاتی پشت پرده علیه پاپ اشاره می‌کند و ادامه می‌دهد: بسیاری از سایت‌ها پاپ فرانسیس را به عوام‌فریبی و رفتار پوپولیستی متهم می‌کند و این یعنی مشکلاتی در این مسیر وجود دارد.

به گزارش فارس، هر چند تغییرات به صورت عملی هنوز رخ نداده اما آنچه از سوی رسانه‌های غربی «تغییرات بنیادین در واتیکان» عنوان می‌شود آغاز جریانی برای هرچه بیشتر سکولاریته کردن کلیساست که نهایتا همان ایده جدایی زندگی از دین را هرچه بیشتر تبلیغ خواهد کرد و دوری کلیسا از مردم را نه در باورهای مسیحیت بلکه در رفتارها قلمداد می‌کند.

البته همین تغییرات در واتیکان طولانی خواهد بود تا جایی که فدریکو لمباردی می‌گوید: جهان نباید انتظار داشته باشد به این سرعت اصلاحات در کلیسا رخ دهد؛ کاری طولانی در پیش است.
انتهای پیام/س
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها