امروز : چهارشنبه ۱ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 March 21
۰۶:۴۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 5724
تاریخ انتشار: ۱۷ اردیبهشت ۱۳۹۲ - ساعت ۱۳:۴۱
تعداد بازدید: 144
به گزارش خبرگزاری فارس، روزنامه آمریکایی «واشنگتن تایمز» در گزارشی با محور حملات هوایی اخیر رژیم صهیونیستی به دمشق پایتخت سوریه، نوشت که جنگ داخلی ...

به گزارش خبرگزاری فارس، روزنامه آمریکایی «واشنگتن تایمز» در گزارشی با محور حملات هوایی اخیر رژیم صهیونیستی به دمشق پایتخت سوریه، نوشت که جنگ داخلی سوریه بعد از آنکه جنگنده‌های اسرائیلی یک پایگاه نظامی در سوریه را طی اواخر هفته گذشته به بهانه متوقف کردن ارسال سلاح به دست لبنان هدف قرار دادند، به یک جنگ منطقه ای تبدیل شد و در عین حال جناح های جنگی را گسترش و قوانین بازی را نیز تغییر داد.

بر اساس این گزارش، ناآرامی های دو ساله جاری علیه «بشار اسد» رئیس جمهوری سوریه در اصل به صورت یک جنگ فرقه ای باقی می ماند اما کشورهای حامی دولت دمشق و یا طرفداران شورشیان سوری نیز در شرایط فعلی در جنگی برای غلبه به سوریه دخیل شده اند.

این روزنامه با اشاره به اینکه جنگ سوریه سایر مهره های منطقه ای را نیز به خود جذب کرده است، به حمایت ایران، مبارزان حزب الله لبنان و شبه نظامیان شیعی عراق از نظام سوریه و در مقابل تجهیز تسلیحاتی ارتش آزاد سوریه توسط ترکیه، عربستان سعودی و قطر اشاره کرد.

واشنگتن تایمز در ادامه گزارش خود به اظهارات «دنیل بایمن» استاد برنامه مطالعات امنیتی در دانشگاه «جورج تاون» اشاره کرده که مدعی شده است: دخالت ایران (در سوریه) منجر به ایجاد یک واکنش زنجیره ای از طرف رقبای منطقه ای ایران از جمله عربستان سعودی که نقش فعالی در بحران سوریه ایفا می کند، شده است.

«ویل فالتون» از تحلیلگران پروژه تهدیدهای بحرانی در اندیشکده «امریکن اینترپرایز» نیز با ادعای اقدام بی سابقه ایران در اعزام نیروی زمینی سپاه به سوریه جهت انجام ماموریت های آموزشی و مشاوره ای اعلام کرده است که حمایت ایرانی ها از نظام سوریه عمیق، گسترده، پر بها، یکپارچه و هماهنگ شده است.

در ادامه این گزارش آمده است که منافع ایران در سوریه توسط حزب الله لبنان نیز پشتیبانی می شود و «سید حسن نصرالله» دبیرکل حزب الله لبنان نیز اخیرا برای اولین بار حمایت از نیروهای اسد در سوریه را تائید کرده است.

«ایال زیسر» رئیس دانشکده علوم انسانی در دانشگاه «تل آویو» و کارشناس مسائل سوریه و لبنان با اشاره به اینکه حملات رژیم صهیونیستی به دمشق متوجه حزب الله لبنان بوده‌، مدعی شده است که: اسرائیلی ها به مدت 20 سال هیچ کاری در قبال انتقال سلاح به حزب الله نکردند زیرا سوریه کشوری قدرتمند بود اما در شرایط فعلی اوضاع متفاوت است و ما می خواهیم قواعد بازی را تغییر دهیم.

اخیرا گزارش هایی منتشر شده است مبنی بر اینکه دولت واشنگتن که در ابتدا به سرنگونی سریع نظام سوریه امیدوار بود، با دیدن مقاومت دمشق و انعطاف پذیری شگفت آور سوریه درصدد تغییر استراتژی خود و بررسی گزینه هایی از جمله تجهیز تسلیحاتی مخالفان سوریه برآمده است.
انتهای پیام/ص
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها