امروز : چهارشنبه ۵ مهر ۱۳۹۶ - 2017 September 26
۰۲:۳۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 57261
تاریخ انتشار: ۱۳ مهر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۱:۰۴
تعداد بازدید: 37
درحالیکه برخی معتقدند تماس تلفنی اوباما با حجت‌الاسلام والمسلمین روحانی و پاسخ رئیس‌جمهور به این تلفن را باید فصل نوینی هم در ایران و هم در آمریکا ...

درحالیکه برخی معتقدند تماس تلفنی اوباما با حجت‌الاسلام والمسلمین روحانی و پاسخ رئیس‌جمهور به این تلفن را باید فصل نوینی هم در ایران و هم در آمریکا محسوب کرد؛ اما به نظر نمی‌رسد آنچنان هم این موضوع تاثیرگذار باشد.

برخی با بررسی تاریخ تحولات سیاسی چنین تحلیل می‌کنند که از بسیاری جهات اکنون فصلی نو آغاز شده است. این ناظران عجول همواره این نکته را مدنظر دارند که روابط ایران ـ آمریکا موضوعی مربوط به آینده است نه گذشته؛ در حالی که کسی که بیشترین لطمه را به ایران در 33 سال اخیر وارد کرده آمریکا بوده و حتی اصلاً خود این کشور بود که روابط را بطور یک‌جانبه قطع کرد.

حمایت نظامی، تسلیحاتی، سیاسی و اطلاعاتی از رژیم بعث عراق، ورود مستقیم به جنگ در پی پیروزی‌های پیاپی ایران بر عراق و زدن نفتکش‌ها و قایق‌های ایرانی و سرنگون کردن هواپیمای غیرنظامی و مسافری ایران، تحریم‌های اقتصادی به قول خودشان فلج‌کننده و بزرگ‌ترین در طول تاریخ، تحریم دارویی که منجر به مرگ هزاران بیمار در کشور ظرف یکی ـ دو سال اخیر شد و... جنایاتی نیست که مثلاً چند قرن پیش اتفاق افتاده باشد و از 33 سال پیش بدین سو رخ داده است و حافظه مردم ایران قوی‌تر از آن است که با یک مکالمه تلفنی آنها را فراموش کند.

ابتدا باید دید آمریکا با چه نیتی خواستار رفع مشکلات خود با ایران است. آیا طبق  فرمایش حضرت امام خمینی آدم شده است یا هم‌چنان طبق فرموده حضرت آیت‌الله العظمی خامنه‌ای زیر دستکش مخملی‌اش دست چدنی است. آیا آمریکایی‌ها این بار قصد دارند رفتارهای خود را اصلاح می‌کنند یا اینکه با علم و عمد، راه گذشته را ادامه خواهند داد؟

به نظر نمی رسد آمریکایی که همواره تحت فشار لابی صهیونیستی است، از خود اختیاری داشته باشد و اینکه اوباما به روحانی یک چیز می‌گوید و به نتانیاهو عکس آن را، نشان‌دهنده آن است که این بار هم موضوع آنطور که برخی در داخل ذوق‌زده شده‌اند و در آسمان‌ها سیر می‌کنند، جدی نیست. در حقیقت اگر باراک اوباما و جان کری خود هم بخواهند نیز با یک سفر سران رژیم صهیونیستی و تهدید آنها بلافاصله زیر همه چیز می‌زنند و اصلا صحبت‌ها 180 درجه متفاوت از آنی می شود که تنها چند روز قبل گفته بودند.

برای همان افراد ذوق‌زده دشوار نیست دیدن اینکه آمریکا و شخص اوباما اختیاری ندارند و اگر منافع ایالات متحده در ارتباط با ایران باشد ولی این موضوع بر منافع اسرائیل تاثیر سوء بگذارد ـ که قطعاً می‌گذارد و این رژیم منزوی‌تر و ضعیف‌تر از اینی که هست می‌شود ـ هیچ اتفاق خاصی نمی‌افتد.

اما به هر حال این موضوع را نیز نباید از نظر دور داشت که آمریکایی‌ که بزرگ‌ترین آرزویش سرنگونی نظام اسلامی ایران بود امروز از تلویحاً از زبان رئیس‌جمهور خود اذعان می‌کند قادر به براندازی جمهوری اسلامی نیست.

به واقع از جنبه‌های مثبت تماس اوباما با رئیس‌جمهور این است که معلوم می‌شود آنها فروپاشی سیستم در ایران را از سرشان بیرون کرده‌اند چرا که دیگر درک کرده‌اند ایران را شخصیتی رهبری می‌کنند که به راحتی پیچیده‌ترین مناسبات را هم تنظیم می‌کنند. حضرت آیت‌الله العظمی خامنه‌ای به قدری مدبر، بصیر، سیاست‌ورز و باهوشند که با یک سخنرانی حتی کسانی را که به ایران علاقه دارند ولی میانه‌ای با نظام آن ندارند را پای صندوق‌های رأی می‌کشانند تا اقتدار کشور افزایش یافته و دشمن خیال ضربه زدن به آن را از سر بیرون کند.

یکی از خواسته‌های رهبر حکیم انقلاب اسلامی درباره رابطه ایران ـ آمریکا همواره این بوده است که تماس از سوی مقامات آمریکا و تغییر نیز از سوی آنها باشد. خواست دیگر حضرت معظم‌له نیز این بود که اگر روزی جمهوری اسلامی خواسته آمریکایی‌ها برای مذاکره را پذیرفت، این پذیرش از روی زور و زیر فشار نباشد. ایشان همواره فرموده‌اند تغییر «مناسب» از سوی مقابل آغاز شود سپس البته پاسخ مناسب را دریافت خواهند کرد.

رهبر بزرگوار انقلاب آنقدر به آمریکایی‌ها باج ندادند و در داخل نیز به توصیه‌های احساسی و غیرعقلانی برخی به اصطلاح سیاستمداران وقعی ننهادند تا آمریکا خود رأساً با نماینده ملت ایران تماس برقرار کند. با این تاکتیک سیاسی و هم‌چنین تاکتیک اخیر تجویزشده از سوی حضرت معظم‌له مبنی بر «نرمش قهرمانانه» ایران بدون آنکه احساس ضعف یا انفعال کرده یا آنکه بهراسد، با «مقاومت» مسیر را معکوس کرد و بدون آنکه از اصول خود ذره‌ای عقب‌نشینی کند، آمریکا را مجبور به تغییر کرد و آن را به اعتراف به اینکه توان تغییر نظام ایران را ندارد، وادار کرد.

رفتار رهبر عالی‌قدر انقلاب اسلامی در برابر تاکتیک تحریم و فشار آمریکا، طرف مقابل را مجبور کرد این موضوع را بپذیرد افزایش «فشارها، تهدیدها و تحدیدها» مطلقاً منجر به تغییر رفتار نظام اسلامی و دست برداشتن از آرمان‌ها و اصول و ارزش‌هایی که 300 هزار شهید در راه آنها فدا شده و میلیون‌ها نفر داغدار شده‌اند،  نخواهد شد و فقط جمهوری اسلامی را سرسخت‌تر، مصمم‌تر و مقاوم‌تر خواهد کرد.
محمدمهدی تقویانتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها