امروز : یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 21
۰۲:۱۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 57307
تاریخ انتشار: ۱۳ مهر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۲:۰۲
تعداد بازدید: 26
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس،‌ هیئت رسانه‌ای سوری متشکل از روزنامه نگاران و خبرنگاران این کشور مدتی است در ایران به سر ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس،‌ هیئت رسانه‌ای سوری متشکل از روزنامه نگاران و خبرنگاران این کشور مدتی است در ایران به سر می‌برد تا با گفت‌وگو و رایزنی با همکاران ایرانی خود به تبادل تجربیاتشان برای مقابله با هجمه همه جانبه به راه افتاده علیه ملت و حکومت این کشور بپردازند.

از این فرصت استفاده کرده و با «رزوق الغاوی» مدیر مرکز رسانه‌ای خاورمیانه مصاحبه‌ای داشتیم که حاصل آن از نظر خوانندگان می‌گذرد.

فارس: هیئت رسانه‌ای چه رسانه‌ها و شبکه‌های سوری را شامل می‌شود؟

الغاوی: این هیئت رسانه‌ای تشکیل شده‌ از حدود 20 روزنامه‌نگار به نمایندگی از خبرگزاری رسمی سوریه (سانا)، روزنامه الثوره و روزنامه البعث است. این دوره آموزشی با هماهنگی اتحادیه رادیو تلویزیون‌های اسلامی و سندیکای روزنامه‌نگاران سوری تنظیم شده که در ایران برگزار می‌شود.

فارس: هدف‌تان از حضور در ایران چیست و رسانه‌های ایران را چطور ارزیابی می‌کنید؟

الغاوی: هدف از این حضور همکاری بین روزنامه‌نگاران ایرانی و سوری است که با ابتکار عمل ایران انجام شده و ما بسیار از این مسئله خرسندیم. این هیئت رسانه‌ای تلاش دارد تا با موسسات خبری- رسانه‌ای ایران همکاری بیشتری داشته باشد. هر گونه گفت‌وگو و همکاری بین دو طرف که دوست و برادر هستند نتایج خوبی برای هر دو کشور خواهد داشت. خبرنگاران و روزنامه‌نگاران سوری در گفت‌وگو و رایزنی با کارشناسان خبری ایرانی می‌توانند فعالیت خود را ارتقا بخشند و تصویری از فعالیت‌های رسانه‌ای در سوریه در اختیار کارشناسان ایرانی قرار دهند و به این ترتیب این مسئله می‌تواند در روابط دو کشور در زمینه فعالیت‌های رسانه‌ای تأثیر بسزایی داشته باشد.

فارس: کارشناسان سیاسی، جنگ سوریه را در دو جبهه رسانه و میدان می‌دانند. در عرصه رسانه کشورهای معارض چه اقداماتی داشته‌اند؟ شما برای مقابله با آن چه فعالیت‌هایی داشته‌اید؟

الغاوی: قطعاً این جنگ دو بعد رسانه‌ای و نظامی دارد و ارتباط مستحکمی بین فعالیت رسانه‌ای و جنگ نظامی وجود دارد. امروز رسانه در پوشش فعالیت‌های نظامی و یا درگیری‌های نظامی نقشی موثر دارد تا بتواند افکار عمومی را از واقعیت موجود آگاه کند و تصویری از دلایل پدید آمدن جنگی نظامی در نتیجه دخالت‌های خارجی و یا حمایت از گروه‌های تروریستی ارائه دهد.

بر این اساس رسانه‌ها نقش مهم و مفیدی را در آگاهی و اطلاع رسانی به افکار عمومی ایفا می‌کنند.

فارس: به نظر می‌رسد با گذشت مدت زمانی از جنگ، رسانه‌های سوری عقب ماندگی خود در این عرصه را تا حدودی جبران کرده‌اند. در این خصوص چه فعالیت‌هایی داشته‌اید؟

الغاوی: رسانه‌های سوری آمادگی این موضوع را نداشتند و رسانه‌ها در بدو امر غافلگیر شدند، زیرا در برابر هجمه رسانه‌ای گسترده‌ای قرار گرفته بود که نه از لحاظ مالی و نه فنی در آن سطح نبود و قدرت انتشار آن را نداشت، به همین دلیل رسانه‌های سوری در اوایل بحران سوریه به نوعی دچار دست پاچگی و ناتوانی در برخورد عملی با مسئله شد، اما در طول مدت کوتاهی توانستند با درک شرایط و تأمل خود را آماده بحران و عملیات روانی رسانه‌های غربی کنند. همانطور که همه می‌دانید رسانه‌های غربی و عربی حامی پروژه آمریکا، قدرت زیادی در جذب افکار عمومی دارند و کارهای زیادی می‌کنند تا بینندگان بیشتری داشته باشند. با این وجود رسانه‌های سوری و شبکه‌های ماهواره‌ای آن موفق شدند که تعداد زیادی از بینندگان را به سوی خود جذب کنند و همچنان در حال جذب بینندگان بیشتر هستند. مخاطبان شبکه‌های عربی در حال درک میزان و اندازه دروغ‌هایی هستند که شبکه‌های غربی ترویج می‌کنند، بخصوص رسانه‌های عربی که مشاهده می‌کنید اکاذیب و جعلیاتشان را چقدر گسترش داده‌اند، که کشتارها و جنگ‌هایی که هرگز اتفاق نیفتاده را منتشر می‌کنند. آنها تصاویری را در رسانه‌های الکترونیکی منتشر می‌کنند که در واقعیت اتفاق نیفتاده است.

رسانه‌های سوری و محور مقاومت متوجه این موضوعات شده و تلاش زیادی برای خنثی سازی آن کردند و امروز توازنی بین آنها و رسانه‌های عربی معارض بوجود آمده است. بخصوص پس از آنکه رسانه‌های سوری وارد برخی درگیری‌های نظامی شد. بعد از ورود رسانه‌های سوری به برخی عملیات‌های ارتش و مبارزات رو در رو به خودی خود پیروزی دیگری برای سوریه در کنار پیروزی‌های نظامی به شمار می‌آید و دوست دارم که بر موضوع فداکاری‌های اصحاب رسانه و خبرنگارهای سوری که در میدان مبارزه کشته شده‌اند، تأکید کنم.

ده‌ها تن از آنها به شهادت رسیدند و نسبت شهدای رسانه به نسبت ارتش این کشور بسیار بیشتر است؛ بسیاری از آنها به شهادت رسیدند. رسانه‌های سوری شهدای زیادی را در این راه تقدیم کرده‌اند و با توجه به میزان شهدای خبرنگار سوری در مقایسه با تعدادشان درصد قربانی‌های رسانه از شهدای ارتش سوریه نیز بیشتر است.

فارس: تروریست‌ها در اوایل جنگ دفاتر شبکه‌ها و رسانه‌های سوری را هدف قرار دادند. هدف آنها از این کار چه بود؟

الغاوی: در اوایل جنگ موسسات خبری و رسانه‌ها هدف قرار نگرفتند، بلکه حملات پس از آن بود که رسانه‌های سوری نقش موثری را در جنگ بر عهده گرفتند. لذا روی به نابودی و از بین بردن دفاتر رسانه‌ای و شهادت خبرنگاران سوری آوردند. آنها مراکز رسانه‌ای در استان‌ها را مورد هدف قرار داده و از بین بردند و اما این موضوع اشتیاق خبرنگاران و روزنامه‌نگاران را برای مقابله شدیدتر با رسانه‌های غربی افزایش داده است. آنها امروز در جنگ میدانی حضور فعالی دارند. هدف قرار دادن رسانه‌های سوری به دلیل نقش موثر این رسانه‌ها در پوشش دادن توطئه رسانه‌های عربی و غربی در بحران سوریه بوده است.

فارس: نقش رسانه‌های منطقه‌ای و بین‌المللی همچون العربیه، الجزیره، بی‌بی‌سی را در جنگ سوریه چه طور ارزیابی می‌کنید؟

الغاوی: بدون شک همانا رسانه‌های عربی به طور غالب برخلاف حکومت سوریه هستند و تنها برخی از رسانه‌ها در کنار حکومت سوریه هستند. شبکه‌های العربیه، بی‌بی‌سی، فرانس 24 که به زبان عربی و غیر عربی برای منطقه اخبار خود را پخش می‌کنند تصویر غیر واقعی از آنچه در سوریه می‌گذرد ارائه می‌دهند.

رسانه‌هایی که از حکومت و ملت سوریه حمایت می‌کنند بسیار کم هستند، اما رسانه‌های عراقی و الجزایری به طور متوازن و متعادل فعالیت می‌کنند. رسانه‌های مصری پس از سقوط مرسی فعالیت متوازن‌تری را دنبال می‌کنند. رسانه‌های ایرانی نقش بزرگی در برخورد با این بحران دارند که حقایقی را تبیین و تشریح می‌کنند. خبرگزاری‌های ایرانی و شبکه خبری العالم نقش بزرگی در بحران سوریه بازی می‌کنند و شهدایی را در این راه داده‌اند. همانطور که می‌دانید روزنامه‌نگارانی از ایران در سوریه به شهادت رسیده‌اند و خبرنگار العالم در سوریه دوبار مورد اصابت گلوله قرار گرفته است. رسانه‌های ایرانی نقش موثری در حمایت از سوریه به عنوان یک وطن نه حکومت بازی می‌کنند.

این رسانه‌ها نه برای مصلحت حکومت بلکه برای مصلحت ملت سوریه و در راه تشریح واقعیت حرکت می‌کنند. رسانه‌های روسیه، چین، هند،‌ کره شمالی و همچنین آمریکای لاتین نیز نقش موثر و بزرگی در تشریح و تبیین وضعیت سوریه به شکل حقیقی داشته‌اند.

به طور کلی حتی در رسانه‌های اروپایی شروع کردند به فهمیدن آنچه در سوریه می‌گذرد لذا می‌بینیم مقالاتی ارائه می‌شود در خصوص بحران سوریه و حتی در برخی رسانه‌های آمریکایی نیز چنین است که این مسئله خشم آمریکا را برانگیخته است.

به عنوان مثال بسیاری در دنیا و حتی در سوریه نمی‌دانستند که جنگجویانی از کشورهای مختلف و حتی اروپا در سوریه مشغول جنگ هستند، مزدورانی از استرالیا، کانادا، آمریکا، روسیه و چچن؛ در سوریه حضور دارند این اقدامات موجب شد که افکار عمومی راجع به این مسئله هوشیار شود حتی خود سوری‌ها از وجود این حجم از مزدوران در کشور خبر نداشتند.

لذا امروز می‌بینیم که راهپیمایی‌هایی در حمایت از حکومت سوریه در کشورهای غربی انجام می‌گیرد که این موضوع قدرت رسانه‌ در دنیا را نشان می‌دهد که اگر آنچه اتفاق می‌افتد به طور واقعی منعکس شود چه اتفاقی خواهد افتاد.

فارس: نگاه مقامات سوری و بخصوص بشار اسد به رسانه در این جنگ چیست؟

الغاوی: مقامات سوری بدون شک از همه تلاش‌های رسانه‌ای برای روشن شدن اصل واقعیت تقدیر و استقبال می‌کنند. آنها همه تسهیلات را در این خصوص ارائه داده‌اند تا روزنامه‌نگاران از همه دنیا به صورت قانونی وارد سوریه شده و آنچه در این کشور می‌گذرد را منعکس کنند، زیرا برخی افراد به صورت غیر قانونی از طریق ترکیه و اردن وارد سوریه می‌شوند و اخبار غیر واقعی منتشر می‌کنند. بنابر این آنها به نقش رسانه‌های عربی و خارجی برای تغییر ذهنیت افکار عمومی ارزش قائلند. این دیدگاه مقامات سوری است.

فارس: در جبهه مقاومت رسانه‌ها را چه طور ارزیابی می‌کنید و به نظر شما شبکه‌هایی مانند العالم و المنار چه نقاط ضعف و قوتی در این خصوص دارند؟

الغاوی: رسانه‌های مقاومت بدون شک نقش موثری را به طور طبیعی در این بحران ایفا می‌کنند. نقش به صورت فعال کشف حقیقت است. بنابراین خود رسانه‌های مقاومت و نقششان گویای تأثیر فعالیت‌هایشان هستند. می‌توانم بگویم که ما در سوریه در مسیر شکست دادن این توطئه و بازگرداندن امنیت و ثبات و زندگی طبیعی مردم گام بر می‌داریم. سوریه روزی مثالی برای امنیت و ثبات در همه جهان بود.

بدون شک نقشه آمریکا در خصوص سوریه با شکست روبرو خواهد شد. ایران در این بین نقش بزرگی داشته و از نظر سیاسی، اقتصادی و رسانه‌ای حمایت خود را از سوریه اعلام داشته است. ما خواستار همکاری بیشتر با ایران در کلیه عرصه‌ها بخصوص رسانه‌ هستیم. این یک برنامه طولانی است برای تبادل رسانه‌ای بین دو کشور تا خبرنگاران و روزنامه‌نگاران سوری از کارشناسان ایرانی استفاده و بهره بیشتری ببرند.

فارس: در طول دو سال گذشته رسانه‌های غربی تصاویری از تحولات سوریه نشان داده‌‌اند که واقعیت نداشته است. رسانه‌های سوری برای افشاگری و مبارزه با این توطئه چه فعالیت‌هایی داشته‌اند؟

الغاوی: از همان ابتدا تصاویری منتشر شد که واقعیت نداشت. کودکانی در ریف دمشق نمایش داده شدند که از تنگی نفس رنج می‌برند. این تصاویر به وسیله رسانه‌های سوری ثابت و فاش شده که از گذشته فیلمبرداری شده تا علیه حکومت سوریه از آن استفاده شود.

چگونه ممکن است در یک حمله شیمیایی تنها کودکان کشته شوند و چگونه فردی بدون ماسک بیایند و از مجروحان سلاح شیمیایی نگه داری کند، این نشان می‌دهد که این تصاویر غیر واقعی و دستکاری شده است.

کار به جایی رسیده که برای ایجاد اخبار و تصاویر دروغین یک بار یک ساعت بزرگ در حمص را بازسازی کرده تا این مسئله را القا کنند که این اتفاقات در حمص افتاده است.
انتهای پیام/ر
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها