امروز : دوشنبه ۲۸ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 March 19
۲۰:۴۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 5731
تاریخ انتشار: ۱۷ اردیبهشت ۱۳۹۲ - ساعت ۱۳:۴۱
تعداد بازدید: 147
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از پایگاه خبری-اینترنتی «راس بالت»، مقامات ورشو نسبت به ادعای مقامات مینسک در مورد جنبه ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از پایگاه خبری-اینترنتی «راس بالت»، مقامات ورشو نسبت به ادعای مقامات مینسک در مورد جنبه تدافعی همکاری‌های نظامی بین روسیه و بلاروس تردید دارند.

"یانوش اونیشکوویچ" وزیر دفاع سابق و مشاور وزیر دفاع کنونی لهستان معتقد است که استقرار سامانه‌های موشکی «اس-300» و قرارداد ایجاد پایگاه هوایی روسی در خاک بلاروس که وزیر دفاع روسیه از آن خبر داده، تسلیحات تهاجمی هستند که امنیت کشورهای شرق اروپا را در معرض تهدید قرار می‌دهند.

این مقام نظامی یادآور شد که بلاروس خود را کشوری با مواضع خنثی و غیرجانبدارانه معرفی می‌کند، ولی در عین حال نه تنها تاسیسات نظامی روسی دوران اتحاد جماهیر شوروی در خاک این کشور را حفظ کرده، بلکه درصدد استقرار تسلیحات تهاجمی مدرن روسی در خاک خود است.

به گفته وزیر دفاع سابق لهستان، ممکن است بتوان گفت سامانه های موشکی، تجهیزات تدافعی هستند، ولی بدون تردید چنین چیزی را در مورد جنگنده‌های روسی نمی‌توان گفت که هم جنبه دفاعی و هم تهاجمی دارند.

وی تاکید کرد: لهستان در سال جاری برای نخستین بار طی مدت زمان طولانی مانورهای نظامی گسترده‌ای را با حضور 5 هزار الی 20 هزار نیروی نظامی با هدف افزایش توان دفاعی کشور انجام خواهد داد.

ستاد کل نیروهای مسلح روسیه اخیرا اطلاعات برخی رسانه‌های غربی را تکذیب کرد که گویا در جریان مانور نظامی مشترک روسیه-بلاروس تحت عنوان «غرب-2013» که قرار است در پاییز سال جاری برگزار شود، تمرین حمله هسته‌ای به ورشو را دارد، مورد آزمایش قرار خواهد گرفت. مقامات مسکو و مینسک بارها تاکید کرده‌اند که این مانور علیه هیچ کشور ثالثی برنامه ریزی نشده، و صرفا جنبه تدافعی دارد.

"سرگئی شایگو" وزیر دفاع روسیه در جریان سفر اخیر به مینسک و دیدار با "الکساندر لوکاشنکو" اعلام کرد که این کشور قصد دارد یک پایگاه هوایی در خاک بلاروس ایجاد کند که نخستین گروه جنگنده های روسی در سال جاری در آن مستقر خواهند شد. به گفته وی روسیه همچنین در سال 2014 روسیه 4 سامانه دفاع ضد موشکی «اس-300» به بلاروس تحویل خواهد داد.

رئیس‌جمهوری بلاروس چند روز بعد خبر ایجاد پایگاه هوایی روسیه در خاک کشورش را تکذیب کرد که به عقیده کارشناسان صرفا برای آرام کردن ناتو و کاهش بازتاب این مسئله صورت گرفته است.
انتهای پیام/ص
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها