امروز : سه شنبه ۲ آبان ۱۳۹۶ - 2017 October 24
۱۳:۵۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 5734
تاریخ انتشار: ۱۷ اردیبهشت ۱۳۹۲ - ساعت ۱۳:۴۱
تعداد بازدید: 262
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس و به نقل از «جمهورنیوز»، «گونتر کتس» سخنگوی آیساف روز گذشته در یک نشست خبری در کابل اظهار ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس و به نقل از «جمهورنیوز»، «گونتر کتس» سخنگوی آیساف روز گذشته در یک نشست خبری در کابل اظهار داشت: درصورت افزایش تنش و درگیری مرزی بین افغانستان و پاکستان آیساف در قبال این درگیری‌های بی‌طرف خواهد بود.

وی افزود: مقامات آیساف امیدوارند که درگیری مرزی افغانستان و پاکستان از راه‌های دپیلماتیک حل شود.

کتس اظهار داشت که افغانستان و پاکستان می‌توانند این مسئله را با ارجاع به سازمان ملل متحد و شورای امنیت حل و فصل کنند.

این مقام آیساف به پرسش خبرنگاران مبنی بر این که «وقتی آیساف نتوانسته تاکنون تروریست‌ها را از بین ببرد و در مقابل شلیک موشک‌های پاکستان نیز خاموش بوده، پس چه دلیلی برای حضور در افغانستان دارد؟» پاسخ مشخصی ارائه نکرد.

وی همچنین در مورد واگذاری تجهیزات نیروهای خارجی به نیروهای امنیتی افغان اظهار داشت که هر منطقه‌ای که نیروهای بین‌المللی آنجا را ترک می‌کنند، تجهیزات آن با هماهنگی مقامات افغان به آنان واگذار می‌شود.

این اظهارات در حالی بیان می‌شوند که حامد کرزی در جلسه شورای امنیت ملی افغانستان به مقامات وزارت دفاع و وزارت امور خارجه افغانستان دستور داد که نیروهای امنیتی افغان، باید در پاسگاه‌هایی که نیروهای خارجی آنها را ترک کرده‌اند، جایگزین شوند.

چند روز پیش نیز آمریکا ضمن دعوت از افغانستان و پاکستان به خویشتن‌داری، از این 2 کشور خواست که مشکلات مرزی خود را از طریق گفت‌وگو حل کنند.

«جورج لیتل» سخنگوی پنتاگون اعلام کرد: اگر نیاز باشد آمریکا برای رفع مشکلات بین افغانستان و پاکستان همکاری می‌کند.

آمریکا در حالی برای حل مشکلات مرزی بین افغانستان و پاکستان اعلام آمادگی کرد که مقامات افغانستان آمریکا را عامل اصلی تنش‌های اخیر بین کابل و اسلام‌آباد معرفی کرده‌اند.

رئیس جمهور افغانستان روز شنبه طی سخنانی گفت: بر اساس مدارک موثق نظامیان آمریکایی تعدادی پایگاه را در خاک افغانستان به نیروهای پاکستانی واگذار کرده‌اند.

درگیری نیروهای مرزی افغانستان و پاکستان در منطقه «گوشته» ولایت «ننگرهار» از هفته گذشته آغاز شده و تلفات و خسارت‌هایی را به همراه داشته است.

در این درگیری‌ها یک سرباز افغان کشته و چهار تن دیگر زخمی شدند و ١٠ سرباز پاکستانى نیز بر اثر این رویداد کشته و زخمی شده‌اند.

پس از آغاز این درگیری، وزارت امور خارجه پاکستان کاردار سفارت افغانستان را به این وزارت فراخواند و مراتب اعتراض خود را نسبت به این درگیری مرزی اعلام داشت.

کارشناسان معقدند، وعده همکاری نیروهای خارجی با نیروهای امنیتی افغان پس از سال 2014 ادعایی پوچ و واهی است و این نیروها در حالی که با تمام توان و تجهیزات در این کشور حضور دارند، در بسیاری از موارد با اعلام بی‌طرفی و بی‌اطلاعی از حمایت نیروهای افغان سر باز می‌زنند، چه رسد هنگامی که بیشتر آنان با تجهیزاتشان از افغانستان خارج شوند.

به گفته این کارشناسان، نیروهای آیساف و خارجی، تنها برای پیاده‌سازی اهداف خاص و منافع ملی دولت‌های خود در افغانستان به سر می‌برند و از دولت و ملت افغانستان حمایت نخواهند کرد.
انتهای پیام/ص
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها