امروز : جمعه ۷ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 27
۰۷:۲۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 57357
تاریخ انتشار: ۱۳ مهر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۲:۱۰
تعداد بازدید: 31
خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس- مهدی احمدی: شورای عالی قرآن 13 مهر‌ماه 1370 با فرمان مقام معظم رهبری و به منظور نظارت بر روند تولید و ...

خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس- مهدی احمدی: شورای عالی قرآن 13 مهر‌ماه 1370 با فرمان مقام معظم رهبری و به منظور نظارت بر روند تولید و پخش تلاوت و ادعیه از رسانه ملی تشکیل شد و طولی نکشید که این شورا با گسترش فعالیت‌های خود به یکی از بزرگترین دستگاه‌های قرآنی کشور تبدیل شد و امروز که 22 سال از تأسیس این شورا می‌گذرد برنامه ها و طرح‌های مختلفی توسط این شورا در حال برگزاری است که یکی از جدید‌ترین برنامه‌ها راه‌اندازی جلسات ارتقای حافظان قرآن است.

پس از مطالبه مقام معظم رهبری مبنی بر تربیت 10 میلیون حافظ قرآن کریم هر یک از دستگاه‌های قرآنی ‌کشور طرح‌هایی را مبنی بر تربیت حافظان قرآن آغاز کردند، اما یکی از موضوعات مهم در این راه حفظ حافظان موجود است زیرا اغلب این افراد پس از کسب عنوان و یا به دلیل مشغله‌های زندگی به مرور محفوظات را رها کرده و این امر سبب فراموش شدن محفوظات می‌شود.

برگزاری جلسات ارتقای حافظان و اساتید حفظ قرآن کریم یکی از جدید‌ترین برنامه‌های شورای عالی قرآن کریم است که این برنامه اخیراً توسط این شورا در کنار سایر برنامه‌ها اجرایی شده و تا کنون دو جلسه از آن هم برگزار شده است.

بنابراین گزارش کمبود جلسات ارتقای حافظان قرآن در کشور یکی از موضوعاتی است که همواره حفاظ از آن رنج می‌برند، و شاید در سطح شهر تهران به تعداد بیشتری از این جلسات نیاز باشد، البته برخی از اساتید حفظ قرآن کریم جلساتی را به صورت خود‌جوش و بدور از هیچ حمایتی برگزار می‌کنند، اما عدم حمایت‌ها و تبلیغات لازم سبب می‌شود این جلسات به‌خوبی نیاز حفاظ قرآن را تأمین نکند از این رو برگزاری چنین جلساتی از سوی دستگاه‌های قرآنی می‌تواند در ارتقای حفاظ قرآن مؤثر باشد.

شورای عالی قرآن پیش از این جلسات ارتقای قاریان قرآن را برگزار می‌کرد و چندی است که جلسات ارتقای حافظان هم در کنار آن برگزار می‌شود.

به منظور آگاهی از نحوه برگزاری و برنامه این جلسات دقایقی را با «محمد‌تقی میرزاجانی» مدیر ارتباطات شورای عالی قرآن به گفت‌وگو نشستیم.

جلسات ارتقای حافظان قرآن از چه زمانی در شورا راه‌اندازی شده و تا کنون چند جلسه برگزار شده است.

میرزا‌جانی: این جلسات از ماه گذشته در شورا راه‌اندازی شد و برگزاری منظم آن در دستورکار شورای عالی قرآن قرار دارد، همچنین تاکنون دو جلسه برگزار شده که این دو جلسه درباره نحوه برگزاری جلسات تشکیل شد و از نوبت بعد موضوع ارتقای حافظان قرآن کشور در دستور کار است، البته این جلسات پیش از این در شورای عالی قرآن برگزار می‌شد که چند سال متوقف شده بود، اما با لطف خدا از شهریور‌ماه 1392 از سر گرفته شد.

برگزاری ماهانه دوجلسه ارتقای اساتید حفظ قرآن

برنامه زمانی برگزاری جلسات به چه صورت است؟

میرزاجانی: در فاصله جلسه اول و دوم یک نظرخواهی مکتوب از حافظان قرآن کریم داشتیم و درباره این‌گونه موضوعات نظر آنها را جویا شدیم، همچنین در جلسه دوم قرار شد در ماه دو جلسه ارتقای فنی و علمی مانند پرداختن به موضوع حفظ، مفاهیم، تفسیر و صوت و لحن برگزار شود و در ماه یک جلسه به عنوان اتاق فکر با حضور اساتید حفظ قرآن برگزار شود، البته این جلسه متصل به یکی از جلسات علمی خواهد بود؛ یعنی در یکی از دو جلسه علمی ماهانه ابتدا جلسه اتاق فکر برگزار و سپس جلسه علمی و فنی تشکیل خواهد شد.

حضور اساتید حفظ قرآن از سراسر کشور در جلسات ارتقای حفظ

این جلسات بیشتر با حضور چه کسانی برگزار می‌شود؟

میرزاجانی: در این جلسات حافظان و اساتید حفظ از سراسر کشور حضور خواهند داشت به این صورت که برای حضور در این جلسات از حفاظ سایر استان‌ها هم دعوت می‌کنیم.

تاریخ برگزاری جلسه بعدی چه زمانی است؟

میرزاجانی: یکشنبه دو هفته آینده یعنی 21 مهرماه 1392 اولین جلسه علمی فنی برگزار و دو هفته بعد از آن یعنی 5 آبان‌ماه جلسه اتاق فکر و جلسه علمی، فنی برگزار می‌شود.

تصویب سه رویکرد برای جلسات ارتقای حافظان قرآن کریم

سیاست‌هایی که در جلسات اول و دوم به تصویب اعضا رسید چه بود؟

میرزاجانی: با توجه به نظرخواهی مکتوب که از حافظان و اساتید حفظ قرآن کریم به عمل آمد سه رویکرد برای جلسات تعیین شد که عبارت است از؛ پرداختن به سیاست‌گذاری‌های کلان در حوزه حفظ قرآن که همان اتاق فکر است، بررسی و آسیب‌شناسی روش‌های موجود آموزش حفظ قرآن رویکرد بعدی این جلسات است که تلاش می‌کنیم تا به روش‌های استاندارد و مطلوب حفظ قرآن کریم دسترسی پیدا کنیم.

موضوع بعدی ارتقاء است، این امر مطالبه خود حفاظ است، مرور محفوظات یکی از برنامه‌های ارتقاء است زیرا حافظان قرآن محل مشخصی برای مرور محفوظات و پرسش و پاسخ ندارند، از این رو امیدواریم این جلسات بتواند مقداری از خلأ اینگونه برنامه‌ها را پر کند.

ارتقای ترتیل‌خوانی حافظان قرآن در دستور کار شورای عالی قرآن

ارتقای ترتیل‌خوانی حافظان قرآن کریم یکی دیگر از برنامه‌های ما است، زیرا تعداد حافظانی که بتوانند حفظ خود را با یک ترتیل زیبا ارائه کنند زیاد نیست، از این رو می‌توان با برگزاری دوره‌های تجوید و صوت و لحن این کمبود را به خوبی جبران کرد تا حافظان قرآن کشور بتوانند محفوظات خود را با تلاوتی زیبا ارائه دهند، زیرا در این صورت حافظان قرآن هم می‌توانند با حضور در محافل ترتیل‌خوانی که بسیاری از آنها از صدا و سیما پخش می‌شود، خود را به خوبی عرضه کنند.

ارتقای تفسیر و سایر علوم قرآنی حافظان قرآن کریم

پرداختن به سایر علوم قرآنی هم یکی دیگر از برنامه‌های این جلسات است و ما آمادگی داریم با دعوت از اساتید تفسیر و علوم قرآنی این برنامه‌ها را هم در جلسات راه‌اندازی کنیم.

حضور اساتید حفظ در جلسات ارتقا سبب دلگرمی حافظان جوان می‌شود

متأسفانه اغلب حافظان قرآن پس از کسب عنوان کار مرور محفوظات را رها می‌کنند و این امر سبب فراموش شدن محفوظات آنها می‌شود. آیا برای اساتید و حافظان عنوان‌دار و بین‌المللی هم جلسات ارتقاء برگزار می‌کنید؟

میرزاجانی: آنچه برای این جلسات مقرر شده این است که اساتید و پیشکسوتان در جلسات اتاق فکر حضور یابند، البته این افراد می‌توانند در جلسات ارتقاء شرکت کنند و خواهش ما از این بزرگواران این است که تا حد امکان در جلسات ارتقاء هم شرکت کنند، زیرا حضور آنان حداقل سبب افزایش انگیزه حافظان جوان‌تر می‌شود، البته این موضوع تکلیف نیست و ما بیشتر می‌خواهیم از نظرات این بزرگان استفاده کنیم و در صورت تمایل، آنها می‌توانند در جلسات ارتقاء هم شرکت کنند.

جلسات ارتقای حفاظ قرآن به مرور نهادینه می‌شود

به نظر شما آیا اساتید و حافظان بین‌المللی در جلسات ارتقاء شرکت می‌کنند؟ البته ضرورت این امر به شدت احساس می‌شود، زیرا اغلب حافظان درجه یک و بین‌المللی به دلیل کنار گذاشتن مرور محفوظات سطح توانایی آنها بسیار پایین می‌آید.

میرزاجانی: موضوعی که تاکنون این افراد مطرح می‌کردند این بود که یک جای مشخص برای این کار وجود ندارد، ما در شورای عالی قرآن تلاش می‌کنیم تا این موضوع را مرتفع کنیم و این جلسات هم راه‌اندازی شده است، حال نوبت خود این دوستان است که بخواهند از این جلسات استفاده کنند، البته حضور برگزیدگان و اساتید سبب افزایش انگیزه سایر حافظان قرآن برای حضور در جلسات ارتقاء می‌شود، البته ممکن است در ابتدای کار استقبال از جلسات کمتر باشد، اما تجربه جلسات ارتقای قاریان به ما ثابت کرده که به مرور این جلسات نهادینه شده و حضور حافظان قرآن روزبه‌روز بهتر می‌شود.

برگزاری مراسم سالگرد کرسی‌های تلاوت شورای عالی قرآن

چند روز دیگر سالگرد کرسی تلاوت شورای عالی قرآن است، برای این موضوع برنامه‌ای دارید؟

میرزاجانی: بله، دومین سالگرد کرسی‌های تلاوت شورای عالی قرآن روز 16 مهرماه 1392 در مسجد امام حسین(ع) برگزار می‌شود. این کرسی‌ها با همکاری مسجد امام حسین(ع)، مسجد بلال و ستاد اقامه نماز سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی برگزار می‌شود و تلاش می‌کنیم باز هم این برنامه‌ها را گسترش دهیم.

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس این کرسی‌های تلاوت با هدف نهادینه کردن کرسی‌های ثابت تلاوت توسط شورای عالی قرآن و با همکاری رادیو قرآن آغاز و تا کنون این برنامه‌ها در سه نقطه از شهر تهران راه‌اندازی شده است.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار