امروز : پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 21
۲۳:۰۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 57447
تاریخ انتشار: ۱۳ مهر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۴:۰۵
تعداد بازدید: 91
به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان فارس، عبدالرضا عزیزی صبح امروز در مراسم تکریم و معارفه معاونان تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت گفت: ظرفیت بالای نیروی ...

به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان فارس، عبدالرضا عزیزی صبح امروز در مراسم تکریم و معارفه معاونان تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت گفت: ظرفیت بالای نیروی انسانی در زمینه‌های مختلف پزشکی، بالینی و پیراپزشکی باعث شده پژوهش‌ها به صورت غیرمعمول در حال رشد باشد.

وی افزود: سرعت رشد علم در ایران فوق‌العاده بوده و اگر چه از نظر تولید علم در دنیا رتبه بالاتری داریم اما هنوز از نظر ارجاعات علمی به مقالات و کیفیت آن از مصر و مالزی عقب‌تر هستیم.

عزیزی گفت: باید در افزایش کیفیت مقالات و تولید مقالاتی که مورد ارجاع و بکارگیری قرار می‌گیرند تلاش شود و شاخص‌های مشخصی برای ارزشیابی استفاده کنیم. البته از سال گذشته در فرهنگستان علوم پزشکی در زمینه شاخص ارزیابی مقالات کارهایی شده و اکنون برخی از شاخص‌ها را به دست آورده‌ایم.

رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس تصریح کرد: هنوز در زمینه نهادینه کردن فرهنگ پژوهش در دانشگاه‌های علوم پزشکی دچار مشکل هستیم و تربیت و حفظ نیروی انسانی پژوهش محور از دیگر چالش‌های این حوزه است.

عزیزی ادامه داد: افرادی که تربیت می‌شوند بعد از 5 سال به خارج از کشور و مراکز دیگر می‌روند بنابراین مسئله حمایت از تحقیقات پزشکی یکی از مهمترین مسائلی است که باید مورد توجه قرار گیرند.

وی افزود: اصولاً سهم تحقیقات از درآمد ناخالص ملی کم است در دهه هفتاد و در برنامه دوم توسعه اختصاص دو درصد از تولید ناخالص ملی به پژوهش تصویب شد اما در حال حاضر سهم تحقیقات از این بودجه به نیم درصد رسیده و از بودجه تحقیقات کل کشور نیز فقط 8 درصد سهم پژوهش در سلامت است.

رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس با اشاره به اینکه 40 درصد از تولیدات علمی توسط گروه پزشکی انجام می‌شود گفت: تولیت عالی برای پژوهش نداریم انتهای دهه هفتاده تمام وظایف تحقیقات به یک وزارتخانه سپرده شد اما تاکنون هیچ چیز از شورای عتف به خوبی حاصل نشده است.

عزیزی گفت: همچنین یک پنجم بودجه تحقیقات کشور به صورت متمرکز در معاونت تحقیقات و فناوری ریاست جمهوری بوده اما هنوز مشخص نیست چقدر از این بودجه‌ها طی سالیان گذشته توانسته باعث توسعه و رشد پژوهش شود.

رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس گفت: بودجه تحقیقات به دلیل اینکه متولی خاصی نداشته سال گذشته 25 درصد کاهش یافته است و همین امر به معنای متوقف شدن پروژه‌های تحقیقاتی است.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها