امروز : پنجشنبه ۳ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 24
۱۵:۲۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 57467
تاریخ انتشار: ۱۳ مهر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۴:۰۹
تعداد بازدید: 49
پونه ندایی مدیر نشر امرود در گفت‌وگو با خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، درباره سرانه مطالعه عنوان کرد: موضوع ...

پونه ندایی مدیر نشر امرود در گفت‌وگو با خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، درباره سرانه مطالعه عنوان کرد: موضوع مطالعه بحثی ریشه‌ای است و در هر دوره‌ای پایین بودن سطح مطالعه دلایل خاص خود را داشته است. به طور نمونه در سا‌ل‌های پس از پیروزی انقلاب اسلامی، بروز جنگ و درگیری‌ها تا حد زیادی بر موضوع مطالعه اثر گذار بود ولی در حالت کلی باید گفت که فرهنگ مهمترین مساله در سرانه مطالعه است و فرهنگ ایرانیان بیشتر بصری است تا مکتوب.

وی افزود: در دوران سیطره اینترنت و فضای مجازی اگر مطالعه‌ای هم صورت گیرد در همین فضا است و کمتر کسی به خرید و خواندن مجلات کاغذی روی می‌آورد و فقط عده‌ معدودی که بوی کاغذ و مرکب را دوست دارند و از کتاب ورق زدن لذت می‌برند، کتاب خریداری می کنند.

مدیر نشر امرود با بیان اینکه متاسفانه علیرغم انتشار عناوین مختلف کتاب اما کتاب‌های خوب کمتر به بازار نشر می‌آیند، عنوان کرد: چند سالی است که کتاب‌های خوب کمتر به بازار می‌آیند و کتاب‌های سطحی بازار را پر کرده‌اند در حالیکه جذابیتی برای مخاطب ایجاد نمی‌کنند و خوانندگان کتاب ریزش پیدا کرده‌اند.

به گفته پایین آمدن سطح مطالعه در زمینه اخلاقی بسیار نقش داشته است و فرهنگ عامه از این مشکل بسیار ضربه خورده است.

ندایی با اشاره به اینکه آموزش های عمومی در سطح کشور کاهش جدی داشته است، خاطرنشان کرد: امام خمینی(ره) فرموده است «اهمیت رادیو- تلویزیون بیشتر از همه است. این دستگاه ها دستگاه های تربیتی است؛ باید تمام اقشار ملت با این دستگاه‌ها تربیت بشوند؛ یک دانشگاه عمومی است. دانشگاه ها دانشگاه های موضعی است. این یک دانشگاه عمومی است یعنی دانشگاهی است که در تمام سطح کشور گسترده است. باید از آن، عمل دانشگاه را، به آن اندازه ای که می‌شود، استفاده کرد.» اما در حال حاضر این اتفاق نمی‌افتد و از این دانشگاه عمومی استفاده‌ای نمی‌شود. این رسانه گاه فرهنگ منحط را به شکل انتقادی نشان می‌دهد و پیشنهادهای هنرمندانه‌ای ندارد.

مدیر مسئول و سردبیر دو ماهنامه ادبی شوکران گفت: تعداد زیادی شبکه و برنامه‌های تلویزیونی داریم اما یک برنامه پیوسته که با موضوع کتاب باشد،‌ نداریم و آنچه هست بیشتر فصلی است. در حالیکه باید برنامه‌های روزانه‌ای به شکل آزاد و با معرفی کتاب‌های گوناگون داشته باشیم.

وی ادامه داد: در حال حاضر ناشران زیادی فعالیت می کنند که آثار آنها معرفی نمی‌شود و این موضوع در ناشران شهرستانی بیشتر دیده می شود. کتاب‌های ناشران شهرستانی عموما به تهران نمی رسند و یا آثار منتشر شده در تهران در بسیاری موارد دیده می شود که در همه استان‌های کشور توزیع نمی‌شوند و نباید برای بررسی و سنجش موضوع مطالعه و کتاب‌ها تنها تهران به عنوان پایتخت یا کلان شهرها را در نظر گرفت. بررسی کلان‌شهرها و ترویج آن به کل کشور باعث می‌شود مشکلات واقعی در این عرصه را نشناسیم.

مترجم کتاب «بگذار مثل ابرها زندگی کنم» در بخش دیگری از سخنان خود تصریح کرد: کتاب در ایران نسبت به کشورهای دیگر ارزان تر است ولی باید برای اثرگذاری بیشتر کتاب با قیمت های مناسب عرضه شود چون در بیشتر مردم فرهنگ مطالعه وجود ندارد و گرانی‌ها بهانه‌ای برای فاصله گرفتن هرچه بیشتر آنها با کتاب می‌شود. گرانی نه تنها در کتاب بلکه در میان تمام موارد مورد نیاز زندگی وجود دارد و مردم برای خیلی از چیزها هزینه می کنند اما برای کتاب نه.

ندایی درباره نهادهایی که در زمینه افزایش سرانه مطالعه موثر هستند هم اذعان کرد: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی می‌تواند نقش پررنگی را ایفا کند و با خریداری کتاب‌ها و توزیع آنها در کتابخانه‌های استان‌های مختلف و به خصوص مناطق دور افتاده هم در جهت افزایش سرانه مطالعه و هم در جهت حمایت از ناشر برآید.

شاعر مجموعه «حروف‌چینی لحظه‌ها» ادامه داد: چند سال پیش طرحی دادم مبنی بر اینکه در تمام مساجد شهرستان‌های کتاب‌خانه‌ای احداث شود. بسیاری از ناشران حاضر هستند تا تعدادی از کتاب‌های خود را به کتابخانه مساجد اهدا کنند و وزارت ارشاد احداث کتابخانه و توزیع کتاب‌ها را بر عهده بگیرد.

مدیر انتشارات امرود در پایان درباره وظیفه ناشران در زمینه سرانه مطالعه گفت: ناشران و نهادهای فرهنگی زنجیره‌های به هم پیوسته‌ای هستند و هر کسی باید در زمینه فعالیت خود به بهترین شکل عمل کند و اصلاح را از درون خود آغاز کند. اگر همه منتشر باشیم تا از سوی دیگری اتفاقی بیفتد و کمکی صورت گیرد به جایی نخواهیم رسید. برخی از مسائل به خرد جمعی مربوط می‌شود.
انتهای پیام/و
برچسب ها:
آخرین اخبار