امروز : یکشنبه ۶ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 February 25
۱۴:۱۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 57468
تاریخ انتشار: ۱۳ مهر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۴:۰۹
تعداد بازدید: 230
«سیدرضا موسوی» مدیر فرهنگی و هنری شهرداری منطقه 20 تهران و رئیس فرهنگسرای «ولاء» در گفت‌وگو با خبرنگار فعالیت‌های قرآنی خبرگزاری پیروان موعود به نقل ...

«سیدرضا موسوی» مدیر فرهنگی و هنری شهرداری منطقه 20 تهران و رئیس فرهنگسرای «ولاء» در گفت‌وگو با خبرنگار فعالیت‌های قرآنی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس گفت: فرهنگسرای «ولاء» در جهت افزایش آگاهی بانوان جنوب پایتخت از مسائل مختلف دینی، فرهنگی و قرآنی سلسله نشست‌هایی با عنوان «تسنیم» برگزار می‌کند.

وی با اشاره به اهمیت توجه به دختران در این نشست‌ها، اظهار داشت: برخلاف وجود نهادها و مراکز متعدد در نظام جمهوری اسلامی ایران که فلسفه وجودی‌شان فعالیت فرهنگی در حوزه زنان و دختران است، فعالیت درخور و قابل توجهی در خصوص «تربیت قرآنی اسلامی دختران» چه در حوزه نظر و چه در حوزه عمل هنوز صورت نگرفته است، البته بسیاری از نهادها در حوزه زنان و غالبا پیرامون حقوق قرآنی زنان و ترسیم چارچوب آن فعالیت‌هایی داشته‌اند.

هدف از نشست‌های تسنیم هدفمندکردن فعالیت‌های قرآنی در حوزه دختران است

موسوی افزود: برخی از دولت‌‎ها در دام فمنیسم غلتیده و برخی دیگر دچار رکود و سکون شده‌اند و از طرفی مجموعه‌های مستقل و غیردولتی فعال در این حوزه نیز به توفیق چندانی دست نیافتند، از این رو پاتوق فعالان فرهنگی حوزه دختران «تسنیم» شروع به کار کرد تا با تشکیل گروهی محدود از مربیان تربیتی و فعالان فرهنگی گامی در جهت انجام مجموعه فعالیت‌های نظری، عملی، اسلامی و قرآنی در حوزه دختران بردارد.

مدیر فرهنگی و هنری شهرداری منطقه 20 تهران با اشاره به برگزاری جلساتی با اساتید مختلف در رابطه با اهمیت توجه به دختران و رسیدن به جامعه‌ای قرآنی در تهران و قم گفت: پیش از آغاز رسمی این سلسله نشست‌ها مجموعه دیدارها و مشاوره‌هایی با اساتید حوزه‌های مختلف مرتبط با دختران و قرآن در تهران و قم برگزار شد که موضوع اصلی سلسله نشست‌های پاتوق فرهنگی فعالان فرهنگی حوزه دختران «تسنیم» پاسخ به سه سوال اساسی؛ «چه کاری؟»، «چگونه؟» و «با چه کسانی؟» بود.

موسوی با بیان اینکه راهبردهای پاتوق فرهنگی فعالان فرهنگی حوزه دختران تسنیم شامل توجه به الگوی اسلامی ایرانی و پیشرفت در تمام زمینه‌ها، مشورت‌گیری از اساتید صاحب‌نظر است، ادامه داد: بررسی وضعیت اجتماعی دختران در جهان امروز و الگوهای موفق فعالیت‌های دخترانه در جهان اسلام، مهارت‌های دختر بودن از دیدگاه قرآن، آسیب شناسی روابط دختر و پسر در اسلام، بازشناسی دختران در قرآن و همچنین آشنایی با منظومه تربیتی دختران در اسلام و قرآن از موضوعات اصلی مورد بررسی در این سلسله نشست‌ها است که در جهت افزایش اثربخشی و کارایی فعالیت‌های حوزه دختران برگزار ‌شد.

با نشان دادن وضعیت اسف‌بار دختران در غرب، جوانان را به انس با قرآن ترغیب می‌کنیم

مدیر فرهنگی و هنری شهرداری منطقه 20 تهران با اشاره به برگزاری نشست‌هایی برای آشنایی بیشتر دختران با مسائل اعتقادی و قرآنی برای جلوگیری از هجوم فرهنگ غرب در فرهنگ ریشه‌دار ایرانی اسلامی، اظهار داشت: در کارگروه‌هایی نحوه حضور دختران در فضای مجازی در جهت خنثی‌سازی توطئه‌های دشمنان اسلام و قرآن و همچنین حسن استفاده حداکثری از طلاب و دانشجویان کشورهای خارجی به ویژه طلاب دانشگاه جامعه‌المصطفی مورد بررسی قرار گرفت تا از این طریق دختران را با وضعیت اسف‌بار دختران و زنان در جوامع غربی مطلع سازیم و پایبندی به اسلام و قرآن را در وجود آن‌ها نهادینه کنیم.

وی افزود: تاکنون 12 نشست پاتوق فرهنگی تسنیم با عناوینی همچون «دختر برگزیده خدا در قرآن» یا «دختر شایسته از دیدگاه اسلام»، «ازدواج از دیدگاه قرآن چرا و چگونه؟»، «مقایسه دختران در دنیای اسلام و غرب» برگزار شد که در این نشست مواردی در خصوص شایسته‌سالاری زن در اسلام در اختیار مخاطبان قرار گرفت. 

مدیر فرهنگی و هنری شهرداری منطقه 20 تهران با اشاره به تشکیل کارگروه‎هایی برای توجه بیشتر به دختران و دیدگاه‌های قرآنی، گفت: فرهنگسرای «ولاء» با تشکیل کارگروه‌های «فضای مجازی»، «پژوهش و طراحی فعالیت‌ها»، «بین‌المللی» و «نشریات» درصدد ترغیب جوانان به فرهنگ اسلامی و قرآنی و همچنین نشان دادن ارزش زن در جامعه و به ویژه اهمیت زنان در تحقق فرمایشات رهبری مبنی بر ترویج فرهنگی اسلامی و قرآنی است که در این راستا کمیته‌هایی نیز متناسب با فعالیت هر کارگروه در نظر گرفته شده است.

گزارشی از سلسله نشست‌های پاتوق فرهنگی «تسنیم»

رئیس فرهنگسرای «ولاء» درخصوص مباحث مطرح شده در این نشست‌ها تصریح کرد: در اولین نشست پاتوق فرهنگی تسنیم که با موضوع «دختر برگزیده خدا در قرآن» و با حضور «محمدجعفر غفرانی» عضو هیأت علمی دانشگاه تهران برگزار شد، در رابطه با کرامت زنان در اسلام و اینکه چرا زن برای طواف خانه خدا نیاز به لباس احرام ندارد، مباحثی مطرح شد.

وی افزود: در دومین نشست پاتوق فرهنگی تسنیم با موضوع «وضعیت دختران در جهان امروز» که با حضور «فرشته روح افزا» عضو هیات علمی دانشگاه منچستر برگزار شد، دلایل کاهش آمار ازدواج و بی‌توجهی به آموزه‌های الهی در این رابطه عنوان شد تا جوانان الگوی واقعی زن مسلمان حضرت فاطمه زهرا(س) را سرمشق خود قرار دهند؛ در سومین نشست که در رابطه با «تفاوت‌های زن در قرآن و فرهنگ غرب» بود، «محمد همایونفر» استاد دانشگاه بین‌المللی جامعةالمصطفی قم دختران را با آگاهی‌بخشی به دستاوردهای انقلاب اسلامی و فساد در غرب تشویق به انس بیشتر با قرآن کرد تا استعدادهای درونی دختران برای رشد و تعالی در عرصه‌های دینی و قرآنی شکوفا شود.

موسوی، «هنر زیبایی در قرآن»، «آشنایی با شخصیت‌های الگو ساز جبهه معارض»، «بررسی فعالیت‌های موسسه خیبر و طرح موفق نجابت» را از دیگر نشست‌های برگزار شده در فرهنگسرای «ولاء» عنوان کرد و گفت: در نشستی با عنوان «منظومه تربیتی دختران در اسلام» که با حضور حجت‌الاسلام و المسلمین «محمدجواد حاج علی‌اکبری» برگزار شد به تفاوت‌های زن و مرد و همچنین مأموریت هر کدام از آن‌ها در اسلام و قرآن اشاره شد.

رئیس فرهنگسرای «ولاء» خاطرنشان کرد: در هفتمین نشست پاتوق فرهنگی تسنیم با موضوع «دختران و جهان امروز»، «علی اکبر رائفی‌پور» با اشاره به این که ما در اسلام به دنبال پرورش هستیم به حوصله زنان در تربیت فرزندان و اهمیت تربیت قرآنی تاکید کرد و اثر تربیتی و قرآن زنان در جامعه را غیرقابل انکار دانست، چرا که تربیت مردان نیز بر عهده زنان است، بنابراین در ذات زن شقاوتی وجود ندارد.

برای ترویج سبک زندگی قرآنی باید ارزش زن را احیا کرد

وی با بیان اینکه در نشست پاتوق فرهنگی تسنیم با موضوع «چرا هر روز، روز زن است»، «محمد جعفر غفرانی» مقام زنان در اسلام و قرآن را تشریح کرد، افزود: زن به عنوان ریحانه آفرینش آمده است تا مردان به کار، علم، عبادت و سربازی مشتاق شوند، بنابراین برای ترویج سبک زندگی قرآنی در جامعه باید ارزش و مقام زن را احیا کنیم.

مدیر فرهنگی و هنری شهرداری منطقه 20 تهران با اشاره به دیگر نشست‌های پاتوق فرهنگی تسنیم که تاکنون برگزار شده است، گفت: نهمین نشست پاتوق فرهنگی تسنیم با موضوع «موارد مغفول مانده در حوزه دختران» با حضور «مریم حاج عبدالباقی» کارشناس امور قرآنی برگزار شد و در این نشست به توانمندی‌های زنان از دیدگاه قرآن و همچنین نقش زبان در الگوگیری و الگودهی به سایر افراد پرداخته شد و قدرت نقش بازی کردن و مدیریت امور زنان از دیدگاه قرآن مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

زن و مرد مکمل هم برای رسیدن به کمال هستند

موسوی خاطرنشان کرد: در دهمین نشست پاتوق فرهنگی تسنیم با موضوع «ازدواج چرا و چگونه؟» که با حضور «محمدجعفر غفرانی» عضو هیأت علمی دانشگاه تهران برگزار شد، از زوج بودن تمامی مخلوقات و همچنین اهمیت مکمل بودن زن و مرد برای رسیدن به کمال مواردی مطرح شد.

موسوی با اشاره به نشست «مقایسه دختران در غرب و ایران اسلامی» با حضور حجت الاسلام والمسلمین «محسن مجتهدزاده» مدیر مرکز تخصصی تربیت مبلغ اسپانیایی زبان در آمریکای لاتین، اظهار داشت: در این نشست سه دیدگاه مهم نظریه سنتی غربی(مسیحی)، نظریه غرب معاصر و نظریه اسلامی در خصوص زنان مطرح شد تا مخاطبان نقش و اهمیت زنان در اسلام را بیشتر درک کنند.

برای داشتن جامعه قرآنی به هویت دختران احترام بگذاریم

مدیر فرهنگی و هنری شهرداری منطقه 20 خاطرنشان کرد: در دوازدهمین نشست پاتوق فرهنگی تسنیم با موضوع «مخاطب شناسی و مهارت ارتباط با دختران از دیدگاه اسلام» که با حضور «فروغ نیلچی زاده» کارشناس مسائل حوزه دینی ویژه بانوان برگزار شد، بهترین دیدگاه به هویت زنان در اسلام و توجه به هویت دختران در قرآن مورد بررسی قرار گرفت.

موسوی در خصوص سیزدهمین نشست پاتوق فرهنگی «تسنیم» با عنوان «منظومه دختران» که به مسائل دینی و قرآنی زندگی دختران توجه شده بود، ادامه داد: در این نشست «علی اکبری» در رابطه با اهمیت توجه به دختران از دیدگاه قرآن مطالبی را عنوان کرد تا نقش بانوان در اسلام و قرآن پیش از پیش در جامعه متجلی شود.

برگزاری نشست «منظومه تربیتی قرآن و اسلام» در فرهنگسرای «ولاء»

رئیس فرهنگسرای «ولاء» با اشاره به برگزاری نشستی دیگر که چهاردهمین نشست پاتوق فرهنگی تسنیم محسوب می‌شود، گفت: چهاردهمین نشست تسنیم با حضور خانم «همیز» یکی از مدرسان حوزه و دانشگاه و با عنوان «منظومه تربیتی قرآن و اسلام» چهارشنبه 17 مهرماه ساعت 16 در سالن حضرت «ولیعصر(عج)» فرهنگسرای ولاء برگزار می‌شود.

موسوی تصریح کرد: در این نشست به مبانی قرآن و اهمیت زنان در تربیت فرزندان پرداخته می‌شود که علاقه‌مندان برای بهره‌مند شدن از این جلسات و شرکت در برنامه‌های پاتوق فعالان فرهنگی حوزه دختران تسنیم می‌توانند به فرهنگسرای «ولاء» وابسته به سازمان فرهنگی و هنری شهرداری منطقه 20 تهران واقع در شهرری، میدان نماز مراجعه یا با شماره تلفن 33391118 تماس حاصل کنند.
انتهای پیام/و
 
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها