امروز : یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 21
۰۳:۱۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 57499
تاریخ انتشار: ۱۳ مهر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۵:۰۷
تعداد بازدید: 100
به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در اسلام‌آباد، القاعده برای گسترش نفوذ و فعالیت خود معیار عضو‌گیری را تغییر داده و ...

به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در اسلام‌آباد، القاعده برای گسترش نفوذ و فعالیت خود معیار عضو‌گیری را تغییر داده و گروه‌های جدیدی در حال پیوستن به این گروه هستند.

به نوشته بی. بی.سی اردو، در سال 2011 زمانی که نیروهای آمریکایی به مخفیگاه اسامه بن لادن در منطقه «ابیت‌آباد» پاکستان حمله کردند نامه‌هایی از بن لادن به دست آمد که مخالفت صریح وی با پیوستن گروه «الشباب» و گروه‌های فعال در سوریه به القاعده را نشان می‌داد.

این در حالی است که مجازات‌های سنگینی نیز برای کسانی که با عضویت در این گروه‌ها دست به جنایت می‌زنند در نظر گرفته شده بود.

اما «ایمن الظواهری» رهبر جدید القاعده، که پس از مرگ بن لادن روی کار آمد، نه تنها با عضویت گروه‌ الشباب و گروه‌های فعال در سوریه به القاعده مخالف نیست بلکه تسهیلات زیادی برای عضویت آنها در القاعده در نظر گرفته است.

گروه الشباب درست یک سال بعد از کشته شدن اسامه بن لادن در پاکستان به دست نیروهای آمریکایی، با پیشنهاد ایمن الظواهری به عضویت القاعده درآمد و در حال گسترش فعالیت‌های خود می‌باشد که این خود می‌تواند نشانی از یک طرح از پیش تعیین شده برای ناآرام کردن سوریه باشد.

به گفته «ریچارد بیرد» سرپرست تیم ویژه سازمان ملل متحد که درباره طالبان و القاعده تحقیق می‌کند، پیوستن گروه الشباب به القاعده نشان می‌دهد این گروه به فکر گسترش فعالیت‌های خود است و رهبران جدید این گروه سختگیری رهبران قبلی را ندارند.

«فیریل» رئیس سابق سازمان اطلاعات پلیس استرالیا نیز هشدار داد که اگر القاعده به عضو‌گیری‌های تازه خود ادامه دهد تبدیل به یک گروه تروریستی بزرگ شده و نسب به گذشته غیر قابل کنترل خواهد بود.

وی افزود: القاعده در سال‌های اخیر هیچ عملیات تروریستی در کشورهای غربی انجام نداده است و به همین علت ایمن الظواهری برای مطرح کردن این گروه و نشان دادن قدرت القاعده به دنبال راه‌های جدید است که گسترش عملیات‌‌های تروریستی در سایر مناطق جهان غیر از اروپا و آمریکا از جمله حمله به مرکز خرید در کنیا در همین راستا می‌باشد.

این در حالی است که گروه‌های وابسته به القاعده بخش‌هایی از مرز سوریه را نیز تصرف کرده‌اند.

همچنین این گروه و گروه‌های زیادی که در اندونزی و سایر کشورها در تلاش هستند از نام القاعده برای مطرح کردن و گسترش فعالیت‌های خود استفاده کنند چون احساس می‌کنند با این کار تبدیل به یک گروه قدرتمند خواهند شد.

اگرچه در سال‌های گذشته، در حمله پهپادهای آمریکایی به مناطق قبایلی پاکستان تعدادی از رهبران القاعده کشته شدند اما این گروه قدرت خود را در این کشور حفظ کرده است.

از سوی دیگر، گروه‌های تروریستی فعال در عراق نیز خواهان پیوستن به القاعده هستند که این موضوع نشان می‌دهد مبارزه غرب با القاعده بسیار دشوار خواهد بود.

ایمن الظواهری در پیام تازه خود اعلام کرده که آمریکا و غرب نمی‌توانند القاعده را نابود کنند و هر چه در این کار اصرار ورزند خودشان آسیب خواهند دید.
انتهای پیام/خ
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها