امروز : سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 19
۱۳:۴۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 57500
تاریخ انتشار: ۱۳ مهر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۵:۰۷
تعداد بازدید: 68
به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در عشق‌‏آباد، تلویزیون ملی ترکمنستان در برنامه خبری «وطن» امروز (13 مهرماه) در گزارشی ...

به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در عشق‌‏آباد، تلویزیون ملی ترکمنستان در برنامه خبری «وطن» امروز (13 مهرماه) در گزارشی مصور از جلسه هیأت دولت این کشور به سرپرستی «قربانقلی بردی‏ محمداف» رئیس جمهور ترکمنستان که همزمان ریاست مجلس شورای ریش‌سفیدان این کشور را نیز بر عهده دارد، اعلام کرد که اجلاس مذکور در تاریخ یکم آبانماه (23 اکتبر) سال جاری در شهر «داش‏‌آغوز» در مرکز استان داش‏‌آغوز در شمال ترکمنستان برگزار خواهد شد.

رئیس جمهور ترکمنستان در این زمینه عنوان کرد که در این اجلاس یک‌روزه مسائل مهم سیاسی، اجتماعی و اقتصادی کشور برای سال آینده میلادی (2014) مورد بحث و بررسی قرار گرفته و تصمیماتی اتخاذ خواهد شد.

وی اضافه کرد که مردم ترکمن میراث و سنت‌های غنی و ارزشمند را از نیاکان خود کسب کرده و با احترام به بزرگان و جایگاه ویژه ریش‌سفیدان، از رهنمودهای خردمندانه و توصیه‏‌های آنان برخوردار می‏‌شوند ضمن این که نسل فعلی نیز از تجربه، نصایح و توصیه‌های ریش‌سفیدان در حیات سیاسی و اجتماعی کشور استفاده می‌کند و اجلاس مذکور نیز در همین راستا می‏‌باشد.

رئیس جمهور ترکمنستان به عنوان رئیس شورای مصلحت ریش‌سفیدان این کشور به مقامات مربوطه و دست‌‌اندرکاران برگزاری نشست مذکور تأکید کرد که این نشست باید در سطح عالی سازمان‌دهی شده و پیشنهادات شرکت‌کنندگان آن باید جمع آوری، بررسی و برای نشست آتی برای تصویب آنها اقدام شود.

نگاهی به جایگاه «شورای مصلحتی ریش‌سفیدان» در ترکمنستان

«شورای مصلحتی ریش‌سفیدان ترکمنستان» یکی از نهادهای مهم مشورتی سیاسی–اجتماعی این کشور است که با وجود برگزاری یک نشست در سال، نقش مهمی در ساختار حکومتی و حیات سیاسی-اجتماعی این کشور دارد.

«شورای مصلحت ریش‌سفیدان» ترکمنستان که در پی انحلال «مجلس مصلحت خلق ترکمنستان» در سال 2008 تشکیل شد، یکی از ‌نهادهای مهم نیمه‌دولتی این کشور به ریاست رئیس جمهور است که یک نهاد مشورتی و مردمی بوده و سالانه یک بار تشکیل جلسه می‌دهد و به‌ منظور کمک به دولت و حل‌وفصل مسائل مهم کشور تأسیس شده ‏است.

این شورا متشکل از 600 نفر از ریش‌سفیدان فعال از پنج استان و شهر عشق‏‌آباد، شخصیت‌های سرشناس دارای سن بالای 60 سال با حداقل 25 سال سابقه کار مفید و همچنین نمایندگان سازمان‌های دولتی و تشکل‌های اجتماعی، می‌باشد.

در مجموع تعداد اعضای این شورا به حدود 3 هزار نفر می‌رسد که از تمام آنان به طور رسمی برای شرکت در نشست سالیانه دعوت می‌شود.

اعضای این شورا در نشست‌های سالانه خود که به ریاست رئیس جمهور ترکمنستان برگزار می‌شود، به بررسی مسائل اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی، سیاسی و سیاست خارجی کشور و نیز لزوم انجام اصلاحات در بخش‏‌های اقتصادی، کشاورزی، سیاسی، فرهنگی، هنری و غیره و همچنین برخی مسائل مربوط به ایجاد رفاه و ارتقا سطح زندگی شهروندان می‌پردازد.

نقش شورای مصلحتی ریش‌سفیدان در مسائل حکومتی

این ارگان سیاسی-اجتماعی توسط دولت به منظور استفاده از ساختار قبیله‌ای ترکمن‌ها در راستای سیاست‌های خود تدوین شده و به طور معمول سالانه در نقاط مختلف کشور تشکیل شده و سیاست‌های اجرا شده و در دست اجرای رئیس جمهور ترکمنستان را ارزیابی می‌کند.

شورای مصلحت ریش‌سفیدان ترکمنستان که جایگزین «مجلس مصلحت خلق ترکمنستان» شده است، پس از مرگ «صفر‏مراد نیازاف» رئیس جمهور فقید این کشور تقویت شد. زیرا پس از مرگ نیازاف این مجلس با برگزاری 2 نشست و تأیید نظر شورای امنیت ملی، مبنی بر معرفی قربانقلی بردی‏‌محمداف به عنوان نامزد ریاست جمهوری ترکمنستان، علاوه بر ایفای نقش مهم در تثبیت اوضاع این کشور، جایگاه خود را نیز در ساختار حکومتی این کشور تقویت کرد.

مجلس مصلحت خلق ترکمنستان تاکنون در نشست‌های خود مصوبات سیاسی، اقتصادی و اجتماعی مهمی داشته است که به‌ عنوان مثال، می‌توان به هفدهمین نشست آن در اوایل آبان 1385 اشاره کرد که در آن برنامه جامع «توسعه نفت و گاز» ترکمنستان تا سال 2030 به تصویب رسید.

همچنین این مجلس قانون اساسی ترکمنستان را که در ماه می به تصویب رسید، اصلاح کرد و در هجدهمین نشست اضطراری خود در پنجم دیماه سال 1385 بار دیگر قانون اساسی این کشور را در بخش انتخابات اصلاح کرد.

تغییر مرزهای کشور و تقسیمات کشوری و تصویب یا فسخ قراردادهایی که دولت با دیگر دولت‌ها یا سازمان‌های بین‌المللی به امضا می‌رساند، از وظایف مشورتی این مجلس عنوان شده است.

اتخاذ تصمیم درباره ضرورت اصلاح، تکمیل و یا تصویب قانون اساسی جدید، اعلان جنگ و صلح، برگزاری همه‌پرسی‌ها و ارائه خط‌و‌مشی‌های اساسی به دولت برای توسعه اقتصادی، اجتماعی و سیاسی از دیگر اختیارات مشورتی است که در قانون اساسی برای این مجلس برشمرده شده است.

با بررسی مصوبات این مجلس، می‌توان به این نتیجه رسید که تصمیمات مهم و حیاتی ترکمنستان در جریان برگزاری نشست‌های این مجلس اتخاذ می‌شود و به همین دلیل این مجلس جایگاه مهمی در ساختار حکومتی ترکمنستان دارد.
انتهای پیام/خ
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها