امروز : جمعه ۳ آذر ۱۳۹۶ - 2017 November 24
۱۳:۱۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 5751
تاریخ انتشار: ۱۷ اردیبهشت ۱۳۹۲ - ساعت ۱۳:۴۱
تعداد بازدید: 91
فرحناز قندفروش، مشاور سابق امور بانوان وزیر کشور با حضور در بیست و ششمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران در گفت وگو با خبرنگار کتاب و ادبیات باشگاه ...

فرحناز قندفروش، مشاور سابق امور بانوان وزیر کشور با حضور در بیست و ششمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران در گفت وگو با خبرنگار کتاب و ادبیات باشگاه خبری فارس «توانا» در پاسخ به این پرسش که این نمایشگاه را چگونه ارزیابی می‌کنید، بیان داشت: کتاب دارای شأنیت و جایگاه مهمی است و معتقدم هر چه قدر برای ارائه آن مجال بیشتری را فراهم کنیم، قطعاً بهتر و سودمند خواهد بود.

وی  با بیان اینکه یکی از ویژگی‌های نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران این است که مخاطبان با تازه‌های نشر آشنا می‌شوند، اضافه کرد: با حضور در نمایشگاه کتاب به غرفه انتشاراتی که به چاپ آثار مقام معظم رهبری می‌پردازندٰ سر زدم؛ این غرفه ر ا بسیار پربار دیدم.

قندفروش ادامه داد: نشست‌های راهبردی مقام معظم رهبری در قالب کتابی منتشر شده است و در نمایشگاه بین‌الملی کتاب تهران به علاقه‌مندان ارائه شده که به نظرم  این مهم به صورت منسجم و با مدیریت بسیار خوبی صورت گرفته است.
 

* فرهنگ نیاز به کتاب را باید در جامعه جا بیاندازیم

وی افزود: امیدوارم حرکت مسئولان فرهنگی را در کنار کار شکلی که برگزاری نمایشگاه بین‌المللی است؛ برای فرهنگ کتابخوانی و گفتمان‌سازی در زمینه فرهنگ کتابخوانی واقعاً یک حرکت مؤفق ببینیم.

قندفروش در پاسخ به این سؤال که مسئولان باید به چه کاری بپردازند که کتاب در سبد خانوار و یا مورد توجه مادران خانه‌دار قرار گیرد، بیان کرد: معتقدم از ابتدایی که یک فرزند خانواده و یا یک کودک در جامعه  در حال رشد است باید او را نیازمند کتاب بار بیاوریم نه اینکه به آن به عنوان یک نسخه‌ای که از بیرون از خودش به او تجویز می‌شود، کتاب را ارائه دهیم باید فرزندانمان را نیازمند به کتاب بار بیاوریم.

وی با بیان اینکه والدین از دوران کودکی می‌توانند فرزندان خود را به مطالعه کتاب علاقه‌مند کنند، عنوان کرد: اگر والدین کتاب‌هایی را که برای فرزندانشان می‌خوانند از آنها  مطالبه کنند قطعاً فرزندان‌شان به مطالعه کتاب تشویق و ترغیب خواهند شد.

* در زمینه ترویج فرهنگ کتابخوانی باید به گفتمان‌سازی بپردازیم

قندفروش ادامه داد: معتقدم مباحث آموزشی ما صرفاً نباید خلاصه به کتاب‌های درسی شود چراکه ما مطلع هستیم که در کشورهای پیشرفته هم این اتفاق نمی‌افتد یعنی کودکان از سنین دبستان مؤظف به جستجوی مطالب لازم  هستند به نوعی سایر کشورها روح کاوشگری را در حوزه کتاب به بچه‌ها منتقل می‌کنند؛ اگر بتوانیم فرهنگ نیاز به کتاب را در جامعه جا بیاندازیم در آن زمان خواهیم دید که افراد از کوچک‌ترین وسیله برای بیشتر دانستن و خواندن استفاده خواهد کرد اما این روحیه هنوز به عنوان نیاز به جامعه ما منتقل نشده است.

وی بیان کرد: معتقدم در زمینه ترویج فرهنگ کتابخوانی باید به گفتمان‌سازی بپردازیم چراکه اگر گفتمان یک موضوعی در جامعه رایج شود دیگر نیازی نیست که از خارج، درون افراد موارد را تأکید کنیم، همچنین امیدواریم مسئولان فرهنگی در کنار ارائه کالای فرهنگی، بتواند فضایی را در جامعه برای موضوع فرهنگی آن کالا در نظر بگیرند.
انتهای پیام/و
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها