امروز : یکشنبه ۳ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 24
۲۰:۰۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 57536
تاریخ انتشار: ۱۳ مهر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۶:۰۹
تعداد بازدید: 63
به گزارش خبرنگار فرهنگی فارس، ایرینا بوکووا روز گذشته در نشست کمیته اجرایی یونسکو توانست با 39 رای از 58 رای برای بار دوم مدیرکلی این سازمان را به ...

به گزارش خبرنگار فرهنگی فارس، ایرینا بوکووا روز گذشته در نشست کمیته اجرایی یونسکو توانست با 39 رای از 58 رای برای بار دوم مدیرکلی این سازمان را به دست آورد.

بنابر این گزارش این مدیرکل بلغاری‌الاصل یونسکو پس از انتخاب مجدد در کنفرانسی خبری بر اجرای تمامی طرح‌های تعویقی به‌ویژه طرح‌های مربوط به کشورهای فقیر تاکید کرد.

«رشاد فرح» سفیر جیبوتی در فرانسه و «ژزف مایلا» استاد دانشگاه فرانسه رقبای اصلی بوکووا بودند که به ترتیب 13 و 6 رای را از آن خود کردند.

«ایرینا بوکووا» که از 12 نوامبر دور جدید مدیرکلی خود را آغاز خواهد کرد متولد 1952 در صوفیا پایتخت بلغارستان است و پیش از این سفیر بلغارستان در فرانسه و نماینده دائم این کشور در یونسکو و همچنین نماینده جمعیت ملی بلغارستان، معاون وزیر خارجه و وزیر خارجه این کشور بوده است.

به گزارش فارس دور جدید مدیرکلی بوکووا در حالی آغاز می‌شود که از سه سال پیش و با قطع حمایت‌های مالی آمریکا در پی عضویت فلسطین در این سازمان با مشکلات متعدد روبروست.

ارینا بوکووا که در آغاز سال 2009 به سمت مدیرکلی یونسکو انتخاب شد در پی عضویت فلسطین در 31 اکتبر 2011 و قطع حمایت‌های مالی آمریکا 22 درصد از بودجه خود را از دست داده است و در چند سال اخیر به جای 653 میلیون دلار تنها 507 میلیون دلار بودجه داشته است اما در ابتدای هفته جاری به اعضای کمیته اجرایی یونسکو گفته است که «بحران مالی را پشت سر گذاشته است» و «توانسته برنامه‌های تعیین شده را اجرایی کند».

به نظر می‌رسد حمایت فرانسه، انگلیس، استرالیا، برزیل، چین، روسیه و هند از این دبیرکل بلغاری یونسکو باعث جمع شدن آرا برای انتخاب مجدد وی شد.

برخی کشورهای عربی مهمترین مخالفان انتخاب دوباره «ایرینا بوکووا» بودند چراکه به گفته یک دیپلمات عرب «بوکووا در پی بحران مالی طرح‌هایی مبنی بر تغییر میزان مشارکت را رد کرد و موجب شد برنامه‌های علوم انسانی یونسکو لغو شود».

برپایه این گزارش، شورای اجرایی یونسکو شامل 5 گروه جغرافیایی ـ فرهنگی است که به نمایندگی از 195 عضو یونسکو در این شورا عضویت دارند و ایران عضو این شورا نیست.
انتهای پیام/س
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها