امروز : جمعه ۴ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 February 23
۲۰:۵۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 57538
تاریخ انتشار: ۱۳ مهر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۶:۰۹
تعداد بازدید: 109
علیرضا قاسم‌خان که ساعتی پیش به عنوان معاون پژوهشی مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی معرفی شد، در گفت‌وگو با خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری پیروان ...

علیرضا قاسم‌خان که ساعتی پیش به عنوان معاون پژوهشی مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی معرفی شد، در گفت‌وگو با خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، درباره فعالیت‌های پژوهشی و کتاب‌ها در این مرکز گفت: رویکرد جدیدی که در بخش پژوهش‌های مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی در نظر گرفتیم برخواسته از وضعیت پژوهش و تفکر در جامعه ایران است. ما نمی‌توانیم در اتاقی در بسته بنشینیم و بگوییم این پژوهش‌ها انجام شود و این کتاب‌ها منتشر شوند، بلکه باید در تعامل گسترده با حوزه‌های دانشگاهی و اساتید در رشته‌های مختلف باشیم.

وی افزود: پیش از‌ آنکه در نظر بگیریم مرکز گسترش فقط باید کتاب در حوزه‌های سینمایی، مستند، انیمیشن و فیلم تجربی داشته باشد باید کتاب‌های مبنایی‌تر و فرهنگی‌تر که دانش میان رشته‌ای در زمینه تفکر امروز در جامعه ایران و در جهان معاصر دارد و فیلمسازان ما به شدت به آنها نیاز دارند، تولید کنیم.

وی ادامه داد: در رویکرد جدید ما به سمت کتاب‌هایی خواهیم رفت که هم جنبه کاربردی و هم جنبه فرهنگی داشته باشد. منظور از جنبه فرهنگی اینست که میان سینمای مستند و دیگر رشته‌های فرهنگی و آموزشی ارتباط برقرار کند. همچنین به حوزه‌هایی مانند مردم شناسی، مطالعات فرهنگی، نقد ادبی و ... که کمک به فضای فکری مستندسازان می‌کند، توجه ویژه خواهیم کرد.

معاون پژوهشی مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی در بخش دیگری از سخنان خود درباره کارگاه‌ها و نشست‌های تخصصی گفت: ضمن توجه کردن و مشارکت با انجمن‌ها، مراکز و موسسات آموزشی که سابقه برگزاری کلاس‌های آموزشی را دارند، کارگاه‌هایی که تصویر جدیدی از سینمای مستند و انیمیشن به فیلمسازان ارائه می‌دهند، پیگیری خواهیم کرد.

قاسم‌خان که تاکنون نگارش کتاب‌های گوناگونی را برعهده داشته است، در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه آثاری که تاکنون در مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی تولید شده‌اند عموما آثار عمیقی نبوده‌اند و بیشتر رویکرد ارائه گزارش داشته‌اند، خاطرنشان کرد: توجه به ترجمه‌های دقیق‌تر و مرتبط با فضای فرهنگی جهان معاصر مورد نظر قرار خواهد گرفت تا بتوانیم کتاب‌های اثرگذار‌تری در این عرصه به صورت تالیف و ترجمه تهیه کنیم و در اختیار فیلمسازان قرار دهیم.

وی درباره نحوه تعامل با افراد گوناگون در حوزه پژوهش عنوان کرد: با مستندسازان، انجمن مستند سازان، انجمن تهیه کنندگان سینمای مستند و همچنین گروه‌های دانشگاهی و حوزه‌های پژوهشی ارتباط خواهیم داشت.

به گزارش فارس، علیرضا قاسمخان تاکنون نگارش کتاب «عکس‌های تعزیه ایران در دوره قاجار»، «انسان، سینما، شهر» و «تکیه دولت: بودن یا نبودن» را بر عهده داشته است.
انتهای پیام/و
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها