امروز : چهارشنبه ۲ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 February 20
۰۳:۰۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 5754
تاریخ انتشار: ۱۷ اردیبهشت ۱۳۹۲ - ساعت ۱۳:۴۱
تعداد بازدید: 114
به گزارش خبرنگار سینمایی فارس، محمد مهدی عسگرپور در نشست اقتباس ادبی در سینما که در غرفه سوره مهر برگزار شد گفت: در جامعه ما عادت شده تا هر پدیده ...

به گزارش خبرنگار سینمایی فارس، محمد مهدی عسگرپور در نشست اقتباس ادبی در سینما که در غرفه سوره مهر برگزار شد گفت: در جامعه ما عادت شده تا هر پدیده ساده حتی نظیر ماست خوردن به یک جنجال و موضوع سیاسی تبدیل شود، و دلیل این شرایط نمی‌توان انتظار داشت تا اقتصاد هنر شکوفا شود چرا که دلیل اصلی شکل نگرفتن اقتصاد هنر و وضعیت آن در کشور عدم ارتباط میان ادبیات و حوزه‌های مختلف هنر از جمله سینما است.

وی افزود: در چنین شرایطی هر کس صحبتی در خصوص اقتصاد هنر انجام دهد با سوء تعبیرهای زیادی همراه خواهد بود و گفته می‌شود که نگاه مدنظر کاسبکارانه است و از آنجا که اقتصاد هنر در کشور ما پا نگرفته و روند نیمه منطقی هم ندارد این ارتباط‌ات میان ادبیات و حوزه‌های هنر شکل نمی‌گیرد.
 
کارگردان «میهمان داریم» خاطرنشان کرد: متاسفانه چون این رابطه وجود ندارد تنها در زمان برگزاری نمایشگاه کتاب است که مدیران فرهنگی در تمام سطوح صحبت از اقتباس ادبی در سینما می‌کنند ولی در شرایط عادی دغدغه لازم برای برقراری این ارتباط وجود ندارد.

عسگرپور خاطرنشان کرد: در حال حاضر ارتباط تمام حوزه‌ها با ادبیات مخدوش است و وقتی موضوعی اساسی حل نشود مجبوریم مانند بیماری آن را با واکسن یا دارو کنترل کنیم.

وی با اشاره به اینکه پیش از این برای نیامدن مدیران غیرفرهنگی به عرصه فرهنگ دعا می‌کردیم تاکید کرد: قبلا می‌گفتم کمک کنیم مدیر نالایق فرهنگی روی کار نیاید، امروز می‌گویم دعا کنیم این چنین مدیری روی کار نیاید و گمان می‌کنم در آینده باید بگویم نفرین کنیم مدیران غیرفرهنگی و نالایق را که به عرصه فرهنگ نیایند.

کارگردان فیلم «قدمگاه» ادامه داد: حوزه هنری در دوره فعلی تلاش می‌کند برخی کتب موضوعی تبدیل به فیلم شود،البته در دوره قبلی تلاش می‌شد این کتب فیلم نشوند چون معتقد بودند ارزش‌هایی که در آن‌ها وجود دارد امکان دارد مخدوش ‌شود.

این مدیر فرهنگی شاخصه‌های فرهنگی یک کشور را کتاب، سینما و تئاتر دانست و گفت: در کشور ما تلویزیون غالب بر سینما و تئاتر شده است در حالیکه تلویزیون یک شاخص فرهنگی برای کشورها محسوب نمی‌شود.

وی در پایان با انتقاد از برخی رفتارهای مدیران فرهنگی اظهار داشت: سیستم‌های فرهنگی را مدیرانی تعیین می‌کنند که مسابقه جذابی بین خود با شعار دینداری بیشتر نسبت به دیگران راه انداخته‌اند تا هر چه بیشتر در مدیریت باقی بمانند. 
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها