امروز : سه شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 22
۱۰:۵۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 57547
تاریخ انتشار: ۱۳ مهر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۷:۰۱
تعداد بازدید: 113
به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی امروز در مراسم تودیع و معارفه مدیر عامل بانک ...

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی امروز در مراسم تودیع و معارفه مدیر عامل بانک مسکن، گفت: برای خانه‌دار شدن اگر از دیدگاه سیاست‌های خود به آن نگاه کنیم، چاره‌ای نداریم که از اقتصاد خانوار باید بحثی به نام پس‌انداز تعریف کنیم، تا افراد خانه‌دار شوند.

وی ادامه داد:‌ بنابراین بحث وام‌های رهنی و وام مسکن از منظر اقتصاد خانوار مهم است، چرا که خانه‌دار شدن بزرگترین اتفاق اقشار زندگی است.

وی ادامه داد: نمی‌توان از منظر اقتصاد خانوار بحث وام‌های رهنی و تسهیلات مسکن نگاه نکنیم، مشکل این است، با سطح درآمد ملی ایران به شکل عادی پس‌انداز خانوار، خانوارها را توانمند نمی‌کند که بتوانند با این پس‌اندازها خانه بخرند و یا مسکن احداث کنند. بنابراین نکته مهم این است که چه برنامه‌ای برای خانوار ایرانی پیشنهاد کنیم که در یک دوره مشخص و با یک رژیم پس‌انداز خانه‌دار شوند.

وزیر راه و شهرسازی گفت: وقتی با اقتصاد خانوار صحبت می‌کنیم، بحث قطعیت و جلب اعتماد خانوارها برای اینکه بتوانند به برنامه‌های ما اعتماد کنند، خیلی مهم است و بر اساس آن بتوانند با رژیم اقتصادی پیش بروند تا در نهایت خانه‌دار شوند.

آخوندی گفت: ثبات در سیاست‌ها بحث مهمی در اقتصاد مسکن است، بنابراین با توجه به اینکه رژیم‌های پس‌انداز، رژیم‌های بلندمدت و میان مدت هستند، در وهله اول جذابیت ندارند، مگر آنکه کارآیی آنها به افراد اطمینان بدهد که رژیم پس‌انداز حتما آنها را توانمند و خانه‌دار می‌کند.

وزیر راه و شهرسازی تاکید کرد: جلب اعتماد خانوار به نظام پس‌انداز و دریافت تسهیلات در حوزه بخش مسکن کار دشواری است.ژ

* دو بار سیاست‌های بخش مسکن به شدت دچار مشکل شده است

آخوندی گفت: تا کنون دو بار سیاست‌های بخش مسکن به شدت دچار مشکل شده است و بانک مسکن را به آستانه ورشکستگی کشانده است.

وی افزود: یک بار در دوره بنی‌صدر رئیس جمهور معزول، مداخله دولت و اعطای وام‌های یک درصدی بانک مسکن را در دهه 60 در آستانه ورشکستگی کامل قرار داد.

وی اظهار داشت: دومین عامل دوره قبلی بود که مجددا دولت با یک مداخله گسترده در بخش مسکن ورود کرد و بانک مسکن را عامل خود در اعطای تسهیلات در بخش مسکن قرار داد.

وی تصریح کرد: اگر این مداخله در حد عاملیت باشد، بحران بوجود نمی‌آید اما اگر تمام تعهدات به بانک مسکن داده شود، بانک مسکن دچار مشکل می‌شود پس باید کمک کرد حوزه مسکن در وضعیت مالی خوبی قرار گیرد تا کارها پیش برود.

وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: حس من این است که دولت و وزارت راه و شهرسازی به کمک وزارت اقتصاد، بانک مسکن و بانک مرکزی سیاست‌های خود را با یکدیگر هم راستا کنند تا رژیم پس‌اندازی طراحی شود که قدرت خرید افزایش یابد.

وی تاکید کرد: ‌باید تمام سیاست‌های زمین شهری را پشت سیاست بخش مسکن بگذاریم تا اگر بخش زمین شهری و منابع مالی با همدیگر همکاری کنند می‌توانیم این پیام را به جامعه بدهیم که اگر پس‌انداز کنید در میان‌مدت مدت خرید شما بالا رفته و خانه‌دار می‌شوید.

به گفته وی در حوزه کلان ما مجبور هستیم که روش‌های مختلفی برای تجهیز منابع داشته باشیم.

وی خاطرنشان کرد: تشکیل صندوق پس‌انداز مسکن باید از انحصار بانک مسکن خارج شود تا یک نظام رقابتی داشته باشیم که کلیه بانک‌ها با داشتن این صندوق به مردم تسهیلات ارائه کنند و بانک مسکن صندوق این صندوق‌ها شود.

وی گفت: اگر بانک مسکن بازار رهن ثانویه را فعال کند قدرت وام‌دهی بانک‌ها را افزایش می‌دهد.

وی گفت: فعال کردن رهن ثانویه و تجهیز منابع مالی می‌توان به افزایش قدرت خرید مردم امیدوار شد.

آخوندی اظهار امیدواری کرد که بخش مسکن به صورت سالم و خود اتکا فعال شود نه از طریق پول داغ از سوی بانک مرکزی تزریق شود که تورم هم ناپایدار شود.

انتهای پیام/ب
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها