امروز : دوشنبه ۳ مهر ۱۳۹۶ - 2017 September 25
۰۴:۲۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 57550
تاریخ انتشار: ۱۳ مهر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۷:۰۳
تعداد بازدید: 73
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از اداره اخبار مجلس شورای اسلامی، هیئت پارلمانی جمهوری اسلامی ایران به منظور شرکت در ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از اداره اخبار مجلس شورای اسلامی، هیئت پارلمانی جمهوری اسلامی ایران به منظور شرکت در یکصد و بیست و نهمین اجلاس مجمع بین‌المجالس جهانی (IPU) که طی روزهای 15 تا 17 مهر ماه 92 در ژنو سوئیس برگزار می‌شود، به این کشور عزیمت کرد.

در اجلاس پاییزه در ژنو سه موضوع «نقش و مشارکت پارلمان‌ها در حرکت به سمت یک جهانی عاری از سلاح‌های هسته‌یی(در کمیته صلح و امنیت بین‌الملل)، حرکت به سمت توسعه مقاوم در برابر مخاطرات با نظرداشت به روندهای جغرافیای و محدودیت‌های طبیعی(در کمیته توسعه پایدار، مالیه و تجارت)، نقش پارلمان‌ها در دفاع از حقوق کودکان به ویژه کودکان مهاجر بدون همراه و ممانعت از سوءاستفاده و استثمار آنها در مناقشات (در کمیته دموکراسی و حقوق بشر)» مورد بحث و بررسی نمایندگان مجالس بیش از 120 کشور جهان قرار خواهد گرفت.

در اجلاس ژنو همچنین چند میزگرد تخصصی در ارتباط با موضوعاتی همچون کودکان آواره، ارتقای تعهدات بین‌الملل در دفاع از حقوق گروه‌های آسیب‌پذیر، معاهدات تجارت سلاح و همچنین اجرای قطعنامه‌ عدم تکثیر سلاح‌های کشتار جمعی برگزار خواهد شد.

یک ماده اضطراری نیز که مربوط به یک رویداد مهم سیاسی، فرهنگی و اقتصادی روز جهان باشد پس از تصویب در دستور کار این اجلاس قرار خواهد گرفت.

با توجه به ارتباط تنگاتنگ اتحادیه بین‌المجالس با سازمان ملل متحد به نظر می‌رسد که حضور گروه بین‌المجالس جمهوری اسلامی در مجمع مزبور از اهمیت خاصی برخوردار باشد.

گروه‌ جمهوری اسلامی همچنین در چندین نشست جغرافیایی و منطقه‌ای اعم از آسیا، اقیانوسیه، اتحادیه پارلمانی کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی، مجمع مجالس آسیایی شرکت خواهد کرد.

اعضای هیئت اعزامی به اتحادیه بین‌المجالس ژنو را ایرج ندیمی رئیس شورای بین‌المجالس، علیرضا سلیمی، محمد مهدی برومندی، مرتضی آقا تهرانی و فاطمه آلیا تشکیل می‌دهند.

همچنین کاظم جلالی عضو کمیته حقوق بشر نمایندگان مجالس اتحادیه بین‌المجالس و حسین شیخ‌الاسلام مشاور و مدیرکل بین‌الملل مجلس شورای اسلامی عضو مجمع دبیران کل مجالس این اتحادیه در نشست‌های مختص خود شرکت خواهند داشت.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها