امروز : چهارشنبه ۲۲ آذر ۱۳۹۶ - 2017 December 13
۱۱:۲۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 57568
تاریخ انتشار: ۱۳ مهر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۸:۰۱
تعداد بازدید: 43
به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، علی طیب‌نیا امروز در مراسم تودیع و معارفه مدیر عامل بانک مسکن، گفت: دوره اخیر ...

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، علی طیب‌نیا امروز در مراسم تودیع و معارفه مدیر عامل بانک مسکن، گفت: دوره اخیر دوره سختی برای بانک مسکن از لحاظ حجم کاری و فشارهای ناشی از تحریم‌های خارجی است که متوجه نظام بانکی شده بود.

وی ادامه داد: بخش مسکن یکی از مهمترین و موثرترین بخش‌های اقتصادی کشور است که هم در رفاه خانوار و هم توسعه اقتصادی نقش مهمی دارد. مسکن از یک سو کالای مصرفی بادوام است و از طرف دیگر ضروری‌ترین و حیاتی‌ترین نیازهای خانوار را تأمین می‌کند.

وزیر اقتصاد گفت: در ایران مردم به مسکن به یک وسیله آرامش نگاه می‌کنند و آن را یک کالای سرمایه‌ای می‌دانند.

وی گفت: 70 تا 300 صنعت به بخش مسکن وابسته‌اند و بخش مسکن مثل لوکوموتیوی است که همه این بخش‌ها را به حرکت در می‌آورد و اگر این بخش دچار رکود شود همه بخش‌های اقتصادی را به دنبال خود خواهند کشاند.

طیب‌نیا تأکید کرد: دولت‌ها در دوران بعد از انقلاب اسلامی تأمین مسکن ارزان‌قیمت را در دستور کار خود قرار داده بودند، اما مشکلی که در دوره اخیر به وجود آمد این بود که تصور می‌کردند رونق بخش مسکن را می‌توانند از طریق رشد نقدینگی و توسل به پول بانک مرکزی رونق دهند. تأمین مسکن توده مردم هدف خوبی است، اما اینکه با افزایش نقدینگی بتوانیم یکسری از افراد را صاحب مسکن کنیم و تورم را به سایر آحاد مردم تحمیل کنیم شیوه درستی نیست.

وی خاطر نشان کرد: برای بخش مسکن 48 هزار میلیارد تومان از منابع بانک مرکزی استفاده شد که این خود جای بحث دارد.

وزیر امور اقتصادی و دارایی ادامه داد: اگر پایه پولی کشور را صد هزار میلیارد تومان بدانیم باید بگوییم که حجم نقدینگی در حال حاضر به 500 هزار میلیارد تومان رسیده است و از این 500 هزار میلیارد تومان پولی که از ابتدا چاپ شده است تنها 48 هزار میلیارد تومان متعلق به بخش مسکن مهر است.

وی تصریح کرد: نتیجه آن رشد نقدینگی در چند سال اخیر بوده است اگر تا چند سال پیش دوستان عنوان می‌کردند که با افزایش نقدینگی می‌توان تولید را افزایش داد، باید بگوییم افزایش تورم اشتباهی بود که در این دوره رخ داد.

طیب‌نیا گفت: اگر چه برای برخی مسکن ارزان تولید شد، اما بسیاری از آحاد مردم تورم را بردوش خود احساس کردند.

وی ادامه داد: وقتی برای مسکن مهر متوسل به استقراض از بانک مرکزی می‌شویم و یا اقدام به چاپ پول می‌کنیم در اصل تورم را تحمیل می‌کنیم و این به مثابه مالیاتی است که به مردم تحمیل می‌شود.

به گفته وی؛ افزایش تورم برای صاحبان درآمد آزاد که مشکلی از این بابت ندارند بسیار مفید هم بوده است.

وی با بیان اینکه ما بانک مسکن را اعطای تسهیلات به مسکن مهر مقصر نمی‌دانیم، چرا که این بانک به وظایف خود عمل کرده است گفت: مطالبات بانک مسکن نسبت به سایر بانک‌ها پایین است.

وی افزود: صحبت من این است که برخی‌ها تصور می‌کنند با افزایش نقدینگی تولید رونق می‌یابد در حالی که نتیجه معکوس داشت و همان‌ها تشدید تورم بوده است.

وی خاطر نشان کرد: طرف‌های تجارت با ایران با تورم‌های 2 الی 3 درصد مواجه هستند، اما متأسفانه ایران در جمع 3 یا 4 کشور اول دنیا در افزایش تورم است.

وزیر اقتصاد ادامه داد: وقتی تورم ایران از کشورهای طرف تجارت که 3 یا 4 درصد است، حدود 30 درصد بیشتر است حاصلی جزء بالا بودن تولیدات ایرانی و ورود کالاهای خارجی ارزان به کشور نخواهد بود.

وی تأکید کرد: یکی از مهمترین راه‌های خروج کشور از رکود تشویق ساخت و ساز و توسعه بخش مسکن است که ما این امر را باید با شیوه‌های غیرتورمی و بدون توسل به منابع بانک مرکزی انجام دهیم.
انتهای پیام/ب
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها