امروز : چهارشنبه ۲ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 22
۰۱:۰۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 57640
تاریخ انتشار: ۱۴ مهر ۱۳۹۲ - ساعت ۰۰:۰۶
تعداد بازدید: 134
«محمد الشیخ»، کارشناس گروه‌های مسلح در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در دمشق، گفت: به دنبال از هم پاشیدگی‌ سیاسی ...

«محمد الشیخ»، کارشناس گروه‌های مسلح در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در دمشق، گفت: به دنبال از هم پاشیدگی‌ سیاسی در صف مخالفان سوری که به بروز اختلاف میان گروه‌های مسلح از یک طرف و از هم پاشیدگی اتحاد آنان از طرف دیگر انجامید، در ماه‌های اخیر شاهد درگیری‌های مسلحانه میان این گروه‌ها در سوریه هستیم.

الشیخ افزود: این اختلافات در ابتدا میان گروه‌های سلفی جهادی «داعش» و «جبهه النصره» از یک سو و گروه‌های مسلحی که تحت عنوان «ارتش آزاد سوریه» درحال مبارزه علیه نظام این کشور هستند، به وقوع پیوست.

درباره آغاز این درگیری‌ها این کارشناس مسائل گروه‌های مسلح توضیح داد: درگیری‌ها در ابتدا میان «داعش» یا همان «امارت اسلامی عراق و شام» با گردانی تحت عنوان «نوادگان رسول» در استان «رقه» وابسته به ارتش آزاد سوریه از نیمه ماه اوت گذشته به وقوع پیوست و تا دهه اول سپتامبر داعش توانست، گروه‌های مسلح وابسته به «ارتش آزاد سوریه» را از این منطقه اخراج و خانواده‌های آنها را به اسارت گرفته و بازداشت کند.

الشیخ گفت: با افول تهدیدهای آمریکا در خصوص حمله به سوریه، اختلافات مهم و عمودی دیگری در گرو‌های مسلح رخ داد که در درگیری گروه‌های سلفی جهادی مانند النصره و داعش با یکدیگر نمود پیدا کرد.

وی درباره انگیزه این درگیری‌ها میان گروه‌های وابسته به القاعده و ارتش آزاد سوریه گفت:‌ این درگیری‌ها میان گروه‌های ارتش آزاد سوریه در رقه و مرزهای حسکه و حلب بر سر تقسیم اموال سرقت شده آغاز شد. این درحالی است که درگیری‌های جبهه النصره و داعش بیشتر در مناطق دیرالزور و حسکه که در آن حضور فعالی دارند، به وقوع پیوست و در جریان آن نیروهای داعش برای چند روز نیروهای النصره را در شهر نفت‌خیز «الشداده» محاصره کرده و با هدف قرار دادن پایگاه‌هایشان ده ها تن از آنها را کشتند.

الشیخ تاکید می‌کند: آنچه در درگیری میان این گروه‌ها مهم است این است که این درگیری‌ها در نقاط نفت خیز صورت می‌گیرد و اختلاف بر سر تقسیم مسروقات نفتی است که ارزش آنها به میلیاردها دلار می‌رسد.

الشیخ سخنان خود را اینگونه پایان داد که این اختلافات تنها دلیل شکست مخالفان مسلح نیست و ناامیدی آنان از دخالت نظامی خارجی از یک سو و از اختلافات حامیان این گروه‌ها در قطر و عربستان سعودی از سوی دیگر، از دیگر دلایل این امر است.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها