امروز : چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 25
۱۹:۱۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 57660
تاریخ انتشار: ۱۴ مهر ۱۳۹۲ - ساعت ۰۸:۰۱
تعداد بازدید: 66
حسن مرادی در حاشیه برگزاری کارگاه آموزشی جنگ نرم در گفت‌وگوی اختصاصی با خبرنگار فارس در سنندج اظهار کرد: آمریکا اساسا یک رویکرد راهبردی با جمهوری ...

حسن مرادی در حاشیه برگزاری کارگاه آموزشی جنگ نرم در گفت‌وگوی اختصاصی با خبرنگار فارس در سنندج اظهار کرد: آمریکا اساسا یک رویکرد راهبردی با جمهوری اسلامی ایران دارد و به دلیل ماهیت استکباری و سیاست سلطه‌طلبانه که در منطقه خاورمیانه دارد، هویت و ماهیت آن، سیاست کلان عدالت‌طلبانه جهموری اسلامی را بر نمی‌تابند.

به گفته مرادی، غربی‌ها و در رأس آنها آمریکایی‌ها با این سیاست‌ نظام اسلامی که به فکر منافع مردم منطقه است و اینکه منافع مردم منطقه را باید خودشان تعیین کنند مشکل دارند و این موضوع منشأ جنگ‌هایی است که در 10، 20 سال گذشته راه انداخته‌اند.

وی اضافه کرد: این جنگ‌ها ریشه در نگاه کلان و راهبردی آمریکایی‌ها دارد منتها در عین حال وضعیتی که در منطقه به وجود آمده و این جنگ‌هایی که آمریکایی‌ها راه انداخته‌اند هزینه‌های بسیار زیادی در بر داشته و با ناکامی‌های متعدد مواجه شده‌اند.

مرادی در ادامه گفت: آمریکایی‌ها به دنبال این هستند که این ناکامی‌هایشان را در منطقه برطرف کنند.

وی علت این ناکامی‌ها در منطقه خاورمیانه را سیاست‌های ناعادلانه آنها در قبال منطقه دانست که مردم به اهداف این سیاست‌ها آگاه شده‌اند و چون فرهنگ بومی منطقه به سوی استقلال و به دنبال منافع خود هستند پس طبیعی است که مردم مقاومت می‌کنند و این منجر به شکست اهداف آمریکا در منطقه شده است.

جانشین سازمان بسیج اساتید کشور تصریح کرد: بلاخره مردم دوست دارند منافعشان مال خودشان باشد و نه مال غربی‌ها. 200 سال است که غربی‌ها دارند این منطقه را چپاول می‌کنند و الان مردم آگاه شده‌اند و منافع خود در منطقه را حفاظت می‌کنند.

وی افزود: در دوره جدید استعماری، غربی‌ها و در رأس آنها، آمریکایی‌ها به دنبال آن هستند که مردم را فریب بدهند و چون جمهوری اسلامی ایران پیشتاز فکری است که مردم منطقه خاورمیانه دارند لذا آمریکایی‌ها می‌خواهند آن نگاهی که مقاومت، بیداری اسلامی و جمهوری اسلامی در منطقه دارد تغییر دهد.

به گفته مرادی، قبلا آنها می‌خواستند با روش‌های سخت این نگاه‌ها را عوض کنند اما چون کاری از پیش نبردند روی به روش‌های نرم در کنارش تحریم و تهدید آوردند و الان هم بحث دیپلماسی را چاشنی مباحث خود کرده‌اند.

دیپلماسی جدید آمریکا به دنبال بازسازی موقعیت این کشور در خاورمیانه است

وی خاطرنشان کرد: در کل، هدف بنیادی و راهبردی آمریکا تغییر نکرده است منتها دچار مشکلات مختلفی شده و ناچار هست که در ابزارش بازبینی نماید.

وی یادآور شد: دیپلماسی جدید آمریکا به دنبال بازسازی موقعیت این کشور در منطقه خاورمیانه است و برای اینکه این اتفاق بیفتد تحریم‌ها را شرایط مساعدی برای رسیدن به هدف می‌داند.

وی گفت: با توجه به لابی صهیونیستی در داخل آمریکا و فشارهایی که به تیم اوباما در بحث هسته‌ای ایران وجود دارد، اوباما وضعیت متزلزلی دارد چرا که هم به لحاظ اقتصادی دولت اوباما وضعیت نابسامانی دارد و همین که در خبرها شنیدید دولت فدرال موقت تعطیل شده و آن اتفاقات وال‌استریت و ناکامی‌های آن در منطقه بر مشکلات آمریکا افزوده است که وضعیت تصمیم‌گیری اوباما بخصوص ادبیات وی را در یک مسیر فراز و فرودهایی قرار می‌دهد.

مرادی افزود: به هر حال اوباما باید تصمیم بگیرد تا با آن اوضاع نابسامان داخلی حداقل یکی از آن سیاست‌های غلطی که داشتند توی منطقه آن را اصلاح کنند باید به مشکلات فایق بیاید و قدرت تصمیم‌گیری داشته باشد که به نظر می‌رسد هنوز به آن موقعیت نرسیده است.

گزینه نظامی علیه ایران یک بلوف سیاسی است

جانشین سازمان بسیج اساتید کشور در پاسخ به سوالی در خصوص گزینه نظامی آمریکا علیه ایران، گفت: آمریکایی‌ها در موقعیتی نیستند که درباره گزینه نظامی برای ایران صحبت کنند چون تمام دنیا می‌دانند که آمریکا دارد یک بلوف سیاسی می‌زند.

وی دلیل خود برای این موضوع را مسئله آمریکا در سوریه عنوان کرد که سوریه منابع قدرت و امکانات آمریکا و انواع ظرفیت‌های ان را داغان کرد ولی آمریکا جرات نمی‌کند اقدام نظامی داشته باشد حالا چطوری این گزینه را برای قدرتی چون جمهوری اسلامی ایران عملی سازد.

وی تصریح کرد: چنین گزینه‌ای برای ایران نزدیک به محال است چون آمریکا از طرح چنین مسئله‌ای توی محافل خودش هم ابا دارد چه برسد به تصمیم در این خصوص، چون در چنین موقعیتی نیست.

مرادی خاطرنشان کرد: جنگ‌های افغانستان و عراق برای آمریکا 5 تا 6 تریلیون دلار هزینه داشت که ادعا می‌کنند صدام را با یک هو برداشتیم و هزینه درباره جمهوری اسلامی چقدر خواهد بود، 10 یا 20 تریلیون دلار، که آیا اصلا جامعه و حکومت آمریکا ظرفیت این هزینه را دارد.

جانشین سازمان بسیج اساتید افزود: آمریکایی‌ها در معادلات قدرت در منطقه دست پایین دارند و جمهوری اسلامی دست برتر، و این مولفه‌ها نشان می‌دهد اصلا آمریکایی‌ها در این وضعیت نیستند که حرف جدی در رابطه با گزینه نظامی بزنند.

آمریکایی‌ها نیاز به مذاکره با ایران دارند

مرادی در پاسخ به سوال دیگری در خصوص چگونگی مذاکره ایران با آمریکا، اظهار کرد دولت جمهوری اسلامی در بحث هسته‌ای صادقانه وارد شده است و چون ما در این امر به خود کاملا مطمئن هستیم حاضر به هرگونه بحث خواهیم بود.

وی خاطرنشان کرد: از قبل هم این بحث بود اما الان عملیاتی‌تر شده و این طرف غربی بخصوص آمریکایی‌ها هستند که باید انتخاب کنند که می‌خواهد تو این مسئله بیاد و بحث کند و باید بدانیم که این آمریکایی‌ها هستند که تو این شرایط نیاز به مذاکره دارند، منتها دوست دارند سرو صدا کنند تا قضیه را عکس نشان بدهند.

این استاد دانشگاه گفت: دلایل سر و صدای آمریکا و تلاش وی برای وارونه جلوه دادن قضیه نیاز آن به مذاکره این است که آمریکا پرستیژ جهانی خود را از دست داده چون 10 سالی که فشار هسته‌ای به ایران آورده، برای جهان ثابت شده است که ایران در حال پیشرفت بوده و آمریکا کاری از پیش نبرده است.

وی تصریح کرد: فشار آمریکایی‌ها در بحث هسته‌ای برای نتیجه‌گیری در مسائل دیگر منطقه است چرا که هر روز بر ناکامی‌های آنان افزوده می‌شود.

مرادی مشکل دیگر آمریکاییان که از سال گذشته شروع شده است را بدهکاری 17 تریلیون دلاری آنها دانست و گفت: روی‌آوری آنها به مذاکره از روی استیصال است.

وی در ادامه به گزارشی که چند ماه پیش در مجلس سنای آمریکا مطرح شد اشاره کرد و افزود: کسی که این گزارش را داد گفت شاید این تحریم‌ها در کوتاه مدت بر روی ایران فشار وارد کند ولی در درازمدت به نفع او خواهد بود چرا که در هر حوزه‌ای که برای جمهوری اسلامی مشکل پیش می‌آید ایران به منابع داخلی و نیروی داخلی خود توجه می‌کند و از ابتکارات استفاده می‌کند تا ظرفیت‌های بالقوه را به بالفعل تبدیل نماید.

جانشین سازمان بسیج اساتید کشور در پایان و در پاسخ به سئوالی در خصوص میزان اثرگذاری تحریم‌ها بر ایران، گفت: تحریم در معاملات هر کشوری در همه بخش‌ها با کشورهای جهان طبیعی است که کمی تاثیر بگذارد اما ایران، کشور بسیار بزرگی است که ظرفیت‌ها، منابع زیرزمینی و نیروی انسانی فراوانی دارد که هیچ کشوری در خاورمیانه ندارد و با این مقدمه ما می‌توانیم بگوییم شاید تحریم‌ها فشارهایی بیاورد و هیچ کس منکر این نیست منتها برکات زیادی هم داشته که به عنوان نمونه در بحث هسته‌ای دستاوردهای خوبی داشته‌ایم.

انتهای پیام/79001/
برچسب ها:
آخرین اخبار