امروز : سه شنبه ۲ آبان ۱۳۹۶ - 2017 October 23
۰۱:۳۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 57690
تاریخ انتشار: ۱۴ مهر ۱۳۹۲ - ساعت ۰۹:۰۵
تعداد بازدید: 34
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از ریگان، شهرستان ریگان به دلیل تنوع آب و هوایی شامل مناطق گرم و خشک و معتدل کوهستانی یکی از ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از ریگان، شهرستان ریگان به دلیل تنوع آب و هوایی شامل مناطق گرم و خشک و معتدل کوهستانی یکی از زیستگاه‌های کبک کوهی به شمار می‌رود، اما این گونه زیبا در این شهرستان در حال انقراض است.

‌کبک کوهی منحصر به فرد که در مناطق کوهستانی ریگان زیست می‌کند در گذشته گردشگران و مسافران زیادی را به سمت خود جذب می‌کرد. این پرنده زیبا بیشتر در منطقه کوهشاه و گنبکی ریگان دیده می‌شود و به دلیل شرایط آب و هوایی می‌توان این گونه را در کویرها، دامنه‌ها، کوه‌ها و صخره‌ها یافت.

نسل کبک‌ها به صورت جهانی در معرض خطر نیست‌ در اکثر مناطق‌ جمعیت آنها ثابت بوده یا در حال افزایش است.

اما با از بین رفتن زیستگاه‌های طبیعی و شکار بیش از حد در ریگان‌ جمعیت این گونه نادر و منحصر به فرد رو به نابودی است. در مناطق کوهستانی ریگان این گونه زیبا با صدای دل‌نشین خود گردشگران و مسافران زیادی را محو تماشای خود می‌کرد.

آشیانه کبک که از ساقه‌های ساده و گاهی با پر و خاشاک پوشانده می‌شود ‌در میان صخره‌ها و یا مناطق پر از بوته و خاشاک‌ است.

کبک‌ها در هنگام صبح و بعد از ظهر بر روی زمین به چرا مشغول هستند، آنها مهاجرت نمی‌کنند و جابه‌جایی‌های فصلی آنها فقط در ارتفاعات است. پرواز کبک معمولاً در هنگام احساس خطر انجام می‌شود و به مسافت‌های کوتاه و در سراشیبی محدود است، هنگام عبور از ناهمواری‌های سطح زمین، کبک‌ها بر روی پاهای خود جست می‌کنند و ترجیح می‌دهند بدوند تا پرواز کنند.

گروه اجتماعی اولیه از یک دسته کبک شامل تعداد گوناگونی از بالغ‌ها و جوجه‌هایشان تشکیل می‌شود و بزرگترین گروه‌ها را می‌توان در چشمه‌ها دید و گروه‌های بزرگتر در زمستان تشکیل می‌شوند.

کبک‌ها معمولاً از گیاهان شامل علف‌ها و دانه‌های آنها‌، برگ گیاهان و میوه بوته‌ها براساس فراوانی و دسترسی فصلی تغذیه می‌کنند.

نبود اداره محیط زیست در ریگان مشکل‌ساز است 

معاون عمرانی و برنامه‌ریزی فرماندار ریگان در گفت‌وگو با خبرنگار فارس گفت: کبک از ظاهر زیبا و آواز خوشی ‌برخوردار است که هر کدام قدرت و زیبایی طبیعت خدادادی را متبلور می‌سازد.

محمد‌صادق دادالله‌پور افزود: اکثر افراد به طور کامل با کبک آشنایی داشته و میزبان این پرنده زیبا در کشتزارها و مزارع خود هستند؛‌ به طوری که هر صبح یا غروب همراه با غره‌های طنین‌‌انداز کبک روانه مزارع و یا خانه‌هایشان می‌شوند.

وی عنوان کرد: اکثر افراد کبک را به خاطر گوشت لذیذ و مطبوع آن شکار می‌کنند،‌ اما غافل از آنکه روزی ممکن است نام و نشانی از کبک در طبیعت باقی نماند.

دادالله‌پور ابراز داشت: از سوی دیگر مخاطرات طبیعی همانند سرمای طاقت فرسای زمستان و یا خشکسالی‌های سخت تابستان این پرنده را گاهی به کام نابودی می‌کشاند،‌ به طوری که علاوه بر شکار بی‌رویه‌ در سرمای زمستان سال 86 در ریگان حدود یک هزار قطعه از این پرنده در برخی از نواحی کوهشاه‌ تلف شدند.

وی افزود: نبود اداره محیط زیست در این شهرستان سبب شده افراد زیادی این پرنده خوش‌صدا و خوش‌چهره را شکار کنند که این شکار بی‌رویه موجب نابودی این پرنده در این شهرستان می‌شود.

دادالله‌پور، خواستار تسریع در راه‌اندازی اداره محیط زیست در این شهرستان شد‌.

وی بیان داشت: افرادی که قصد سرمایه‌گذاری در زمینه پرورش کبک را در‌ شهرستان ریگان داشته باشند، تسهیلاتی از طریق جهاد کشاورزی در اختیار آنها قرار می‌گیرد.

معاون عمرانی و برنامه‌ریزی فرماندار ریگان اظهار داشت: این پرنده در منطقه بهشت شرق استان کرمان گنبکی زیست می‌کند.
انتهای پیام/80014/ذ40
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها