امروز : پنجشنبه ۳ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 24
۰۶:۱۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 57696
تاریخ انتشار: ۱۴ مهر ۱۳۹۲ - ساعت ۰۹:۰۵
تعداد بازدید: 44
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از ارومیه، آذربایجان غربی به لحاظ دارا بودن جاذبه‌های تاریخی و طبیعی به خصوص آب و هوای مطبوع و ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از ارومیه، آذربایجان غربی به لحاظ دارا بودن جاذبه‌های تاریخی و طبیعی به خصوص آب و هوای مطبوع و کوهستانی و طبیعت بکر و منحصر به فرد خود جایگاه خاصی در صنعت گردشگری کشور دارد.

با توجه به ظرفیت بالای آذربایجان غربی در زمینه توسعه صنعت گردشگری باید زمینه‌های لازم برای جذب سرمایه‌گذار و فراهم آوردن زیر ساخت‌های لازم در راستای توسعه صنعت گردشگری و جذب گردشگر داخلی و خارجی انجام شود.

آذربایجان غربی از لحاظ دارا بودن جاذبه‌های گردشگری جزو استان‌های مطرح در کشور بوده و دارای جاذبه‌های متنوع طبیعی، تاریخی، مذهبی، فرهنگی و ... است که می‌تواند برای گردشگران داخلی و خارجی دیدنی باشد.

با توجه به مرزی بودن این استان باید با انجام تبلیغات گسترده و فراهم آوردن شرایط مناسب در جذب گردشگر خارجی از کشورهای همسایه نیز اقدامات لازم انجام شود.

صنعت جهانگردی به عنوان بزرگترین و متنوع‌‌ترین صنعت در دنیا محسوب شده و به عنوان یک صنعت پویای منبع اصلی درآمد، اشتغال، رشد بخش خصوصی و توسعه ساختار زیربنایی است.

درآمدهای حاصل از صنعت گردشگری می‌تواند در توسعه اقتصادی آذربایجان غربی نقش اساسی ایفا کند و از راهکارهای متنوع‌سازی درآمد استان محسوب می‌شود.

دست‌یابی به توسعه گردشگری به عواملی نظیر ساختار مناسب سازمانی، برنامه‌ریزی و آموزش نیروی انسانی، فراهم آوردن زیرساخت‌ها و راه‌های دسترسی، قوانین و مقررات گردشگری و جذب سرمایه‌گذاری وابسته است.

برای جذب گردشگر باید خدمات و امکانات گردشگری از جمله هتل‌ها، امکانات تفریحی و استراحتی و تفرجگاه‌ها نیز توسعه یابد.

در صورت توسعه صنعت گردشگری می‌توان انتظار داشت که از تخریب آثار تاریخی جلوگیری شده و اختصاص بودجه برای مرمت آن توجیه اقتصادی پیدا کند.

اگر بخواهیم صنعت توریسم آذربایجان غربی رشد داشته باشد و برای منطقه منبع درآمد خوبی به همراه داشته باشد باید مورد توجه مسئولان و برنامه‌ریزان استان قرار گرفته و گام‌های اساسی در این زمینه برداشته شود.

عوامل مختلفی در رشد و توسعه صنعت توریست در آذربایجان غربی موثر است که از جمله آن می‌توان به فراهم آوردن زیرساخت‌های گردشگری و راه‌های دسترسی، امکانات رفاهی برای گردشگران مانند هتل، رستوران، مراکز تفریحی و نمایشگاه، هماهنگی ادارات مرتبط به امور گردشگری، ایجاد امنیت برای گردشگران، گسترش حمل و نقل، اطلاع‌رسانی و تبلیغات گسترده و حفظ و توجه به جاذبه‌های تاریخی و فرهنگی و جاذبه‌های طبیعی اشاره کرد.

طراحی سایت‌های گردشگری به زبان‌های مختلف در زمینه جاذبه‌های گردشگری آذربایجان غربی که شامل بروشور، کلیپ‌ها و نقشه شهرستان‌های این استان و ارائه اطلاعات دقیق جغرافیایی منطقه، آب و هوا، جاذبه‌های طبیعی، جاذبه‌های تاریخی، موزه‌ها و تفرجگاه‌ها، تالاب‌ها، غارها، آبشارها، هتل‌ها، رستوران‌ها و ... بوده در معرفی و جذب توریست به این استان بسیار حائز اهیمت است.

صنعت گردشگری جزو مثلث‌های حوزه توسعه آذربایجان غربی است

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری آذربایجان غربی با بیان این‌که تسهیلاتی که در آذربایجان غربی لحاظ می‌شود باید به حوزه گردشگری نیز ارائه شود، گفت: بخش گردشگری واقعاً بخش نابی بوده و امروز تمام جوامع زیرساخت‌های لازم را در این زمینه مهیا کرده به طوری که حوزه گردشگری به یکی از فعال‌ترین و تاثیرگذارترین بخش‌ها در اقتصاد ملی این جوامع تبدیل شده است.

جعفر ذوالفقاری اظهار داشت: باید در این زمینه دولت ورود پیدا کند چراکه حمایت دولت سبب دلگرمی بخش خصوصی نیز می‌شود.

وی افزود: صنعت گردشگری جزو مثلث‌های حوزه توسعه آذربایجان غربی بوده ولی باور به این مجموعه ضعیف بوده و باید تقویت شود.

ذوالفقاری یادآور شد: موانع توسعه سرمایه‌گذاری در بخش گردشگری پیچیده بوده و گستره وسیعی دارد و یکی از عمده‌ترین موانع این است که نگاه به حوزه صنعت گردشگری نگاه منصفانه‌ای نیست.

وی اظهار داشت: توجه به ظرفیت‌های کشاورزی در ادوار گذشته توسط دولت‌ها و افراد انجام شده و در بخش صنعت نیز کاری به آن صورت انجام نگرفته و اگر کاری انجام شده خام فروشی در بخش معادن بوده است.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری آذربایجان غربی ادامه داد: مبنای فکری سرمایه‌گذاران ورود به بخش کشاورزی و بخش صنعت و سرمایه‌گذاری در این بخش‌ها بوده و سرمایه‌گذاری در بخش گردشگری مغفول مانده است.

ذوالفقاری با بیان این‌که همایش یک‌روزه فرصت‌ها و تهدید‌های حوزه گردشگری در هفته گردشگری برگزار شد، اظهار داشت: این همایش با حضور تمام بخش‌های مرتبط با حوزه گردشگری برگزار شده و زمینه همگرایی بیشتری را برای معرفی فرصت‌های سرمایه‌گذاری و ظرفیت‌های گردشگری آذربایجان غربی فراهم می‌کند.

وی افزود: با برگزاری این همایش یک همیت جمعی برای حل مشکلات گردشگری آذربایجان غربی شکل گرفته و موانع و فرصت‌های سرمایه‌گذاری در بخش گردشگری واکاوی شد.

ذوالفقاری خاطرنشان کرد: آثار فرهنگی کشور ایران اسلامی و آذربایجان غربی منحصر به فرد بوده و اگر توجه جمعی روی این قضیه نباشد در حوزه تصمیم‌گیری بضاعت سازمان میراث فرهنگی آنقدری نیست تا مشکلات پیش روی میراث فرهنگی را رفع کند و این یکی از مشکلات جدی در حوزه میراث فرهنگی است.

وی با بیان این‌که امسال بودجه اختصاصی به حوزه میراث فرهنگی آذربایجان غربی بسیار ناچیز بود، ادامه داد: نبود اعتبار قدرت و ابتکار هر نوع عملی را سلب می‌کند و در نتیجه توزیع اعتبار قدرت مانور وجود ندارد.

آذربایجان غربی از لحاظ جاذبه‌های گردشگری جزو استان‌های مطرح است

معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری آذربایجان غربی گفت: آذربایجان غربی از لحاظ جاذبه‌های گردشگری و امکانات توریستی و تفریحی جزو استان‌های مطرح بوده هر چند نیازمند یک سری سرمایه‌گذاری زیربنایی در زیرساخت‌های گردشگری و راه‌های دسترسی است.

وی ادامه داد: با انجام اقدامات مورد نظر در زمینه زیرساخت‌های گردشگری و راه‌های دسترسی مسافران بیشتری به این استان سفر کرده و از جاذبه‌های گردشگری آن بیشتر بهره‌مند می‌شوند.

حسین امامی با بیان این‌که امسال تعداد گردشگران آذربایجان غربی ماورای سال‌های گذشته بوده، اظهار داشت: واحدهای اقامتی و هتل‌های این استان امسال با 100 درصد ظرفیت فعالیت می‌کنند.

وی تصریح کرد: مسافر ورودی به استان بیشتر از سنوات گذشته بوده و این موضوع نقطه قوت و امید برای آذربایجان غربی است که سرمایه‌گذاران را به سمت سرمایه‌گذاری در این بخش سوق می‌دهد تا هتل، رستوران، واحدهای اقامتی و مراکز تفریحی ایجاد کنند.

امامی بر ظرفیت بالای حوزه گردشگری آذربایجان غربی در زمینه جذب سرمایه‌گذار تاکید کرد و یادآور شد: زمانیکه هتل‌های آذربایجان غربی با ظرفیت 100 درصد کار می‌کنند سرمایه‌گذار این نیاز را احساس می‌کند که در این حوزه برگشت سرمایه و مشتری آماده وجود دارد.

وی با بیان این‌که زمینه سرمایه‌گذاری لازمه برگشت سرمایه است، تصریح کرد: در اصطلاح فنی این موضوع کشش‌پذیری تقاضا نام دارد و منظور کشش‌پذیری تقاضا این است که در یک فعالیت و رشته اقتصادی زمینه توسعه و کسب درآمد وجود داشته باشد.

معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی آذربایجان غربی افزود: در صورتیکه مراکز تفریحی با ظرفیت کامل کار کنند و مراکز ارائه تسهیلات بانکی متوجه سود اقتصادی و برگشت سرمایه در این بخش شوند طبیعتاً راغب به سرمایه‌گذاری در این بخش خواهند شد.

وی اعلام کرد: امسال 30 هتل با ظرفیتی در حدود چهار هزار و 800 تخت در آذربایجان غربی آماده پذیرش مسافران هستند.

امامی ادامه داد: نزدیک به چهار هزار و 500 مرکز آموزشی نیز در ایام تابستان تبدیل به خوابگاه‌های مسافران در سطح آذربایجان غربی می‌شوند.

معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی آذربایجان غربی اظهار داشت: مسافران می‌توانند از این مدارس برای اقامت استفاده کنند و تخفیفات ویژه‌ای نیز آموزش و پرورش به فرهنگیان ارائه می‌دهد.

وی افزود: این ظرفیت نزدیک به 10 هزار نفر امکان اسکان و اقامت مسافران را به صورت روزانه در آذربایجان غربی فراهم می‌کند.

معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی آذربایجان غربی تصریح کرد: براساس برنامه پنجم توسعه در برنامه داریم این ظرفیت را به 50 درصد افزایش دهیم.

وی ادامه داد: 11 درصد اشتغال جهانی را صنعت گردشگری به خود اختصاص داده و نزدیک به 250 میلیون نفر در حوزه گردشگری در دنیا مشغول فعالیت هستند.

امامی ادامه داد: به ازای هر 11 شغل، یک شغل به حوزه گردشگری اختصاص دارد که حجم زیادی را به خود اختصاص داده است.

معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی آذربایجان غربی تصریح کرد: اگر صنعت گردشگری توسعه یابد مشکل بیکاری در کشور و آذربایجان غربی به طور کامل حل می‌شود اما باید این بخش را فعال، زنده و پرنشاط کنیم.

امروزه صنعت جهانگردی پس از صنعت انرژی و وسایل نقلیه موتوری دومین صنعت بزرگ جهان محسوب می‌شود.

با توجه به ظرفیت بالای صنعت گردشگری آذربایجان غربی در جذب گردشگر داخلی و خارجی و مزایای صنعت گردشگری و تاثیر اقتصادی توسعه این صنعت در منطقه باید اهتمام بیشتری از طرف مسئولان در راستای جذب سرمایه‌گذاری و فراهم کردن امکانات لازم در راستای توسعه گردشگری انجام شود تا بتوانیم به کسب درآمد اقتصادی از گردشگری امیدوار باشیم.
انتهای پیام/61005/م40
برچسب ها:
آخرین اخبار