امروز : یکشنبه ۲۷ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 March 18
۱۴:۱۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 57710
تاریخ انتشار: ۱۴ مهر ۱۳۹۲ - ساعت ۰۹:۰۷
تعداد بازدید: 71
به گزارش خبرنگار سیاست خارجی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان شنبه شب در برنامه شب آفتابی شبکه 5 ...

به گزارش خبرنگار سیاست خارجی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان شنبه شب در برنامه شب آفتابی شبکه 5 سیما به تشریح عملکرد دستگاه دیپلماسی در نیویورک پرداخت و درباره مذاکرات آتی ایران و گروه  1+5 که قرار است 23 و 24 مهر ماه در ژنو برگزار شود، سخن گفت.
*جدیت در مذاکره با ۱+۵/ به نتانیاهو اجازه نمی‌دهیم برای ما دستور کار مذاکره تعیین کند

وی درباره این مذاکرات با بیان اینکه ما برای مذاکره جدی هستیم و با حمایت رهبری و مردم محکم ایستاده‌ایم، خاطر نشان کرد: در مذاکره نیز ثابت کرده‌ایم که روی حرفمان می‌ایستیم، اما اجازه نمی‌دهیم که نتانیاهو برای ما دستور کار مذاکره را تعیین کند، یا افرادی با حیثیت ملی ما بازی کنند.

رئیس دستگاه دیپلماسی با بیان اینکه صهیونیست‌ها 60 سال است با مظلوم‌نمایی حقوق مردم فلسطین را تضییع کرده‌اند، تصریح کرد: نباید به صهیونیست‌ها اجازه مظلوم‌نمایی بدهیم.

وزیر امور خارجه در خصوص برخی تحلیل‌ها مبنی بر اینکه تقسیم کاری بین آمریکا و رژیم صهیونیستی در قبال ایران صورت گرفته و آمریکا نقش پلیس خوب و رژیم صهیونیستی به عنوان پلیس بد ایفای نقش می‌کند، با ذکر این نکته که رژیم صهیونیستی در دنیا منزوی شده، اظهار داشت: دوستان برای برخوردهای جناحی دستاوردهای جمهوری اسلامی را زیر سؤال نبرند. چرا نمی‌خواهید بگویید که اسرائیل منزوی شده است.

ظریف با تأکید بر خودباوری گفت: اگر به خود متکی بوده و به خدا توکل کنیم و اجازه ندهیم که برایمان پرونده‌سازی کنند، می‌توانیم اسرائیل را منزوی کنیم.

رئیس دستگاه دیپلماسی تصریح کرد: اجازه نمی‌دهم نتانیاهو با دروغ‌افکنی و ایجاد هراس، سیاست‌های خود را دنبال کند.

وزیر خارجه در تشریح تغییر موضع آمریکا نسبت به ایران خاطر نشان کرد: زمانی که 73 درصد مردم ایران به صندوق‌های رأی اعتماد کردند، آمریکایی‌ها فهمیدند که نمی‌توانند با تحریم و تهدید مردم را از جمهوری اسلامی جدا کنند و مردم فردی را انتخاب کردند که بیش از هر نامزد دیگری سابقه انقلابی داشت. آمریکایی‌ها فهمیدند که سیاستشان جز خسارت چیزی برای آنها به بار نیاورده است.

ظریف بر اتخاذ دیپلماسی فعال از سوی جمهوری اسلامی تأکید کرد و افزود: ما باید به شکلی دیپلماسی فعال خود را به جلو ببریم که دولت آمریکا، منافع، آینده و مصلحت خود را در این ببیند که با جمهوری اسلامی در موضوع هسته‌ای به راه‌حل قابل قبولی برسد.

وی با بیان اینکه تندروها در همه جا ترسو هستند، عنوان کرد: تندروی ناشی از احساس ضعف و خود کم‌بینی است و لایحه‌ای که در مجلس نمایندگان آمریکا تصویب شد برای جلوگیری از مذاکره و نشانگر نگرانی تندروها در آمریکا از مذاکره است.

رئیس دستگاه دیپلماسی با تأکید بر اینکه ما برای همه شرایط آماده‌ایم، گفت: معتقدیم باید مذاکره را امتحان کرد و به طور جدی وارد مذاکره شد و کسی را که مانع مذاکره است منزوی کرد.

ظریف با بیان اینکه تندروها و متأسفانه برخی کشورهای عربی به این فضا کمک کردند، یادآور شد: ما به دنبال روابط خوب با همه همسایگان هستیم و من با همه کشورهای حاشیه خلیج فارس در حاشیه نشست مجمع عمومی دیدار داشتم.

وی درباره سعود‌الفیصل وزیر خارجه عربستان گفت: من با سعود‌الفیصل آشنایی 30 ساله دارم و در حاشیه این نشست مصافحه و گفت‌وگو کردیم، ایشان حالش خوب نبود و حتی در نشست مجمع عمومی سخنرانی نکرد و نیویورک را ترک کرد.

وزیر امور خارجه کشورمان که در نشست نیویورک گفت‌وگوی دو جانبه‌ای با همتای کویتی خود نداشت در این باره گفت که چندین بار وزیر خارجه کویت را در راهرو دیده و با هم گفت‌وگو کرده‌اند.

رئیس دستگاه دیپلماسی سیاست جمهوری اسلامی را برقراری روابط برادرانه و حسن همجواری با کشورهای همسایه برشمرد و در عین حال گفت: برخی مواقع بعضی از عناصر در این کشورها فکر می‌کنند که منافع‌شان در تنش است اما منافع منطقه ما در آرامش است و ما رابطه خوب با این کشورها را فدای هیچ چیز دیگری نمی‌کنیم.

وی با اشاره به مذاکرات ژنو خاطر نشان کرد: با یاری خدا و گام‌های استوار بدون اینکه از حقوق مردم کوتاه بیاییم به شکلی پیش خواهیم رفت که حقوق مردم را تأمین و نگرانی‌های بین‌المللی را رفع کنیم. باورمان هست که قدرتمندیم و قدرت ما ناشی از توپ و تانک نیست بلکه برگرفته از استقلال و سرمایه اجتماعی ما است.

ظریف ادامه داد: ما با باور در مذاکرات شرکت می‌کنیم و از مذاکره نمی‌ترسیم چون چیزی نداریم که از دست بدهیم، با این باور بر حقوقمان ایستادگی می‌کنیم و جلو می‌رویم.

وزیر امور خارجه کشورمان در پاسخ به این پرسش که دستگاه دیپلماسی بر سر چه چیزی مذاکره خواهد کرد، گفت: اجازه دهید که مذاکره را پشت میز مذاکره انجام دهیم و منافع کشور را پشت میز مذاکره دنبال کنیم.

وی تصریح کرد: ما پشت میز مذاکره راجع به اصل غنی‌سازی مذاکره نخواهیم کرد.

ظریف با تأکید بر اهمیت منافع ملی افزود: جمهوری اسلامی به دنبال آن است که دنیا هیچ شک و تردیدی درباره برنامه هسته‌ای ما نداشته باشد، این برنامه صلح‌آمیز است و به اعتقاد ما سلاح هسته‌ای برای ما و هیچ کس دیگر امنیت نمی‌آورد.

وی در خصوص اوضاع سوریه نیز با بیان اینکه با هدایت رئیس‌جمهور تمام قد وارد صحنه شدیم، اظهار داشت: یک ماه پیش منطقه با خطر جنگ مواجه بود ولی امروز نه تنها خطر جنگ منطقه را تهدید نمی‌کند، حتی امیدهایی برای مذاکرات صلح ایجاد شده است.

رئیس دستگاه دیپلماسی در پایان گفت: از دیپلماسی که به کار بردیم و همکاری با دیگر مثل روسیه بسیار خوشحالم و امیدوارم که زمینه‌ای برای ریشه‌کن کردن تروریسم، سلاح‌های کشتار جمعی و برقراری آرامش در سوریه فراهم شود.

انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها