امروز : پنجشنبه ۲۷ مهر ۱۳۹۶ - 2017 October 19
۲۰:۵۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 57749
تاریخ انتشار: ۱۴ مهر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۰:۰۷
تعداد بازدید: 24
به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در عشق‌‏آباد، «یاگشی‌گلیدی کاکایوف» مدیر آژانس دولتی در امور مدیریت و بهره‌برداری از ...

به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در عشق‌‏آباد، «یاگشی‌گلیدی کاکایوف» مدیر آژانس دولتی در امور مدیریت و بهره‌برداری از منابع هیدروکربن ترکمنستان که وابسته به نهاد ریاست جمهوری این کشور است، اعلام کرد که نهادهای مالی و بانک‏‌های بین‏‌المللی معتبر برای مشارکت در اجرای طرح خط لوله گاز «ترکمنستان، افغانستان، پاکستان، هند» موسوم به طرح تاپی(TAPI)، اظهار علاقه می‏‌کنند که این را می‌توان نشانه سودمندی این طرح دانست.

خبرگزاری رسمی ترکمنستان روز گذشته (13 مهرماه) در گزارشی به نقل از مقام مذکور دولت ترکمنستان افزود: هم ‏‌اکنون کشورهای ذینفع در این خط لوله گاز مشغول سازماندهی و تأسیس یک کنسرسیوم بین‏‌المللی برای تأمین اعتباری این طرح می‏‌باشند.

تأکید مقام دولت ترکمنستان بر اجرای خط لوله گاز تاپی درحالی است که وزرای نفت هند و پاکستان که چندی پیش به‌ منظور حضور در اجلاس طرح خط لوله گاز «تاپی» به «عشق‌‏آباد» سفر کرده‌اند به صورت جداگانه با رئیس‌جمهور ترکمنستان ملاقات و بر گسترش هر چه بیشتر تعاملات در بخش انرژی تأکید کردند.

«مارپادی ویراپان مویلی» وزیر نفت هند در دیدار با «بردی‏ محمداف» تأکید کرد: هند، ترکمنستان را به عنوان دوست و شریکی مطمئن تلقی می‏‌کند و قصد دارد سطح تعاملات همه ‌جانبه بویژه در بخش اقتصادی و حوزه انرژی را با عشق‌آباد گسترش دهد.

تلویزیون ملی ترکمنستان در گزارشی در این رابطه تصریح کرد: وزیر نفت هند ضمن بررسی مسائل طرح خط لوله گاز تاپی، اعلام کرد که «دهلی‏‌نو» با توجه به افزایش نیاز اقتصاد هند به واردات حامل‌های انرژی، علاقمند به واردات گاز ترکمنستان و مصمم به تحقق هر چه سریعتر خط لوله گاز تاپی است.

این مقام عالی‌رتبه دولت هند تصریح کرد که تحقق خط لوله گاز تاپی موجب تحکیم و گسترش هر چه بیشتر مناسبت دوجانبه میان دهلی‌نو و عشق‏‌آباد شده و تأثیر مثبتی بر برقراری صلح و ثبات در منطقه و گسترش تعاملات منطقه‏‌ای خواهد گذاشت.

علاوه بر این «جام کمال خان» وزیر مشاور نفت و منابع طبیعی پاکستان نیز قبلا با «قربانقلی بردی‏‌محمداف» رئیس جمهور ترکمنستان ملاقات و تأکید کرد که دولت و ملت پاکستان از طرح خط لوله گاز تاپی استقبال می‏‌کنند.

وی افزود: عزم جدی چهار کشور ذینفع در طرح خط لوله گاز تاپی موجب می‏‌شود که این طرح سریع‌تر احداث شود که باعث توسعه و گسترش تعاملات اقتصادی و انرژی بین کشورهای منطقه خواهد شد.

رئیس جمهور ترکمنستان نیز تأکید کرد که خط لوله گاز تاپی یکی از طرح‌های راه‏بردی در زمینه تنوع‌بخشی به صدور حامل‏‌های انرژی به بازارهای بین‏‌المللی و منطقه‌ای می‏‌باشد.

این گزارش حاکی از آن است که این مقام عالی‌رتبه دولت پاکستان و رئیس جمهور ترکمنستان برخی مسائل مربوط به همکاری‌های دوجانبه میان «اسلام‏‌آباد» و عشق‏‌آباد را نیز مورد بحث و تبادل‌نظر قرار دادند.

اجلاس نوبتی کمیته خط لوله گاز ترکمنستان، افغانستان، پاکستان، هند موسوم به طرح تاپی شب گذشته با امضای موافقت‌نامه خرید و فروش گاز میان ترکمنستان و افغانستان و نیز توافق برای ایجاد یک شرکت بین‏‌المللی مجری این طرح از سوی وزرای نفت چهار کشور ذینفع در عشق‏‌آباد پایتخت کشور ترکمنستان برگزار شد.

در این اجلاس وزرای نفت ترکمنستان، افغانستان، پاکستان و هند و همچنین نمایندگان بانک توسعه آسیا حضور داشتند و طرف‏‌ها ابعاد مختلف و چگونگی تحقق این طرح را مورد بحث و تبادل‌نظر قرار داده و پروتکل نهایی این اجلاس را امضا و بر تسریع عملی‌سازی آن تأکید کردند.

توافق‌نامه انتقال خط لوله گاز ترکمنستان از طریق افغانستان به پاکستان و سپس به هند اواخر سال 2010 میان«حامد کرزی»، «آصف علی زرداری» و قربان‌قلی بردی‌محمداف به امضا رسید.

طول این خط لوله 1700 کیلومتر و ظرفیت آن حدود 30 میلیارد متر مکعب در سال خواهد بود که 735 کیلومتر آن از افغانستان و 800 کیلومتر نیز از خاک پاکستان عبور و وارد هند می‌شود.

به نظر کارشناسان منطقه یکی از چالش‏‌های بزرگ این پروژه تداوم ناامنی و عبور این خط لوله از مناطقی است که امنیت چندانی در افغانستان ندارد.
انتهای پیام/خ
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها