امروز : دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 18
۲۰:۴۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 57776
تاریخ انتشار: ۱۴ مهر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۱:۰۲
تعداد بازدید: 79
منصور واعظی دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور در گفت‌وگو با خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس درباره ...

منصور واعظی دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور در گفت‌وگو با خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس درباره فعالیت‌های نهاد کتابخانه‌ها اظهار داشت: به جز «دانشنامه خلیج فارس» و رونمایی از «فرهنگ‌نامه اسارت و آزادگان» که هفته پیش در تالار وحدت انجام شد، نهاد کتابخانه‌های عمومی تا پایان فصل پاییز و اوایل زمستان یکی از کارهای بزرگ مکتوب خود را ارائه می‌دهد.

وی افزود: یکی از کارهای مهم و بزرگی که انجام شده ترجمه «بحار الانوار» (بحار الأنوار الجامعة لدُرر اخبار الائمة الاطهار یا به‌اختصار بِحارُالأنوار از بزرگترین منابع حدیث در تشیع به زبان عربی به تألیف علامه مجلسی (1037-1110 هجری)) است، این اثر 110 جلد است که ما آن را ترجمه و بخشی از امور مربوط به ویراستاری هم به پایان رسیده که بزودی رونمایی می‌شود.

واعظی درباره ترجمه بِحارُالأنوار بیان کرد: برجسته‌ترین کار حدیثی که در تاریخ تشیع انجام شده بِحارُالأنوار است که توسط مرحوم مجلسی به عربی تدوین شده است، فارسی زبان‌ها کمتر فرصت استفاده از این اثر ارزشمند را داشتند، بر این اساس چند سالی است بنده سفارش ترجمه کل 110 جلد بِحارُالأنوار را داده‌ام کار ترجمه تمام شده، بخش عمده ویراستاری هم پایان پذیرفته و امیدواریم رونمایی را بزودی برگزار و تا پایان سال منتشر کنیم.

واعظی درباره تعداد مجلدات این اثر ابراز داشت: اصل اثر به زبان عربی در 110 جلد است، اما تعدادی از مجلدات که ممکن است هموطنان عزیز اهل سنت ما نسبت به ترجمه آنها احساس کدورت کنند آنها را منتشر نخواهیم کرد، که این بخش متشکل از 7 جلد است، ولی به جز آن بقیه مجلدات منتشر می‌شوند.

دبیرکل نهاد کتابخانه‌ها درباره گروه محقق مترجم اثر بیان داشت: سه اثر عنوان شده سه مدیر داشته، تفسیرالاثری با مدیریت آقای علیرضا برازش، «فرهنگ‌نامه اسارت و آزادگان» با محوریت آقای ده نمکی و ترجمه بِحارُالأنوار با محوریت مهدی نصیری است.
 
دبیرکل نهاد کتابخانه‌ها ادامه داد: انتشار کاغذی این سه اثر را در نیمه دوم سال انجام می‌دهیم؛ همانطور که پیش از این وعده کرده بودیم تا پایان سال تعداد ایستگاه‌های مطالعه را هم به 1000 ایستگاه افزایش خواهیم داد.

بحار الأنوار الجامعة لدُرر اخبار الائمة الاطهار یا به‌اختصار بِحارُالأنوار از بزرگترین منابع حدیث در تشیع به زبان عربی به تألیف علامه مجلسی (1037-1110 هجری) است.

این کتاب به موضوعات غیرفقهی بیش از موضوعات فقهی پرداخته‌است. در چاپ قدیم 25 جلد و در چاپ جدید در 110 جلد منتشر شده‌است.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها