امروز : چهارشنبه ۱ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 March 21
۱۵:۰۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 57810
تاریخ انتشار: ۱۴ مهر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۱:۰۷
تعداد بازدید: 192
به گزارش خبرنگار سیاست خارجی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان شنبه شب در برنامه گفت‌وگوی ویژه ...

به گزارش خبرنگار سیاست خارجی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان شنبه شب در برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری شبکه دوم سیما به تشریح دستاوردهای دستگاه دیپلماسی در طی حضور دو هفته‌ای در نیویورک پرداخت و گفت: در این دو هفته تغییر بسیار مهمی در فضای عمومی دنیا و حتی آمریکا اتفاق افتاد و ترسی که از خطر ایران ایجاد شده بود، فرو پاشید.

وی افزود: 75 درصد مردم آمریکا در پایان سفر رئیس‌جمهور کشورمان در نظرسنجی‌ها به این نکته رسیدند که راه حل مشکلات با ایران، مذاکره است و این در حالی است که قبل از برگزاری انتخابات 49 درصد از مردم آمریکا تنها راه برخورد با ایران را گزینه نظامی می‌دانستند.

رئیس دستگاه دیپلماسی با اشاره به فضاسازی ایجاد شده در طول سال‌های گذشته علیه ایران توسط رژیم صهیونیستی و ارائه تصویر غیرواقعی از جمهوری اسلامی اظهار داشت: با این سفر این تصویر شکسته شد و جمهوری اسلامی به مرکز دیپلماسی در ملل متحد تبدیل شد.

وی با اشاره به ملاقاتش با بان‌کی‌مون دبیرکل سازمان ملل اظهار داشت:‌ بان‌کی‌مون در این ملاقات عنوان کرد که یکی از مهمترین دستاوردهای اجلاس حضور رئیس‌جمهور و وزیر خارجه ایران در نشست مجمع عمومی بود و فضا عوض شد.

وزیر خارجه با اشاره به ملاقات‌های دوجانبه‌اش و همچنین ملاقات‌های رئیس‌جمهور در حاشیه این نشست خاطرنشان کرد: همه کشورها علاقمند بودند با نمایندگان ایران صحبت کنند و شنونده باشند و این در حالی بود که در ملاقات‌های بعدی نصیحت می‌کردند.

ظریف اضافه کرد: به لطف خدا نشست بسیار خوبی برای ایران و نشست بسیار بدی برای نتانیاهو بود و حتی رسانه‌های سرزمین‌های اشغالی نوشتند که این روش‌ها (تهدید از سوی نتانیاهو) نخ‌نما شده است.

*با اعتماد به نفس پای میز حضور می‌یابیم/ از حقوق ملت کوتاه نمی‌آییم

وی درباره پیام اصلی جمهوری اسلامی به نشست مجمع عمومی سازمان ملل گفت: پیام ما به عنوان نمایندگان مردم ایران که 73 درصد آنها به صندوق‌های رای اعتماد کرده و با انتخاب هوشمندانه فردی را انتخاب کردند که بیشترین سابقه انقلابی را در بین نامزدها داشت، این بود که جمهوری اسلامی از حمایت مردمی برخوردار است و مبانی قدرت ما در استقلال‌مان است و با این مبانی و با اعتماد به نفس پای میز مذاکره حضور می‌یابیم و ذره‌ای از حقوق ملت کوتاه نمی‌آییم.

وزیر خارجه تحریم‌های شورای امنیت و تحریم‌های یکجانبه را غیرانسانی و غیرمؤثر خواند و افزود: ما به دنبال سلاح هسته‌ای نیستیم و آنها نمی‌توانند با تهدید، تحریم و فشار به مردم ایران به خواست خود برسند. ما خود قربانی سلاح کشتار جمعی هستیم و در زرادخانه خود سلاح هسته‌ای نداریم.

رئیس دستگاه دیپلماسی با بیان اینکه ما امنیت خود را از مردم‌مان می‌گیریم، افزود:‌ امنیت جمهوری اسلامی از حضور پرشور مردم در انتخابات و سیاست مستقل آن حاصل می‌شود و ما به کسی امتیاز نمی‌دهیم.

*در نشست با 1+5 چه گذشت؟

وی در پاسخ به این سؤال که در نشست وزرای خارجه ایران و گروه 1+5 در نیویورک چه گذشت؟ پاسخ داد: مرسوم نیست که این مطالب مطرح شده در جلسات دیپلماتیک به بیرون منتقل شود اما من قدری از سخنانم را که در این نشست مطرح کردم بیان می‌کنم.

ظریف توضیح داد: من عنوان کردم که اعتماد سازی در حالی ایجاد می شود که مذاکره جدی صورت گیرد ولی نباید مبانی حسن نیت در مذاکره را فراموش کنیم.

*به آنها بی اعتمادیم/ باید اعتماد مردم ایران را جلب کنند

وی با بیان اینکه ما نسبت به دیدگاه‌های بسیاری از این کشورها اعتماد نداریم و به آنها گفتم که باید اعتماد مردم ایران را جلب کنید.

رئیس دستگاه دیپلماسی با بیان اینکه اظهارات مطرح شده از سوی وزرای خارجه 1+5 مثبت بود و حق ایران برای فناوری صلح‌آمیز هسته‌ای را به رسمیت شناختند، عنوان کرد: نکاتی درباره غنی‌سازی در اظهاراتشان مطرح شد که درست نیست علنی بیان کنم.

وی با بیان اینکه با فشار لابی صهیونیستی شاهد برخی تغییرات و موضع‌گیری آنها هستیم،‌گفت: مسئولان آمریکایی باید به جای دنباله‌روی از فشارهای برخی گروه‌های فشار، در سیاست‌هایشان استمرار داشته باشند و نباید اقداماتی صورت گیرد که اعتماد مردم ایران را بیشتر خدشه‌دار کند.

ظریف با ذکر این نکته که نیاز به اقدام اعتماد ساز از سوی آنهاست، اظهار داشت: ‌آماده‌ایم با چشم باز، دقت و اصرار بر حقوق مردم ایران وارد مذاکره شویم و آنقدر به توانمندی جمهوری اسلامی و کارشناسی و حقانیت حر‌ف‌مان باور داریم که از مذاکره نمی‌ترسیم.

به گفته وزیر امور خارجه راه حلی که حقوق مردم ایران را به رسمیت نشناسد، راه حل نیست.

رئیس دستگاه دیپلماسی با اشاره به توانمندی بومی هسته‌ای ایران افزود: دانشمندان هسته‌ای متعلق به ما هستند و گرچه رژیم صهیونیستی بدون محکومیت از سوی جامعه جهانی تعدادی از دانشمندان ما را به شهادت رساند ولی کسی نمی‌تواند با خیالبافی، تلاش خودباورانه جوانان متخصص ما برای پیشرفت علمی را از بین ببرد.

وی گفت: به آنها تاکید کردیم که اگر دنبال این هستید که برنامه هسته‌ای ما صلح‌آمیز باشد باید هدف اول خود را اصلاح کنیم و به دنبال تعطیلی برنامه هسته‌ای ما نباشید بلکه به گونه‌ای عمل کنید که این برنامه با شفافیت به پیش برود.

* اولین ملاقات دوجانبه ایران و آمریکا بین جلیلی و برنز صورت گرفت

رئیس دستگاه دیپلماسی در خصوص ملاقات دوجانبه‌اش با جان کری همتای آمریکایی و در پاسخ به این پرسش که این اولین ملاقات دوجانبه ایران و آمریکا بود؟ ‌پاسخ داد: این اولین ملاقات دوجانبه ایران و آمریکا نیست پیش از این آقای جلیلی دبیر سابق شورای عالی امنیت ملی و رئیس هیئت ایرانی و ویلیام برنز معاون سیاسی وزیر خارجه آمریکا دیدار و گفت‌وگو کردند. اما این بار ملاقات در حد دو وزیر صورت گرفت و جان کری درخواست کرد که گفت‌وگوی مختصری داشته باشد.

وی در تشریح گفت‌وگوهایش با کری گفت: اولین مطلبی که مطرح شد عدم اعتماد بود و آقای کری این موضوع را پذیرفت و بقیه مباحث تکرار مواضعی بود که در جلسه عمومی مطرح شده بود. آنچه که کری مطرح کرد و در تلفن اوباما به آقای روحانی نیز بار دیگر عنوان شد این بود که دولت آمریکا متعهد است این کار را به پیش ببرد. کری در گفت‌وگوی خصوصی می‌خواست اطمینان دهد که جدی هستند و می‌خواهند به نتیجه برسند.

ظریف در پاسخ به این سؤال که آیا قرار است در نشست‌های آتی فقط بر روی موضوع هسته‌ای متمرکز شویم؟ گفت: گفت‌وگو با 3+3 درباره موضوع هسته‌ای است و این امتحانی برای غرب است که آیا جدیت دارد یا گرفتار فشارهاست.

به گفته وی اگر طرف مقابل ایران جدیت داشته باشند، به سمت حل موضوع هسته‌ای پیش خواهد رفت و به کوتاه شدن دیوار بی‌اعتمادی بین ایران و آمریکا و بسیاری از کشورهای غربی کمک خواهد کرد.

وی بر شناسایی حق جمهوری اسلامی ایران در زمینه هسته‌ای تاکید کرد و افزود: آنها نمی‌توانند توانمندی ما در این زمینه را فراموش کنند و این توانمندی روی میز است و اگر به راه حل در این خصوص دست یابیم زمینه برای نوع دیگری از روابط با غرب فراهم خواهد شد.

*با پشتک و وارو نمی‌توان اعتماد جلب کرد

رئیس دستگاه دیپلماسی در خصوص اینکه به نظر می‌رسد دستگاه سیاست خارجی آمریکا صدای واحدی ندارد و همواره شاهد تغییر مواضع آنها هستیم، اظهار داشت: باید کاری کنیم که شکاف‌ها بین تندروها و کسانی که دنبال منافع آمریکا هستند بیشتر شود و نباید به گونه‌ای عمل کنیم که آنها به هم نزدیک شوند.

وی منافع تندروها را در تندروی دانست و افزود: تندروها به دلیل ترس‌شان تندروی می‌کنند و فکر می‌کنند با فشار و تهدید و ارعاب می‌توانند پیش بروند.

ظریف با اشاره به چند صدایی در جامعه آمریکا گفت: به آنها گفتم که با پشتک و وارو نمی‌توانید اعتماد جلب کنید. ما نشان دادیم که هراس‌افکنی نتانیاهو نخ‌نما شده است.

رئیس دستگاه دیپلماسی با بیان اینکه نتانیاهو از سال 1991 عنوان می‌کند که ایران 6 ماه دیگر به سلاح هسته‌ای دست می‌یابد، اظهار داشت: 22 سال است که رژیم صهیونیستی با سیاست‌های تجاوزکارانه و نقض حقوق بشر می‌خواهد سرکوب مردم فلسطین را با دروغ جبران کند.

وزیر خارجه با تاکید بر اینکه ایران به دنبال سلاح هسته‌ای نیست،‌گفت: سیاست، امنیت و دیدگاه اعتقادی ما مخالف سلاح هسته‌ای است و دروغگویی نتانیاهو باید افشا شده و منزوی شود. ما نباید اجازه دهیم که نتانیاهو مظلوم‌نمایی کرده و از دنیا باج بگیرد و نباید نتانیاهو دستور کار مذاکره را تعیین کند.

ظریف با اشاره به کلاهک‌های هسته‌ای رژیم صهیونیستی پرسید چه طور می‌شود به این رژیم اجازه داد که مدعی برنامه هسته‌ای ایران باشد.

*حنای نتانیاهو برای دنیا رنگی ندارد

وی با اشاره به اظهارات اخیر نتانیاهو در نشست مجمع عمومی گفت: حنای نتانیاهو دیگر برای دنیا رنگی ندارد و آنچه که قدرت‌های بزرگ دنیا جرات ندارند به صورت علنی بیان کنند جمهوری اسلامی به طور علنی عنوان می‌کند که نتانیاهو به منزوی‌ترین شرکت کننده مجمع عمومی تبدیل شد و این توفیق دستگاه دیپلماسی جمهوری اسلامی که مرهون حضور مردم ایران در انتخابات است، بود.

وزیر امور خارجه در ادامه این گفت‌وگو با بیان اینکه دیگر نمی‌توان در دنیا تئوری بازی برد - باخت را مطرح کرد، گفت: کشورهای غربی به دنبال این بازی بودند به کجا رسیدند؟ 10 سال پیش ایران چه تعداد سانتریفیوژ داشت و الان چه تعداد؟

رئیس دستگاه دیپلماسی ادامه داد: درست است که تحریم‌ها بر معیشت مردم ایران تاثیر منفی گذاشت و ما باید تلاش کنیم این فشار غیرعادلانه برداشته شود ولی آنها پیروز این میدان نبودند.

به گفته وی باید این بازی متوقف شود و بازی دیگری از سر گرفته شود. تنها راه حصول اطمینان از صلح‌آمیز بودن برنامه هسته‌ای ایران این است که این برنامه به رسمیت شناخته شود و غنی‌سازی ادامه یابد و اطمینان داده شود که برنامه ما صلح‌آمیز است و این یک بازی برد برد است.

ظریف تحریم مردم ایران را به ضرر تحریم‌کنندگان دانست و گفت: آنها باید دیدگاه‌هایشان را عوض کنند و به گونه دیگری به دنیا نگاه کنند.

وزیر خارجه خطاب به کسانی که جنگ را تقدیس می‌کنند، افزود: به یاد بیاورید که 60 سال است این انتخاب (جنگ) از روی میز برداشته شده است. مردم آمریکا به این دلیل از ورود این کشور به جنگ با سوریه حمایت نکردند زیرا به ناکارآمدی گزینه جنگ به باور رسیده‌اند.

*طرحی که به تاریخ پیوست

وی درباره طرح پیشنهادی قبلی از سوی 1+5 که اشتون از آن سخن گفته، گفت: ما به آنها گفته‌ایم که آن طرح به تاریخ پیوسته و باید به دیدگاه جدیدی وارد بحث شوند و ما دیدگاه‌‌های خود را در نیویورک ارائه دادیم و در ژنو دنبال می‌کنیم.

رئیس دستگاه دیپلماسی اعلام کرد که او و اشتون در مذاکرات ژنو حضور خواهند داشت و افزود: ما دیدگاه‌هایی داریم و درباره موضوعاتی فکر کرده‌ایم که به روش مناسبی در جلسه مطرح می‌کنیم و امیدواریم شروع خوبی باشد.

*بار سنگینی بر دوشم است

وی با بیان اینکه حتما مذاکره کردن دشوارتر از اعلام موضع است، افزود: وارد کار دشواری شده‌ام و بار سنگینی بر دوش من گذاشته شده که سنگینی آن را حس می‌کنم، به خدا توکل می‌کنم و با دعای مردم به پیش می‌روم.

ظریف با بیان اینکه نمی‌توان به کشورهایی که تاکنون برخورد مناسبی با ایران نداشته‌اند، اعتماد کرد، افزود: ما آماده‌ایم که زمینه را برای آنها ایجاد کنیم تا اعتماد ملت ایران را جلب کنند و این آزمونی تاریخی برای آنهاست.

*آماده مذاکره برای مذاکره نیستیم

وزیر خارجه در پاسخ به این سؤال که آیا 1+5 به دنبال وقت‌کشی است؟ اظهار داشت: ما آماده مذاکره برای مذاکره نیستیم و مذاکرات ما باید دارای زمان باشد. گفتیم که احساس می‌کنیم می‌توانیم ظرف یک سال به اجرای مرحله نهایی برسیم. خانم اشتون از روز اول گفت که ظریف پرانرژی است و فکر می‌کند سریع می‌توان به نتیجه رسید. من احساس کردم که همه یا اکثریت قریب به اتفاق وزرای حاضر در نشست نیویورک این آمادگی را دارند که سریع‌تر به نتیجه برسند.

رئیس دستگاه دیپلماسی تصریح کرد: ‌ما اجازه نمی‌دهیم که مذاکره برای مذاکره باشد بلکه مذاکره باید برای راه حل باشد.

ظریف مذاکره برای مذاکره را اعتمادسوز خواند و افزود: فکر می‌کنم که خانم اشتون نیز این واقعیت را باور داشته باشد و به سمت مذاکره برای رسیدن به راه حل پیش برود. ما آماده‌ا‌یم فرصت را به طرف مقابل بدهیم تا حسن نیت و فهم صحیح خود از شرایط را نشان دهد.

وی با اشاره به طرح این موضوع که گزینه نظامی روی میز است، پرسید: عراق، افغانستان و ویتنام کافی نیست؟ کدام جنگ به نتیجه رسیده؟ آنها باید به این نتیجه برسند که فشار، تهدید و تحریم کارآمد نیست و باید راه دیگری را آزمود.

ظریف در پاسخ به این پرسش که با توجه به سه تکه کردن موضوع هسته‌ای ایران در شورای امنیت، گروه 3+3 و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی چه نقطه وصلی بین این سه مکان می‌توان پیدا کرد؟ گفت: گروه کشورهای 3+3 ادعا می‌کند که از طرف شورای امنیت مذاکره می‌کنند و ما 3+3 را به رسمیت می‌شناسیم؛ اما آنها باید مشکل خود را با شورای امنیت حل کنند.

*آژانس اعتمادسازی کند

ظریف در خصوص مذاکرات ایران و آژانس خاطرنشان کرد: آژانس می‌تواند اعتماد سازی کند که برنامه ما صلح‌آمیز است و کشورها باید اعمال فشار بر آژانس را کنار بگذارند و الان وقت آن است از آژانس به عنوان ابزار اعتماد ساز استفاده کنند نه ابزار فشار.

رئیس دستگاه دیپلماسی نشست اخیر ایران و آژانس در وین را مفید خواند و گفت: امیدواریم آژانس با دیدگاه رسیدن به راه حل وارد مذاکره شود.

وی در پایان برخورد جدی با موضوع هسته‌ای ایران را نیازمند تغییر دیدگاه دانست و آن را حرکت اولیه‌ای برای شروع روند بازسازی اعتماد برشمرد.

ظریف با اشاره به اینکه اعتماد ملت ایران در 60 سال گذشته به انحای مختلف خدشه‌دار شده و در 8 سال گذشته با فشار غیرعادلانه از بین رفته است، اظهار داشت: با یک حرکت این اعتماد بازسازی نمی‌شود اما شروع خوبی خواهد بود.
انتهای پیام/خ
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها