امروز : چهارشنبه ۲ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 23
۱۲:۱۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 57819
تاریخ انتشار: ۱۴ مهر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۱:۰۷
تعداد بازدید: 56
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از پایگاه خبری-اینترنتی «راس بالت»، وزارت دفاع جمهوری آذربایجان بطور کامل مسئولیت کنترل ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از پایگاه خبری-اینترنتی «راس بالت»، وزارت دفاع جمهوری آذربایجان بطور کامل مسئولیت کنترل ایستگاه رادار «قبله» که پیش از این در اجاره روسیه قرار داشت را در اختیار گرفت. این ایستگاه رادار اکنون تحت کنترل نظامیان آذربایجانی قرار دارد و تمامی نظامیان و متخصصان روسی به همراه خانواده‌های خود این پایگاه را ترک کرده‌اند. 

ایستگاه رادار قبله که در شمال غربی جمهوری آذربایجان قرار دارد، در زمان اتحاد جماهیر شوروی ساخته شده بود و مهمترین عنصر در سیستم دفاع ضد موشکی در آن زمان محسوب می‌شد. بعد از استقلال آذربایجان، مقامات باکو این ایستگاه رادار راهبردی را به دولت فدراسیون روسیه اجاره دادند.

در ماه دسامبر سال 2012 بر اساس یک توافقنامه بین دولتی و به این دلیل که شرایط استفاده از این ایستگاه دیگر مورد رضایت طرفین قرار نداشت، روسیه اعلام کرد که دیگر از این ایستگاه استفاده نخواهد کرد.

وزارت دفاع روسیه پیش از این اعلام کرد که منطقه تحت پوشش ایستگاه رادار قبله اکنون دیگر با استفاده از رادار مستقر شده در ناحیه کراسنودارک روسیه قابل پوشش است و دیگر نیازی به استفاده از این ایستگاه در خاک آذربایجان که هزینه مضاعفی را بر بودجه این وزارتخانه تحمیل می‌کند، وجود ندارد. 
انتهای پیام/ص
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها