امروز : پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 26
۱۲:۱۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 57821
تاریخ انتشار: ۱۴ مهر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۱:۰۷
تعداد بازدید: 103
محمد ایرانی دیپلمات پیشین کشورمان و کارشناس مسائل خاورمیانه در گفت‌وگو با خبرنگار بین‌الملل خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، در خصوص ...

محمد ایرانی دیپلمات پیشین کشورمان و کارشناس مسائل خاورمیانه در گفت‌وگو با خبرنگار بین‌الملل خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، در خصوص تحولات اخیر سوریه و آینده نشست ژنو 2 گفت: تصور می‌کنم که هم آمریکا و هم روسیه تلاش دارند تا این نشست برگزار شود، اما این بدان معنا نیست که الان توافقی برای حضور همه طرفین صورت گرفته باشد.

وی افزود: از جمهوری اسلامی به صورت شفاهی نیز خواسته شد که در این اجلاس شرکت کند، اما مخالفان سوری پیش‌شرطی را گذاشته‌اند که آن هم عدم حضور بشار اسد در دوره بعدی انتخابات ریاست جمهوری است.

دیپلمات پیشین کشورمان ادامه داد: در عین حال با توجه به فضایی که پس از موضوع قطعنامه و توافق روسی- آمریکایی برای خلع سلاح شیمیایی شکل گرفت، تحولات به سمت سیاسی شدن بحران سوریه رفته و موضوع میدانی در اولویت دوم قرار گرفت.

وی با اشاره به درگیری معارضه با یکدیگر در برخی شهرهای سوریه ‌یادآور شد: این درگیری‌ها باعث تضعیف آنها می‌شود و این موضوع به سود دولت سوریه خواهد بود.

ایرانی ادامه داد: تصور می‌کنم با توجه به شرایط فعلی اگر در صفوف معارضه این توافق نظر ایجاد نشود که چه جریاناتی در نشست ژنو 2 شرکت کنند، این نشست با ابهاماتی روبرو خواهد شد و همچنین ائتلاف ملی که امروز در کنار ارتش آزاد شرایط به مراتب ضعیف‌تری را نسبت به سال گذشته و ژنو 1 دارند، احتمالاً مسائلی را ایجاد می‌کنند تا در این اجلاس شرکت نکنند.

وی با اشاره به اینکه حضور معارضه در این شرایط اولاً دستاوردی را برایشان به همراه نخواهد داشت و ثانیاً آنها نماینده اکثریت مخالفین و گروه‌های معارض نخواهند بود، ‌گفت: امروز آنهایی که تعیین کننده سرنوشت میدانی تحولات هستند جریانات افراطی تکفیری نظیر «داعش» و «جبهه النصره» می‌باشند که به راه حل سیاسی اعتقادی ندارند، لذا هنوز این حلقه کامل نشده و هنوز تصمیم جدی برای تعیین تاریخی که در آن نشست ژنو 2 قطعیت یابد گرفته نشده و نشست در هاله‌ای از ابهام است.

دیپلمات پیشین کشورمان در خصوص حمایت عربستان از گروه‌های افراطی نظیر داعش و جبهه النصره که ممکن است راه‌های سیاسی در سوریه را به شکست بکشاند نیز گفت: عربستان در منطقه و فرانسه در محیط بین‌الملل موافق شکل‌گیری یک نشست که از آن یک توافق سیاسی خارج شود نبوده و خواستار براندازی نظام در سوریه هستند.

ایرانی با بیان اینکه عربستان احساس می‌کند که برای نقش آفرینی بیشتر در منطقه - همانطور که در برخی حوزه‌ها مثل مصر با صرف هزینه‌های بسیار جریان‌های انقلابی را کنار زد-، باید همان روش را در سوریه دنبال کند، اظهار داشت: عربستان امروز این موضوع را در چارچوب کناره‌گیری بشار اسد دنبال می‌کند.

وی با ذکر این نکته که عربستان طی هفته گذشته به اتفاق فرانسه تحرکاتی را نیز در آمریکا و روسیه داشت تا طرحی نظامی در سوریه ارائه شود، یادآور شد: این موضوع نشانگر عجز و ناتوانی آنهاست، زیرا وقتی طرح مربوط به خلع سلاح در سوریه در حال پیشرفت است و روسیه و ایران بارز شده و سازمان ملل و شورای امنیت آن را می‌پذیرد و فضای بین‌المللی به سمت راه حل سیاسی پیش می‌رود، این عربستان سعودی است که احساس شکست می‌کند، اما تلاش‌های خود را برای کمک به جریانات افراطی افزایش می‌دهد تا معادله را به نوع دیگری تغییر دهد.

دیپلمات پیشین کشورمان در خصوص موضع ترکیه در تحولات سوریه نیز گفت: ترک‌ها احساس کرده‌اند که در کنار گروه‌های مخالف تندرو و ایستادن در کنار عربستان موجب شد که دستاورد چندانی را نه تنها در سیاست منطقه‌ای خود کسب نکنند، بلکه بسیاری از پل‌هایی که می‌توانست عامل پیروزی آنها باشد را نیز از بین برده‌اند.

ایرانی با اشاره به شکست اخوان المسلمین در مصر که باعث تضعیف بیش از پیش ترکیه در عرصه منطقه‌ای شده است، یادآور شد: همپیمانان سوری آنها در ائتلاف که به «استانبول نشین‌ها» معروف هستند نیز از وضعیت خوبی در ائتلاف ملی برخوردار نیستند. حتی ریاست این ائتلاف را فردی به عهده دارد که گزینه ترکیه و جریان نزدیک به آن یعنی اخوان المسلمین سوریه نیست، بلکه بیشتر نمایندگی عربستان سعودی را دارد. از طرفی گروه‌های افراطی تحت حمایت عربستان در میدان فعالند که همه این موارد نشانگر آن است که شرایط ترکیه به مراتب تضعیف شده است.

وی با بیان اینکه این فضای مناسبی است که ترکیه مجدداً خود را پیدا کند و در کنار طرف‌هایی قرار بگیرد که با منطق بهتری فضای تحولات سوریه را تحلیل می‌کنند، خاطرنشان کرد: فرصت خوبی فراهم است که جمهوری اسلامی در این شرایط مواضع خود را با ترکیه عنوان کرده و این کشور را جذب خود کند. ایران در این صورت حتی در نشست ژنو 2 در کنار ترکیه می‌تواند شرایط بهتری را رقم بزند.

سفیر سابق ایران در اردن در خصوص پایداری یا شکنندگی توافق صورت گرفته بین روسیه و آمریکا درباره نابودی سلاح‌های شیمیایی سوریه گفت: قطعنامه 2118 که درباره سوریه به تصویب رسید، راه‌های مختلفی را برای جلوگیری از شیطنت‌هایی از سوی مخالفین و احتمال به کارگیری سلاح شیمیایی از سوی طرفین پیش بینی کرده تا مانع این امر شود.

ایرانی با بیان اینکه اطمینان از اینکه مخالفین دست به اقدامی نزنند وابسته به همکاری کشورهای مخالف سوریه از جمله عربستان، ترکیه و قطر است که همواره به مخالفین کمک کرده‌اند، یادآور شد: میزان همکاری این کشورها با قطعنامه شورای امنیت اهمیت بسیاری دارد، اما بعید است که مخالفین این توانایی را داشته باشند که در مقابل توافقات بین‌المللی بایستند.

دیپلمات پیشین کشورمان با اشاره به قفل شدن فضای میدانی سوریه، در خصوص انتظار طرفین برای یک توافق بزرگ یا نقطه عطف در این مسیر گفت: از ابتدای امر معتقد بودم که سوریه راه حل نظامی ندارد و از طریق سیاسی باید حل و فصل شود.

ایرانی ادامه داد: در صحنه میدانی که امروز با یک بن‌بست جدی روبروست طرفین توانایی غالب آمدن بر یکدیگر را ندارند و تنها مردم سوریه در حال پرداخت هزینه هستند.

وی افزود: اگر چنانچه حتی در صحنه میدانی هم پیشرفتی حاصل نشد، خود این مسئله کمک می‌کند به این تحلیل که سوریه راه حل نظامی ندارد. حتی اگر گروه‌های معارض یا دولت هم پیشرفت‌های مقطعی داشته باشند ماحصل آن در رویکردهای سیاسی تاثیر بزرگی نخواهد داشت.

انتهای پیام/ر

 
برچسب ها:
آخرین اخبار