امروز : شنبه ۴ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 March 23
۰۱:۴۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 57827
تاریخ انتشار: ۱۴ مهر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۱:۰۷
تعداد بازدید: 73
به گزارش فارس به نقل از پایگاه خبری المنار، شورشیان طوارق و عرب در مالی شنبه شب اعلام کردند مذاکرات صلح با دولت مالی را به ویژه درباره سرزمین‌های ...

به گزارش فارس به نقل از پایگاه خبری المنار، شورشیان طوارق و عرب در مالی شنبه شب اعلام کردند مذاکرات صلح با دولت مالی را به ویژه درباره سرزمین‌های شمال این کشور که این دو گروه عمدتا در آنجا زندگی می‌کنند، از سر می‌گیرند.

شورشیان طوارق و عرب 11 روز پس از معلق کردن یک جانبه مذاکرات این مطلب را اعلام کردند.

ابراهیم اک محمد الصالح، مسئول روابط خارجی جنبش ملی آزادی بخش ازواد در پی تشکیل جلسه با بلز کومپائوره، رئیس جمهور بورکینافاسو و میانجیگر بحران مالی در واگادوگو اعلام کرد که روند صلح از سر گرفته می‌شود.

الصالح در نشستی خبری گفت: ما با توجه به تمایل خود ایجاد فضای اعتماد متقابل به منظور تکمیل روند صلح، بار دیگر بر تعهد خود به توافقنامه اولیه درباره انتخابات ریاست جمهوری و گفت‌وگوهای همه جانبه صلح در مالی تاکید و لغو تعلیق مشارکت خود را در مذاکرات صلح اعلام می‌کنیم.

این مسئول جنبش مردمی آزادی بخش ازواد گفت که این بیانیه علاوه بر جنبش متبوع وی از سوی شورای عالی وحدت ازواد و جنبش عربی ازواد نیز به امضا رسیده است.

این سه جنبش در بیانیه‌ای گفتند که تصمیم آنها برای بازگشت به مذاکرات پس از تعهد مقامات جدید مالی برای اجرای کامل و جامع توافقنامه آتش بس بین دو طرف صورت گرفته است.

این در حالی است که شمال مالی بار دیگر شاهد حملات خونبار و خشونت‌های قومی است.

شمال مالی که گروه‌های مسلح نام آن را منطقه ازواد گذاشته‌اند محور اصلی اختلاف بین دولت مرکزی و افراد مسلحی است که خواستار خودمختاری این منطقه هستند موضوعی که مالی با آن مخالف است.

شورشیان طوارق پس از پایان دادن به آتش بس با دولت جدید در بیست و ششم سپتامبر بارها با نیروهای دولتی درگیر شدند.

شورشیان طوارق ابراهیم ابوبکر کیتا، رئیس جمهور جدید مالی، را به ناتوانی در عمل به قرارداد آتش بس متهم می‌کنند، بر اساس توافق نامه آتش بس، دولت مالی موظف بود ظرف دو ماه از به قدرت رسیدن مذاکرات برای اعطای خودمختاری بیشتر به مناطق شمالی را آغاز کند.

کیتا یازدهم اگوست با وعده بازگرداندن اتحاد به مستعمره سابق فرانسه در انتخابات ریاست جمهوری پیروز شد.

در ژانویه امسال ارتش فرانسه در عملیاتی هوایی و زمینی شورشیان شمال مالی به غیر از طوارق که در منطقه کیدال هستند سرکوب کرد.
انتهای پیام/ص
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها