امروز : شنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 March 17
۱۰:۱۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 57831
تاریخ انتشار: ۱۴ مهر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۱:۰۹
تعداد بازدید: 103
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس تئاتر حدود 100 سال است به شکل جدید به ایران آمده است و در همه این سال‌ها هم تحت فشارهای ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس تئاتر حدود 100 سال است به شکل جدید به ایران آمده است و در همه این سال‌ها هم تحت فشارهای گوناگون بوده است و از آنجایی که تئاتر مفاهیم ارزشمند بشری، اخلاقی و فرهنگی را عنوان می کند می تواند نقش بسزایی در ارتقای سطح فرهنگ جامعه داشته باشد.

چندی پیش شهرکرد میزبان بیست و پنجمین جشنواره استانی تئاتر بود جشنواره‌ای می توانست در راستای ارتقای فرهنگی استان نقش بسزایی داشته باشد ولی به دلیل اعتراض برخی از شرکت کنندگان به رای داور به صحنه تنش مبدل شد و ناراحتی جمع کثیری از اهالی هنر را که به شدت  متاثر شده بودند را در پی داشت ،در همین راستا و برای ریشه یابی برخی از مشکلات عرصه هنر فاخر تئاتربا برخی از هنرمندان گفت‌و‌گویی صورت پذیرفته که بدین شرح است:

اتفاق مراسم اختتامیه به دلیل اختلاف سلیقه رخ داد

اکبر دانیالی یکی از هنرمندان تئاتر استان چهارمحال و بختیاری در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در شهرکرد ‌تئاتر این استان را نیازمند توجه مسئولان دانست و گفت: متاسفانه این هنر ارزشمند در این استان مظلوم واقع شده و به شکل حرفه‌ای به آن پرداخته نمی‌شود.

دانیالی از برگزیده شدن نمایش «تمام من!.....همه عدو» در بیست و پنجمین جشنواره تئاتر استانی چهارمحال و بختیاری خبر داد و خاطر نشان کرد: این نمایش کاری از گروه نمایش ایل از شهرستان لردگان است و توانست جایزه بهترین کارگردانی و رتبه اول بازیگری را کسب کند.

این هنرمند لردگانی دوری بسیاری از نخبگان از عرصه تئاتر استان چهارمحال و بختیاری را باعث ایجاد خلاهایی در تئاتر برشمرد و اذعان داشت: فقدان هنرمندان قوی که جایگاه مشورتی و مدیریتی موثر داشته باشند شدیدا احساس می‌شود چرا که بسیاری از نمایش ها و آثار هنری به جای اینکه در این استان ساخته و اجرا شود به سمت خارج از استان هدایت می‌شود.

وی مهم‌ترین دلیل روبه رشد نبودن تئاتر این استان را در ضعف مدیریتی قلمداد کرد و تاکید کرد: من با داشتن سابقه حضور دو دهه ‌ای در تئاتر نگران آینده این هنر با ارزش در این استان هستم معتقدم  باید مسیرهای رونق یافتن و معرفی این هنر غنی گشوده شود.

دانیالی با اشاره به تشنج به وجود آمده در مراسم اختتامیه بیست و پنجمین تئاتر استانی چهارمحال و بختیاری ابراز داشت: در این جشنواره هنرمندان شهرستان‌های شهرکرد، فارسان و لردگان حضور داشتند که همه سال‌ها خاک صحنه خورده‌اند، هنرمندان حقیقی با عشق به هنر کار می‌کنند و به مسائل جانبی جشنواره نمی‌اندیشند، هنرمندان تئاتر این استان هنر را دغدغه خود می‌دانند و به نظر داور احترام و ارزش ویژه قائل هستند و اتفاق آن روز در مراسم اختتامیه به دلیل اختلاف سلیقه رخ داد، مسئولان برگزاری جشنواره‌های این چنینی باید از بروز تنش جلوگیری کنند تا بازتاب ناخوشایندی در سطح کشور بروز نکند و ارزش هنر و هنرمندان این خطه زیر سئوال نرود.

* فضای موضوعی جشنواره  تئاتر چهارمحال و بختیاری محدود است

فرشید بزرگ‌نیا یکی دیگر از هنرمندان تئاتر این استان حال و هوای تئاتر چهارمحال و بختیاری را بی رمق برشمرد و گفت: متاسفانه  نمایش‌هایی که در چند سال اخیر روی صحنه می‌رود موضوعاتی کلیشه ای دارد که عرصه فعالیت را برای هنرمندان محدود ساخته است.

وی با بیان اینکه تئاتر یک هنر ماندگار است تصریح کرد: موضوعیت پیدا کردن فعالیت‌های هنری به ویژه در عرصه تئاتر یکی از دلایل کاهش فعالیت هنرمندان تئاتر این استان است وبه علاوه  اکثر آثاری هنری که این روزها ساخته می‌شود بر اساس سفارش برخی از دستگاه‌ها تولید می‌شود و حاصل ذوق و علاقه هنرمند و نیاز و موضوعات به روز مطرح کشور نیست.

بزرگ‌نیا اعتراض هنرمندان به رای داور در بیستمین جشنواره تئاتر استانی چهارمحال و بختیاری را تاسف بار ارزیابی کرد و یادآور شد: تئاتر عرصه ارسال پیام است و هنرمندان رسولان این صحنه ارزشمند هستند، همه باید به رای داور احترام بگذارند و اگر اعتراضی هم دارند باید از مجرایی قانونی وارد شوند و ایجاد فضای خصمانه و اعتراض و بی حرمتی راه حل پسندیده ای نیست شاید برخورد جدی تر مسئولان و تعیین محدودیت  سخت برای عاملان درگیری و تنش یکی از راهکارهای جلوگیری از تکرار اتفاقات مشابه  احتمالی در جشنواره‌های آینده باشد.

* استقبال هنرمندان از جشنواره تئاتر چشمگیر بود

مسئول انجمن های هنرهای نمایشی چهارمحال و بختیاری از شرکت 8 اثر در جشنواره تئاتر استانی چهارمحال و بختیاری خبر داد و کفت: در این جشنواره 2 نمایش موفق شدند به جشنواره تئاتر منطقه‌ای کشور راه پیدا کنند و در عرصه گسترده تری به رقابت بپردازند.

امید بسیم با بیان اینکه روزانه یک هزار نفر برای تماشایی تئاتر در سالن اجرای نمایش حضور می یافتند تاکید کرد:این جشنواره از هفتم تا دهم مهر در شهرکرد برگزار شد و روزانه سه نمایش روی صحنه می‌رفت و و با استقبال بی نظیر دوستداران هنر روبه‌رو بود.

امید بسیم ادامه داد: در این جشنواره سه نفر به عنوان هیئت داوران و یک منتقد مسئولیت ارزیابی آثار را بر عهده گرفتند و رسالت خود را با نهایت دقت، و امانت به اتمام رسانند با این حال اعتراض به نظر هیئت داوران در تمامی جشنواره‌ها طبیعی است  و با دید روشن مسئولان سازمان فرهنگ و ارشاد اسلامی استان برای رشد و اعتلای تئاتر استان اعتبارات خوبی منظور شده است و حمایت خوبی انجام می‌شود.
انتهای پیام/68006/صا40
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها