امروز : شنبه ۸ آذر ۱۳۹۹ - 2020 November 28
۰۲:۰۵
کمک مالی
جنبش
کد خبر: 579
تاریخ انتشار: ۲۲ فروردین ۱۳۹۲ - ساعت ۱۱:۲۰
تعداد بازدید: 220
به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگذاری فارس، کامران دانشجو وزیر علوم، تحقیقات و فناوری صبح امروز در نشست خبری در شهر ...

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگذاری فارس، کامران دانشجو وزیر علوم، تحقیقات و فناوری صبح امروز در نشست خبری در شهر مشهد در پاسخ به ابهامات نامه رئیس جمهور مبنی بر تغییر دو رئیس دانشگاه تهران و تربیت مدرس، گفت: در اول بهمن ماه سال 91 نامه‌ای در جلسه هیئت دولت به دست من رسید و توضیحاتی در این رابطه به رئیس جمهور دادم که پس از آن، دستوری داده نشد و به همین دلیل اقدامی هم انجام ندادم بنابراین موضوع را تمام شده دانستم ولی وظیفه قانونی من این است که دستور رئیس جمهور را اجرا کنم و اگر ببینم نمی‌توانم این دستورات را اجرایی کنم از کابینه خارج می‌شوم.
وی افزود: اینکه چرا نامه رئیس ج

مهور بعد از حدود 2 ماه منتشر شد، را باید از کسانی که آن را منتشر کردند بپرسید که ان‌شاءالله نیت‌شان خیر بوده است.

وزیر علوم ادامه داد: این نامه 5 فروردین 92 نیز به صورت رسمی در سایت دولت منتشر شد که من هم از این موضوع تعجب کردم که چرا تاریخ و شماره آن در سایت‌ها وجود ندارد ولی به دلیل اینکه خواستم فکر بدی نکنم کلا فکلی در رابطه با این موضوع نداشته‌ام.

دانشجو اظهار داشت:‌تغییر در زیرمجموعه‌های اجرایی و حتی اعضای کابینه حق رئیس جمهور است و بی‌انصافی است که این حق را از رئیس جمهور بگیریم.

وی با بیان اینکه رابطه دوستانه و صمیمانه‌ای با احمدی‌نژاد دارد، گفت: احمدی‌نژاد را دوست دارم و چه رئیس جمهور باشد و چه نباشد و چه من وزیر باشم و چه نباشم دوستی ما ادامه دارد و حتی بعد از تعطیلات نیز با یکدیگر صحبت‌هایی داشتیم ولی در رابطه با این موضوع حتی یک کلمه هم صحبت نکردیم.

* اظهارنظرها در مورد نامه رئیس جمهور عقده‌گشایی برخی افراد است

وزیر علوم گفت: برخی افراد در رابطه با موضوع نامه رئیس جمهور اظهارنظرهایی داشتند که فقط برآمده از یک ذهن منفی‌گرا است.

وی گفت: این اظهارنظرها سوء‌استفاده از یک موضوع عادی و عقده‌گشایی است.

دانشجو فضای دانشگاه‌ها را یک فضایی کاملا علمی و منطقی دانست و عنوان کرد: دانشگاه‌های ما به جای حاشیه در متن حرکت می‌کنند و حتی کسانی که به فکر سیاه‌نمایی هستند، نیز نمی‌توانند جهش‌های علمی ما را کتمان کنند.

وی افزود: رشد دانشگاه‌های ما نشان می‌دهد که دانشگاه‌ها روال بهتری را از سال 84 دارند، مگر می‌شود در یک فضای بسته با نگاه انقباضی در دانشگاه‌ها به رشد علمی رسید.

دانشجو با بیان اینکه وظیفه دانشگاه‌ها، کادرسازی نیروی انسانی برای جامعه انسانی است، گفت: دانشگاه‌های ما باید شاخص‌های اسلامی داشته باشند ولی در سال 84 دانشگاه از متن به حاشیه کشیده شد.

* فعالیت سیاسی جنبش دانشجویی در چارچوب دین‌مداری صورت گیرد

وزیر علوم با اشاره به اینکه فعالیت سیاسی دانشگاهیان باید توأم با دین‌مداری باشد، گفت: در مورد تفکر سیاسی قائل به این هستم که تفکر سیاسی باید در چارچوب دین‌مداری صورت گیرد در صورتی که برخی فعالیت‌های سیاسی جنبش دانشجویی نیست و فقط هرج و مرج است.

وی افزود: برخی می‌خواستند جنبش دانشجویی در برابر نظام قرار گیرد و اسم این کار را نشاط سیاسی گذاشتند ولی این مسئله در شأن دانشگاه‌ها نیست.

دانشجو گفت: هر کس که سیاه‌نمایی کند، فعالی سیاسی نیست، مردم ما این مسائل را خوب می‌فهمند ولی باید در جامعه تبیین شود.

*‌ اگر وزیر نبودم، شاید کاندیدا می‌شدم

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در رابطه با مسئله کاندییداتوری خود در یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری، گفت: اگر وزیر نبودم، شاید مسئله کاندیداتوری در ذهنم مطرح می‌شد ولی تا زمانی که وزیر هستم این مسئله به ذهنم نمی‌آید زیرا ممکن است نیت اخلاص در خدمتگزاری‌ام مخدوش شود.

* خودم را جزء خانواده اصولگرایان می‌دانم

دانشجو با بیان اینکه چارچوب فکری‌اش جزء اصولگرایان است، گفت: من خودم را جزء خانواده اصولگرایانی که مقام معظم رهبری آن را تعریف کرده است می‌دانم.

وی افزود: در حال حاضر در جناح اصولگرایان وفور کاندیدا است و همه احساس تکلیف می‌کنند، شاید نیامدن هم نوعی احساس تکلیف باشد.

دانشجو گفت: تکثر کاندیداها به نظر من درست نیست و احساس تکلیف فقط در آمدن نیست، نیامدن هم می‌تواند نوعی تکلیف باشد.

* آئین‌نامه اشتغال اعضای هیئت علمی بازنشسته بر اساس پیشنهاد وزارت علوم است

وزیر علوم در پاسخ به این سؤال که آیا آئین‌نامه شورای عالی انقلاب فرهنگی در مورد اشتغال اعضای هیئت علمی بازنشسته دانشگاه‌ها با آئین‌نامه وزارت علوم مغایرتی دارد یا خیر، گفت: با توجه به رشد تحصیلات تکمیلی در 2 سال اخیر وزارت علوم به دنبال استفاده بیشتر از اساتید مجرب بود و به همین دلیل بر اساس قانون برنامه پنجم توسعه آئین‌نامه‌ای را به شورای عالی انقلاب فرهنگی پیشنهاد کردیم تا مسئله از طریق این شورا بررسی شده و پشتوانه عمیق‌تری داشته باشد.

دانشجو ادامه داد: شورای عالی انقلاب فرهنگی کارگروهی را تشکیل داد و به این جمع‌بندی رسیدیم که اگر کسی به شرایط بازنشستگی می‌رسد، آن را اعلام کرده و پس از اعلام نیاز گروه آموزشی به تصویب هیئت ممیزه و هیئت امنا برسد.

وی گفت: این مسئله در شورای عالی انقلاب فرهنگی بررسی شد و با مطرح کردن نقش بیشتر گروه آموزشی قرار شد تا اشتغال هیئت علمی بازنشسته بر اساس اعلام نیاز گروه آموزشی و تصویب در هیئت ممیزه و هیئت امنای دانشگاه‌ها صورت بگیرد که این مسئله باید به ما ابلاغ شود تا برای آن یک دستورالعمل اجرایی تدوین و ضوابط را برای آن پیش‌بینی کنیم.

وی در ادامه در رابطه با فعالیت تشکل‌های اسلامی در دانشگاه‌ها گفت:‌همواره سعی داریم این تشکل‌ها را فعال‌تر کنیم و هیچگاه مانع فعالیت هیچکدام از تشکل‌ها نشده‌ایم.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها