امروز : سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 24
۱۲:۰۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 57946
تاریخ انتشار: ۱۴ مهر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۳:۰۵
تعداد بازدید: 158
به گزارش خبرنگار جامعه فارس، سید باقر پیش‌نمازی امروز در نشست خبری که به مناسبت آغاز هفته ازدواج در محل ساختمان وزارت ورزش و جوانان برگزار شد، گفت: ...

به گزارش خبرنگار جامعه فارس، سید باقر پیش‌نمازی امروز در نشست خبری که به مناسبت آغاز هفته ازدواج در محل ساختمان وزارت ورزش و جوانان برگزار شد، گفت: اگر چه همه روزهای سال سالروز ازدواج است اما ظرفیت‌سازی برای ورود افراد خیر و دستگاه‌های مؤثر موضوع خطیری است که نیازمند همکاری بیشتر رسانه‌هاست.

وی ادامه داد: جمهوری اسلامی ایران به دلیل وصف اسلامی خود یک نظام فرهنگی است که مهمترین وعده آن هموارسازی مسیر به سوی خوشبختی است و مهمترین ظرف آن خانواده است که اگر سامان پیدا کند بخش عمده‌ای از وظایف محقق می‌شود.

معاون فرهنگی و تربیتی وزارت ورزش و جوانان ادامه داد: ازدواج تنها نباید پایانی برای یک عشق آتشین باشد بلکه یک انتخاب حساس برای انتخاب نیمه دوم شخصیت انسان است و به همین دلیل اطلاع‌رسانی و تنویر افکار عمومی می‌تواند به جدی بودن این موضوع کمک کند.

پیش‌نمازی با اشاره به افزایش آمار طلاق گفت: اگر آمار طلاق نگرانی‌هایی را ایجاد می‌کند محصول بی‌دقتی در هم‌ترازشناسی انتخاب همسر است و اینکه باید با علت‌یابی در بروز مشکل طلاق برای آن چاره‌اندیشی کنیم و اگر چاره‌اندیشی صورت نگیرد تدابیر اندیشیده شده پاسخگو نخواهد بود و مشکل ادامه پیدا می‌کند.

وی با اشاره به برنامه‌های وزارت ورزش و جوانان در هفته ازدواج گفت: در این هفته ستادها و کمیته‌های ساماندهی ازدواج از مدت‌ها قبل کار خود را آغاز کرده‌اند و 7 کار گروه به منظور ترویج امر ازدواج تشکیل شده است.

معاون فرهنگی و تربیتی وزارت ورزش و جوانان افزود: همچنین با هماهنگی که با ستاد ائمه جمعه انجام شده است در این هفته و بالاخص در روز جمعه فرصتی برای اساتید صاحبنظر ایجاد می‌شود تا در مورد بحث ازدواج صحبت‌هایی در نماز جمعه این هفته داشته باشند.

پیش‌نمازی با اشاره به برگزاری نمایشگاه و جشنواره پیوند آسمانی گفت: این جشنواره در 4 محور اطلاع‌رسانی، معرفی نرم‌افزارهای مربوط به امر ازدواج، معرفی خدمات دولتی و غیردولتی در ازدواج جوانان و همچنین مراسم تکریم از فعالان و خادمان امر ازدواج برگزار می‌شود.

* اعطای مجوز از سوی سازمان نظام روانشناسی برای تأسیس مراکز مشاوره مشکل قانونی دارد

پیش‌نمازی با اشاره به ماده 43 برنامه پنجم توسعه گفت: در این خصوص اقدامات جدی صورت گرفته است و امیدواریم موانع اجرایی آن از بین برود.

وی افزود: با نامه‌ای که از طرف وزارت ورزش و جوانان به مجلس ارسال شده است تلاش می‌کنیم تا مغایرت قانونی این ماده برطرف شود چرا که بر طبق ماده 43 اعطای مجوز به اشخاص حقیقی از سوی سازمان نظام روانشناسی صورت می‌گیرد و در بخش حقوقی مسئولیت اعطای مجوز بر عهده وزارت ورزش و جوانان است.

معاون فرهنگی و تربیتی وزارت ورزش و جوانان تصریح کرد: سازمان نظام روانشناسی در سراسر کشور فاقد تشکیلات است بنابراین این سازمان نمی‌تواند موضوع مشاوره را در کل کشور رصد کند.

پیش‌نمازی افزود: بنابراین باید صبر کنیم تا ابهامات برطرف شود و تا آیین‌نامه جدیدی در دولت تصویب نشده است اعطای مجوز از سمت سازمان نظام مشاوره و روانشناسی محل اشکال قانونی است.

* لزوم افزایش اعتبارات وام ازدواج جوانان در بودجه سال 93

پیش‌نمازی در خصوص مشکلات اعطای وام ازدواج به حوزه جوانان گفت: مشکلات ایجاد شده در حوزه وام ازدواج را باید بانکها پاسخگو باشند اما با بررسی‌هایی که از سمت ما انجام شده است برای اعطای وام ازدواج سقف مشخصی تعیین شده بود که وقتی این سقف به صفر رسید اعطای تسهیلات متوقف شد که با همکاری کمیسیون اجتماعی مجلس تصمیم بر آن شد که منابع جدیدی برای اعطای وام در نظر گرفته شود.

پیش‌نمازی همچنین با اشاره به طرح سپرده ازدواج جوانان گفت: وزارت ورزش و جوانان برای حل مشکل وام ازدواج جوانان طرحی را پیشنهاد داده است که بر اساس آن افراد متمکن و خیرین در قالب طرح سپرده ازدواج جوانان بتوانند سود سپرده‌های خود را به وام ازدواج جوانان اختصاص دهند.

وی همچنین به تأمین منابع لازم برای اعطای وام ازدواج به جوانان از محل درآمدی وقف اشاره کرد و گفت: در این راستا نشست‌های مشترکی با سازمان اوقاف داشته‌ایم اما هنوز این طرح به نتیجه مشخصی نرسیده است و اگر ابهامات آن برطرف شود به عنوان یک منبع مالی خوب می تواند در اختیار اعطای وام به جوانان قرار گیرد.

پیش‌نمازی ادامه داد: امیدواریم در بودجه سال 93 سقف اعتبارات را افزایش دهند و حتی رقم اعطایی به جوانان را نیز از 3 میلیون تومان افزایش دهند چرا که با توجه به وضعیت تورم کنونی 3 میلیون تومان مبلغ ناچیزی است.

وی با اشاره به کمیته ویژه رسیدگی به تخلفات گفت: ما پایان یافتن سقف اعتبارات بانک‌ها را تخلف نمی دانیم و سامانه رسیدگی به مشکلات وام ازدواج جوانان با هدف بررسی مشکلات جوانان تشکیل شده است که خوشبختانه قدم مثبتی بود و متقاضیان وام ازدواج توانستند بخشی از مشکلات خود را از این طریق حل کنند.

* ما پاسخگوی ازدواج کودکان نیستیم

معاون فرهنگی و تربیتی وزارت ورزش و جوانان در خصوص تبصره ماده 27 لایحه حمایت از کودکان و نوجوانان بدسرپرست و بی‌سرپرست گفت: ما وزارت کودکان نیستیم و بر طبق آیین‌نامه‌ای که به ما داده شده است در حوزه جوانان یعنی افرادی که 15 سال و بیشتر سن دارند فعالیت خود را تعریف کرده‌ایم و پاسخگوی ازدواج کودکان نیستیم.

* آیین‌نامه اجرایی قانون تسهیل ازدواج جوانان تدوین نشده است

پیش‌نمازی یکی از اقدامات انجام شده در حوزه ازدواج جوانان را تدوین قانون تسهیل ازدواج جوانان دانست و گفت: متأسفانه آیین‌نامه اجرایی این قانون تصویب نشده است و دلیل آن نیز این است که پیشنهاد تأسیس صندوق ازدواج جوانان به تصویب نرسید چون مخالفان تشکیل این صندوق مدعی بودند که این کار را هم اکنون صندوق مهر انجام می‌دهد و نیازی به راه‌اندازی صندوق ازدواج نیست و به این ترتیب صندوق ازدواج تشکیل نشد و آیین‌نامه اجرایی قانون تسهیل ازدواج نیز که منوط به تشکیل صندوق ازدواج بود تدوین نشد.

* بودجه تصدی‌گری جوانان به وزارت ورزش و جوانان داده نمی‌شود

وی با اشاره به قانون تسهیل ازدواج گفت: پیش از این قانون وزارت دارایی، وزارت کشور و وزارت مسکن به عنوان نهادهای متولی ازدواج  جوانان شناخته شده‌اند و بر اساس تحقیقاتی که در مرکز مطالعات ما انجام شده است سهم علل فرهنگی و عدم تمایل جوانان به ازدواج بیشتر از علل اقتصادی است و به همین دلیل ما معتقدیم مهمترین بستر برای ترویج امر ازدواج مراکز مشاوره ازدواج و تحکیم خانواده است.

پیش‌نمازی با بیان اینکه، ما دبیر ستاد ملی امور جوانان هستیم و فقط کارهای ستادی را انجام می‌دهیم گفت: مسائل مربوط به جوانان در دستور کار تمامی دستگاه‌ها است و سازمان ملی جوانان تنها وظیفه نظارتی و فرهنگی دارد.

وی گفت: بودجه تصدی‌گری جوانان را به وزارت ورزش و جوانان نداده‌اند و بنابراین نمی‌توان از این وزارتخانه انتظار داشت تا در تمام حوزه‌های مربوط به جوانان حضور پیدا کند.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار