امروز : دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 18
۱۰:۴۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 57948
تاریخ انتشار: ۱۴ مهر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۳:۰۵
تعداد بازدید: 81
به گزارش خبرنگار قضایی فارس، سیزدهمین اجلاس آمبودزمان آسیایی 15 تا 18 مهرماه با حضور هیئت‌هایی از 20 کشور خارجی به میزبانی سازمان بازرسی کل کشور در ...

به گزارش خبرنگار قضایی فارس، سیزدهمین اجلاس آمبودزمان آسیایی 15 تا 18 مهرماه با حضور هیئت‌هایی از 20 کشور خارجی به میزبانی سازمان بازرسی کل کشور در تهران برگزار می‌شود.
در این اجلاس 22 هیات از 20 کشور و دفتر سازمان ملل متحد برای مقابله با مواد مخدر و جرم در تهران (NODC) حضور خواهند یافت.
برگزاری جلسه هیئت مدیره و افتتاح آکادمی آمبودزمان آسیایی
جلسه هیئت مدیره انجمن آمبودزمان آسیایی صبح روز دوشنبه 15 مهر ماه در سازمان بازرسی کل کشور برگزار می‌شود.
یکی از دستورکارهای جلسه هیئت مدیره، تعیین رئیس آمبودزمان آسیایی اعلام شده است. اصلاح اساسنامه آمبودزمان آسیایی دستور کار دیگر این نشست است.
همچنین بعداز ظهر روز دوشنبه «آکادمی یا مرکز آموزش آمبودزمان آسیایی مبارزه با فساد» با حضور اعضای هیئت مدیره در ساختمان پژوهشکده نیرو در شهرک غرب افتتاح خواهد شد.
تلاش خواهد شد در این آکادمی با حضور اساتیدی از کشورهای مختلف دنیا مفاهیم «آمبودزمانی» و «مبارزه با فساد» با برگزاری آموزش‌های «پودمانی» و برخی آموزش‌های «دوره ای» بیش از گذشته ترویج داده شود.
حضور رئیس قوه قضائیه در روز نخست اجلاس
مراسم افتتاحیه این اجلاس روز 16 مهرماه با سخنرانی ‌آیت‌الله آملی لاریجانی رئیس قوه قضائیه در سالن اجلاس سران برگزار می‌شود. همچنین در مراسم افتتاحیه ناصر سراج رئیس سازمان بازرسی کل کشور گزارشی از عملکرد انجمن آمبودزمان آسیایی ارائه می‌دهد.
بعد از مراسم افتتاحیه، جلسات عمومی سیزدهمین اجلاس آمبودزمان آسیایی در نشست‌های صبح و عصر برگزار می‌شود. جلسه عمومی صبح، با موضوع «به سوی آمبودزمان حرفه‌ای و کارآمد» و با ریاست نماینده انجمن آمبودزمان تایلند برگزار می‌شود.
جلسه عمومی عصر نیز در دو نشست یک ساعت و نیمه و با موضوع «به سوی هم افزایی منطقه‌ای و بین المللی» به ریاست رئیس آمبودزمان هنگ کنگ و نشست دوم با موضوع «به سوی تقویت مسئولیت‌های مدنی آمبودزمان» به ریاست نماینده دفتر رسیدگی به شکایات مالزی برگزار می‌شود.
برگزاری نمایشگاه تخصصی در حاشیه اجلاس
همزمان با برگزاری سیزدهمین اجلاس آمبودزمان آسیایی نمایشگاه تخصصی در حاشیه اجلاس برگزار می‌شود.
در این نمایشگاه از دستگاه‌های مختلف کشور دعوت به عمل آمده تا اقدامات و تجارب خود را در زمینه رسیدگی به شکایات مردم و ارتقاء سلامت نظام اداری برای اعضای شرکت کننده در اجلاس ارائه دهند که مورد استقبال واقع شد و 26 وزارتخانه و مؤسسه و نهاد غیردولتی فعالیت‌های خود را در حاشیه این اجلاس به نمایش خواهند گذاشت.
همچنین اعضای انجمن آمبودزمان آسیایی در صبح روز دوم اجلاس ضمن بازدید از دستاوردهای ایران در خصوص مبارزه با فساد از نمایشگاه تخصصی حاشیه اجلاس، ملاقات‌های دوجانبه با همدیگر خواهند داشت.
جلسه عمومی دیگری نیز پیش از ظهر روز چهارشنبه 17 مهر با موضوع «به سوی آمبودزمان 1404» به ریاست رئیس آمبودزمان سند پاکستان و عضو هیات مدیره مؤسسه آمبودزمان جهانی برگزار می‌شود.
سخنران مراسم اختتامیه اجلاس
مراسم اختتامیه سیزدهمین اجلاس آمبودزمان آسیایی عصر روز چهارشنبه 17 مهر با حضور و سخنرانی یکی از مقامات عالی رتبه کشور برگزار می‌شود. در مراسم اختتامیه، بیانیه سیزدهمین اجلاس آمبودزمان آسیایی قرائت خواهد شد.
معرفی انجمن آمبودزمان آسیایی
ایده تشکیل انجمن آمبودزمان آسیایی(Asian Ombudsman Association) در سال 1995 در اجلاس عمومی مؤسسه آمبودزمان بین‌المللی(IOI) با تأسیس نهادی در آسیا برای توسعه فعالیت‌های آمبودزمانی مورد تاکید قرار گرفت.
با گذشت یک سال از طرح تشکیل انجمن مرتبط با فعالیت‌های آمبودزمانی در آسیا، انجمن آمبودزمان آسیایی(AOA) در 16آوریل 1996میلادی - 28 فروردین 1375 به عنوان یک انجمن غیرحکومتی، غیر سیاسی، مستقل و حرفه‌ای آمبودزمانی در آسیا بوجود آمد. با تاسیس انجمن، دفتر وفاقی محتسب پاکستان به عنوان اولین رئیس هیات مدیره انتخاب گردید و دبیرخانه انجمن نیز در پاکستان استقرار یافت.
انجمن آمبودزمان آسیایی، در حال حاضر دارای 27 عضو از 18 کشور آسیایی است. هیئت مدیره انجمن متشکل از 9 نفر و برای یک دوره چهار ساله انتخاب می‌شوند. برای انجمن شرایط ورود اعضاء جدید به منظور توسعه فعالیت‌های آمبودزمانی مورد توجه واقع شده است.
برای عضویت، نهاد آمبودزمانی کشور متقاضی می‌بایست تقاضای خود را بصورت مکتوب و به همراه اساسنامه یا قانون تشکیل نهاد، به دبیرخانه ارسال و نوع عضویت خود را مشخص کند. تقاضای عضویت، در جلسه هیات مدیره مطرح و بر اساس اتفاق آراء، عضویت تائید می‌گردد.
نقش جمهوری اسلامی ایران در انجمن
جمهوری اسلامی ایران نیز در کنار دیگر اعضاء انجمن، نقش اساسی برای توسعه فعالیت‌های آمبودزمانی انجمن ایفاء کرده است. سازمان بازرسی کل کشور به عنوان عضو مؤسس انجمن به نمایندگی از کشورمان از بدو تاسیس در انجمن حضور داشته و در تمامی مذاکرات و جلسات هیئت مدیره و مجمع عمومی نقش فعالی داشته است. این سازمان تجربه برگزاری چهارمین اجلاس دو سالانه و مجمع عمومی و جلسه‌های هیات مدیره انجمن را در کارنامه خود دارد.
اعضاء AOA
1. جمهوری اسلامی پاکستان 2. ژاپن
3. جمهوری یمن 4. منطقه اداری ویژه ماکائو
5. مالزی 6. جمهوری اسلامی ایران
7. جمهوری خلق چین 8. جمهوری کره
9. منطقه اداری ویژه هنگ کنگ 10. جامو و کشمیرهند
11. جمهوری اندونزی 12. پادشاهی تایلند
13. جمهوری هندوستان 14. جمهوری ازبکستان
15. جمهوری سوسیالیستی ویتنام 16. جمهوری آذربایجان
17. جمهوری قرقیزستان 18. جمهوری تاتارستان روسیه
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها