امروز : شنبه ۲ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 23
۱۷:۵۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 57957
تاریخ انتشار: ۱۴ مهر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۳:۰۷
تعداد بازدید: 48
به گزارش خبرگزاری فارس، با گذشت 6 روز از تعطیلی دولت واشنگتن در پی عدم توافق بودجه قانونگذاران کنگره آمریکا، روزنامه «واشنگتن پست» در گزارشی نوشت که ...

به گزارش خبرگزاری فارس، با گذشت 6 روز از تعطیلی دولت واشنگتن در پی عدم توافق بودجه قانونگذاران کنگره آمریکا، روزنامه «واشنگتن پست» در گزارشی نوشت که علت تعطیلی دولت واشنگتن، اختلافات به شدت عمیق در امور سیاسی دولت واشنگتن است.

در این گزارش آمده است که تعطیلی دولت آمریکا اتفاقی صورت نگرفته است بلکه این تعطیلی، جدیدترین تجلی از اختلافاتی است که مدت هاست در تصمیم گیری های سیاسی آمریکا وجود دارد و در حال حاضر نیز این اختلافات به شدت عمیق شده است.

* توافق واقعی میان سیاستمداران آمریکایی، نادر است

واشنگتن پست نوشته است که بن بست فعلی در آمریکا بالاخره روزی به پایان می رسد، دولت فدرال مجددا باز می شود و محدودیتی که روی قدرت قرض گیری دولت آمریکا وجود دارد برداشته می شود و برخی از قوانین متوقف شده، تصویب خواهند شد و در نهایت نظم به واشنگتن باز خواهد گشت اما با این حال، مقابله در دولت آمریکا امری پیش پا افتاده و معمول باقی می ماند و در مقابل، سازش واقعی امری نادر.

بر اساس این گزارش، اختلافات ایدئولوژیکی، فرهنگی و سیاسی در آمریکا نیز که در شرایط فعلی به اختلال شدید در عملکرد دولت واشنگتن ختم شده است، تقریبا نقشی قطعی در به وجود آمدن کشمکش های انتخاباتی و قانونی در کوتاه مدت خواهند داشت و با وجود این اختلافات، این عصر از سیاست در آمریکا در مقایسه با بیش از یک قرن گذشته، دو قطبی تر و دوگانه تر شده است.

واشنگتن پست در ادامه آورده است که برخی ممکن است که سیاستمداران در واشنگتن را مقصر این سوء رفتار بدانند اما حقیقت این است که درگیری ها در پایتخت آمریکا منعکس کننده نگرش ها و ارزش های متناقض جمهوریخواهان و دموکرات های سراسر کشور است و در کنار این ها، جناحی از محافظه کاران در مجلس نمایندگان آمریکا حضور دارد که به ایجاد اختلال همیشگی در امور کنگره مصمم هستند و این امر تقریبا غیر قابل اجتناب است.

این روزنامه آمریکایی نوشته است که: همبستگی و تعهدی که زمانی به ایجاد اجماع سیاسی کمک می کرد به تدریج از بین رفته است و جای آن گروه های سیاسی رقیبی آمده است که در دنیایی موازی یکدیگر زندگی می کنند که دیدگاه های جهانی به شدت ناهمگن و متضادی دارند که در مقایسه با دهه های گذشته، بی اعتمادی آنها به مخالفانشان بیشتر شده است و بسیاری از فعالان، چنین شرایطی را مصیبت بار توصیف کرده اند.

* اختلاف در دولت واشنگتن به فروپاشی عملکرد حکومتی آمریکا منجر شده است

بر اساس این گزارش، اختلافات سیاسی در ایالت های آمریکا در شرایط فعلی منجر شده است که دولت های جدیدی روی کار بیایند که تا حد زیادی توسط یک حزب کنترل می شوند؛ در واشنگتن نیز دولتی مجزا ایجاد شده است که ممکن است چندین سال آتی نیز همین شکل باشد و این در حالیست که دولت مجزای آمریکا منجر به فروپاشی و اختلال در عملکرد حکومتی این کشور شده است.

واشنگتن پست نوشته است: یکی دیگر از عوامل مهم در بن بست فعلی (بودجه آمریکا)، شدت دو قطبی شدن کشور در طول ریاست اوباما است؛ از دیدگاه محافظه کاران، رئیس جمهور آمریکا فردی است که با تبلیغ اتحاد و پشت سر گذاشتن سیاست های حزبی روی کار آمده است ولی از دید جمهوریخواهان، اوباما یک فرد به شدت متعصب است که دستور کار وی تعمدا با هدف افزایش قدرت دولت فدرال طراحی شده است.

با این وجود، عملا هیچ موضع میانه ای در ارزیابی رئیس جمهور اوباما دیده نمی‌شود.

این روزنامه در ادامه با اشاره به درگیری های دو حزبی در آمریکا در طول دو دهه گذشته، نوشته است که نه انتخاب اوباما در سال 2008 و نه انتخاب مجدد وی در سال 2012 میلادی نتوانسته است هیچ آتش بس حقیقی در درگیری های حزبی آمریکا به وجود بیاورد و در حقیقت، نتیجه برعکس بوده است.

بر اساس این گزارش، در بن بست بودجه فعلی در آمریکا، این جمهوریخواهان هستند که بیشتر در معرض عواقب سیاسی و یا واکنش شدید مردمی قرار دارند و دلیل این امر نیز اصرار محافظه کاران تندرو در مجلس نمایندگان آمریکا است که عمیقا مخالف اجرای قانون خدمات مقرون به صرفه ارائه شده از سوی اوباما هستند و همین پایبندی رهبران این محافظه کاران تندرو به تاکتیک هایشان منجر به تعطیلی دولت واشنگتن شده است.

بسیاری از جمهوریخواهان خارج از مجلس نمایندگان و حتی داخل آن، از تعطیلی دولت آمریکا ناراحتند و می ترسند که این تعطیلی به شیوه ای نامطلوب به حزب آنها آسیب وارد کند؛ با این وجود، برخی دیگر از جمهوریخواهان نیز مانند تندروهای این حزب در مجلس نمایندگان، با رئیس جمهور آمریکا و قانون خدمات درمانی او و بخش عمده ای از دستور کار اوباما، دشمنی دارند.

جمهوریخواهان درصدد هستند از طریق تعطیل کردن دولت آمریکا، اجرای قانون خدمات درمانی اوباما را متوقف کنند اما دموکرات ها روی اجرای این قانون مصمم هستند.

تلاش جمهوریخواهان برای توقف اجرای قانون خدمات درمانی اوباما در شرایط فعلی دشوارتر شده است زیرا این قانون که بر اساس رای دیوان عالی آمریکا، مغایرتی با قانون اساسی این کشور نداشته است، از اول اکتبر سال جاری میلادی به اجرا در آمده است؛ هدف از اجرای این قانون، ارائه خدمات پزشکی و درمانی مقرون به صرفه به میلیون ها آمریکایی است که بیمه نیستند.

این قانون افراد غیر بیمه ای در آمریکا را ملزم کرده است که تا ژانویه پوشش بیمه ای خریداری کنند و در غیر این صورت جریمه می شوند؛ جمهوریخواهان تاکید دارند که اجرای این قانون، به معنای افزودن هزینه برای کارفرمایان است و در نهایت منجر به کاهش اشتغال زایی می شود.

جمهوریخواهان مخالف اجرای طرح خدمات درمانی، در لوایح بودجه ای که تا پیش از پایان سال مالی دولت واشنگتن به تصویب رساندند، خواستار تعویق یک ساله اجرای این طرح شدند اما سنای کنگره که اکثریت کرسی های آن به دست هم حزبی های دموکرات اوباما است، این لوایح را رد و بر ضرورت تامین بودجه اجرای این طرح در قانون جدید بودجه دولت واشنگتن تاکید کردند.

به این ترتیب، سال مالی جدید واشنگتن در تاریخ اول اکتبر جاری در حالی آغاز شد که بودجه جدیدی برای عملکرد دولت توسط کنگره به تصویب نرسیده بود و همین امر منجر به تعطیلی دولت شد.

انتهای پیام/ص
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها