امروز : شنبه ۲ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 23
۱۲:۴۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 58004
تاریخ انتشار: ۱۴ مهر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۴:۰۶
تعداد بازدید: 118
اسماعیل صادقی در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان فارس، اظهار داشت: عفونت‌های دستگاه تنفسی فوقانی با شروع فصل سرما رو به افزایش است که این عفونت‌ها ...

اسماعیل صادقی در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان فارس، اظهار داشت: عفونت‌های دستگاه تنفسی فوقانی با شروع فصل سرما رو به افزایش است که این عفونت‌ها در کودکان شایع‌تر از بزرگسالان است. 

فوق تخصصی عفونی کودکان افزود: متأسفانه این روزها مصرف بی‌رویه آنتی‌بیوتیک بیش از گذشته شده است و هر کودکی که با تب و بیماری‌های ویروسی به پزشک مراجعه می‌کند بنا به تشخیص یا به اصرار خانواده آنتی‌بیوتیک دریافت می‌کند.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شیراز تصریح کرد: بیش از نیمی از عفونت‌های تنفسی کودکان ویروسی است و احتیاج به آنتی‌بیوتیک ندارد اما پزشکان در بسیاری اوقات تسلیم خواسته‌های والدین شده و به تجویز آنتی‌بیوتیک رو می‌آورند.

وی به عوارض و واکنش‌های آنتی‌بیوتیک اشاره داشت و افزود: آلرژی، حساسیت شدید و حتی بروز اسهال می‌تواند نتیجه مصرف آنتی‌بیوتیک بی رویه باشد.

فوق تخصصی عفونی کودکان ادامه داد: مصرف آنتی‌بیوتیک بی‌رویه می‌تواند میکروب‌های مفید بدن را از بین برده و میکروب‌های مقاوم را جایگزین آنها کند که در نتیجه درمان سخت‌تر و طولانی‌تر می‌شود و حتی در مواقعی احتیاج به بستری شدن در بیمارستان می‌باشد.

استاد دانشگاه علوم پزشکی شیراز اظهار داشت: اگر داروخانه‌ها بدون نسخه پزشک به افراد آنتی‌بیوتیک ندهند و خانواده‌ها نیز به عوارض مصرف خودسرانه و بی دلیل آنتی‌بیوتیک آگاه باشند ما مصرف بی‌رویه آنتی‌بیوتیک و عوارض حاصل از آن را نخواهیم داشت.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها