امروز : شنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 March 17
۲۰:۵۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 58009
تاریخ انتشار: ۱۴ مهر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۴:۰۷
تعداد بازدید: 35
مهدی سنایی نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس در گفت‌وگو با خبرنگار سیاست خارجی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در خصوص دیدارها و ...

مهدی سنایی نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس در گفت‌وگو با خبرنگار سیاست خارجی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در خصوص دیدارها و مذاکراتی که اخیرا بین آمریکا و ایران صورت گرفته است، گفت: اگر این مسیر فراز و نشیب‌های فراوانی داشته باشد، باید بگوییم که تازه در گردنه اول آن قرار داریم.

وی با تاکید بر این که در دیپلماسی لحن بسیار مهم است و با اشاره به این که لحن اروپایی‌ها و آمریکا نسبت به گذشته تغییرات اساسی کرده است و نمی‌شود آن را نادیده گرفت عنوان کرد: انتظار غرب از ایران اعتمادسازی بیشتر و انتظار ایران هم تغییر رفتار در عمل است. آمریکا در سال‌های گذشته رویکرد یکجانبه‌‌ای هم در مسائل منطقه‌ای و هم در روابط با ایران به شکل بهانه جویی در قالب استانداردهای دوگانه در دیپلماسی و سیاست خارجی خود داشته است.

نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس گفت: اگر واقعا رویکرد آمریکا در عمل هم تغییر کند، می‌تواند به تغییر نوع نگاهش به منطقه و جلوگیری از شکست‌ها در منطقه شبیه آنچه که در عراق، افغانستان و تا اندازه‌ای هم در سوریه رخ داد، کمک کند.

وی عنوان کرد: اما در رابطه با تاثیر آن بر روابط ایران با کشورهای همسایه، من بدبین نیستم، فکر می‌کنم روابط ایران با کشورهای همسایه هم می‌تواند تحرک بیشتری پیدا کند. رفع مشکلات با غرب و آمریکا به هیچ عنوان به معنای کاهش توجه سیاست شرقی در سیاست خارجی ایران نیست.

سنایی با اشاره به این که همکاری با روسیه و چین برای ایران بسیار حائز اهمیت است و دور نمای روشنی برای آن وجود دارد، تصریح کرد: سفر روحانی به اجلاس شانگهای در بیشکک و دیدار با رئیس جمهور چین و روسیه نشانگر همین امر بود که ایران توان ایجاد توازن در سیاست خارجی خود را دارد.

اما نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس در خصوص هدف آمریکا و غرب از تعامل با ایران معتقد است که برای آمریکا علل مختلفی وجود دارد، از جمله ناکامی سیاست‌های آمریکا در خاورمیانه، حضور مداخله جویانه آمریکا در عراق و افغانستان دستاوردی نداشته است، در این دو کشور روزانه شاهد کشتار ده‌ها انسان در عملیات‌های تروریستی هستیم و از ثبات و امنیت خبری نیست. هر چند ممکن است آمریکا بخواهد با خروج نیروهایش بگوید که موفق بوده، اما اینطور نیست، چرا که دنیا شاهد است که مداخلات نظامی و هزینه‌های زیاد آمریکا نتیجه‌ای نداشته است. ضمن این که اصول انسانی و قواعد بین‌المللی هم در این مداخلات نقض شده است.

وی افزود: همینطور باید به مذاکرات صلح خاورمیانه اشاره کرد. در حالی که سال‌هاست این مذاکرات در جریان است هنوز به نتیجه‌ای نرسیده است. آمریکا می‌خواست بدون در نظر گرفتن ایران و جریان  مقاومت این مذاکرات را به نتیجه برساند، اما نتوانست. به هر حال تجاوزات رژیم صهیونیستی هم زمان با دایر بودن این گفت‌وگو ادامه پیدا کرده و حقوق آن نقض شد و همزمان جریان مقاومت هم تقویت شد.

نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس با بیان این که سیاست آمریکا در میان مدت گردش از خاورمیانه به سمت اقیانوس آرام و چین است، عنوان کرد: اما این که چقدر در این کار موفق خواهد شد، جای تردید وجود دارد، پیش از این هم رئیس جمهور آمریکا مواضعی را اعلام کرده، اما تحت فشار لابی‌ها، کنگره و سنا قرار گرفته است.

وی افزود: در این کشور، تغییرات باید با همکاری کنگره و سنای آمریکا ایجاد شود، برای همین روحانی خواستار شنیدن صدای واحد از آمریکا شد.

سنایی در خصوص اذعان مقامات آمریکایی و غربی به حق ایران در استفاده از انرژی صلح آمیز هسته‌ای و حق غنی سازی با اشاره به این که دیگر موضوع غنی سازی جای بحث ندارد، گفت: به هر حال واقعیت فعالیت‌های صلح آمیز هسته‌ای قابل انکار نیست و غرب هم احساس می‌کند که بیهوده است در این مورد حرف بزند و ایران هم منتظر نظر غرب نمی‌ماند که این حق را داشته باشد یا نه، چون آن را جزو حقوق مسلم ملت خود می‌داند و در هیچ شرایطی حاضر به بحث روی آن نیست.

وی افزود: این موضوع الان تبدیل به یک موضوع ملی شده که روی آن حساسیت هم وجود دارد و سیاست خارجی ما هم به هیچ عنوان از حقوق ملت عقب‌نشینی نمی‌کند.

استاد دانشگاه تهران گفت: انتظار غرب از ایران برای اعتماد سازی بیشتر نباید یک طرفه باشد و باید برای آن یک مکانیزمی تعریف شود.  محدود شدن غنی سازی تا درصد خاصی موضوعی است که تهران  قبلا هم روی آن مذاکره کرده است،اصلا ایران قصد غنی سازی تا 20 درصد را نداشته است، چون طرف مقابل به تعهدات خود عمل نکرد تهران برای رفع نیازهای دارویی خود دست به غنی سازی در این سطح زد.

وی در پیش بینی روند مذاکرات ایران و ۱+۵ معتقد است که این احتمال وجود دارد، در صورت تلاش، 2 طرف روی یک طرح گام به گام توافق کنند، منتهی با گام‌های نسبتا بلندتر، نسبت به گذشته و آن منوط به این خواهد بود که در بازه زمانی مشخص شاهد رفع و کاهش تحریم‌ها باشیم.

سنایی با تاکید بر این که رفتار آمریکا در بحث هسته‌ای تا به امروز، یک نوع بهانه جویی و درخواست اعتمادسازی یک طرفه بوده است، تصریح کرد: همزمان استفاده از ابزار فشار و مذاکره دنبال می‌شد که در نهایت این رفتارها و روش‌ها پاسخگو هم نبودند.

وی افزود: اگر این روش‌ها تغییر کند، ایران هم می‌تواند همکاری بیشتری از خود نشان دهد و در نهایت هم در مکانیزمی به صورت ملموس و محسوس شاهد کاهش و رفع تحریم‌ها باشیم. برای مردم ایران مهم است که بعد از انتخابات 24 خرداد و پدید آمدن این رویکرد جدید در سیاست خارجی در دولت یازدهم، یک عکس العمل مناسب از طرف غرب ببیند و پاسخ شایسته‌ای که احساس کند، تکرار رفتارهای گذشته نیست.
انتهای پیام/خ
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها