امروز : یکشنبه ۳ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 24
۲۲:۱۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 58024
تاریخ انتشار: ۱۴ مهر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۵:۰۲
تعداد بازدید: 80
به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس حیدر مستخدمین حسینی در دولت هشتم معاون پارلمانی وزیر اقتصاد و رئیس هیات مدیره ...

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس حیدر مستخدمین حسینی در دولت هشتم معاون پارلمانی وزیر اقتصاد و رئیس هیات مدیره بورس بود.

وی رشته اقتصاد را تا مقطع فوق لیسانس در دانشگاه علامه طباطبایی گذرانده و علاوه بر آن موفق به دریافت فوق لیسانس صنایع از مرکز آموزش صنایع ایران شده است و در نهایت نیز تحصیلات خود را تا اخذ دکترای رشته مدیریت از دانشگاه آخن آلمان ادامه داده است.

مستخدمین حسینی مبتکر و مجری راه اندازی نخستین تابلوی معاملات بورس ایران به شمار می‌رود.

وی عضویت در هیات سرپرستی بانک صنایع وقت در پیش از انقلاب اسلامی و نیز مدیریت واحدهای صنعتی تحت اختیار دولت در نخستین روزهای انقلاب اسلامی را در کارنامه دارد.

در عین حال مدیریت گروه صنعتی بهشهر، قائم مقام و مدیر تولید صنایع ملی ایران ،مدیر کل دفتر تعاونی های مسکن در زمان تصدی شافعی بر وزارت تعاون ،مدیر کل دفتر اقتصادی و برنامه ریزی و قائم مقام معاون وزیر با تشکیل اولین وزارت تعاون،مدیر کل دفتر بازرگانی سازمان برنامه و بودجه در دولت هاشمی رفسنجانی و نقش موثر در شکل گیری بانکداری خصوصی و موسسات مالی و اعتباری طی سال های 74 تا 76،عضویت در هیات مدیره بانک رفاه،معاون پارلمانی وزارت امور اقتصادی و دارایی در دولت هشتم و مدیریت عامل موسسه مالی و اعتباری توسعه را تجربه کرده است.

آنچه ما را بر آن داشت تا به سراغ مستخدمین‌حسینی برویم برخی اظهار نظرها در مورد رابطه با آمریکا و تاثیر این موضوع بر اقتصاد کشور است.

مستخدمین حسینی هم مانند خیلی از صاحب نظران بر این موضوع تاکید دارد که مذاکره یا رابطه با آمریکا مشکلات را حل نمی‌کند.

قافیه سخنان مستخدمین حسینی «تولید» و استفاده از ظرفیت‌های داخلی برای حل مشکلات اقتصادی است و وی در طول مصاحبه با ما بار‌ها بر این موضوع تاکید داشت.

آنچه در ادامه می‌آید، مشروح مصاحبه خبرگزاری فارس با مستخدمین حسینی است.

حیدر مستخدمین حسینی معاون پارلمانی اسبق بانک مرکزی و وزارت اقتصاد و کارشناس مسائل اقتصادی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، اظهار داشت: بنده جزء افرادی بودم که در زمان دولت گذشته‌ هم می‌گفتم بخش زیادی از مشکلات اقتصادی کشور ناشی از مدیریت‌‌ها است.

**مدیریت‌ نقش اساسی و کلیدی در راهبری مسائل اقتصادی دارد

وی افزود: مدیریت‌ها نقش اساسی و کلیدی در راهبری مسائل و از جمله مسائل اقتصادی دارند و قطع به یقین ظرفیت‌ها و پتانسیل‌هایی که در حال حاضر در کشور به وجود آمده قابل قیاس با زمان جنگ نیست.

مستخدمین حسینی ادامه داد: در زمان جنگ ما مشکلات زیادی داشتیم و مثلا صنایع لبنی ما جوابگوی نیازها نبود و ما الزام به واردات لبنیات داشتیم و این کار را هم انجام می‌دادیم.

**توانمندی امروز کشور مازاد بر ظرفیت‌ها است 

این کارشناس مسائل اقتصادی گفت: البته در صنایع دیگر هم اوضاع به همین ترتیب بود و باید محصولات به صورت آماده از خارج وارد می‌شد، اما خوشبختانه امروز ما مازاد بر ظرفیت در کشور توانمندی داریم.

وی اظهار داشت: مثلا ظرفیت کارخانه‌های آردسازی ما بالای 30 میلیون تن است، در حالی که نیاز کشور به این محصول حدود 15 میلیون تن است، یعنی در این رابطه حدود 50 درصد مازاد ظرفیت داریم که باید از این ظرفیت استفاده کرد. همچنین در زمینه کارخانه‌های نوشابه‌سازی، ماکارونی و حتی لبنیات هم امروز می‌بینیم که وضعیت مناسب است به طوری که وقتی وارد هر مغازه می‌شویم انواع و اقسام لبنیات به صورت‌های مختلف و با کیفیت‌های متفاوت که قابلیت رقابت هم دارند، در اختیار مشتری قرار می‌گیرد.

مستخدمین حسینی اضافه کرد: نکته‌ای که باید بر آن تأکید  کنم این است  که ما نیازمند مدیریتی هستیم تا بتواند ظرفیت‌های کشور را به خوبی درک کند و از نیروی انسانی که در رشته‌‌های مختلف مشغول به کار هستند به خوبی بهره ببرد، چرا که ما ظرفیت بالایی در کشور داریم.

وی ادامه داد: ما برای انجام یک تولید نیاز به چند عامل مهم داریم که یکی نیروی انسانی است و خوشبختانه هم به لحاظ تحصیلات و هم به لحاظ مهارت و هم به لحاظ آموزش‌هایی که داده می‌شود در این زمینه مشکلی نداریم.

**در دولت گذشته به تولید بها داده نشد

این کارشناس مسائل اقتصادی گفت: موضوع دیگری که در زمینه تولید باید به آن توجه کنیم بحث مواد اولیه است که در این زمینه هم ظرفیت کنونی ما قابل مقایسه با یک دهه یا 3 دهه گذشته نیست؛ باید انصاف به خرج داد و این موضوع را دید.

وی افزود: همچنین به لحاظ ماشین‌آلات، تجهیزات و تأسیسات ما وضعیت خوبی داریم، ما کارخانه‌های متعددی در کشور داریم و وقتی در مسیرهای جاده‌ای تردد می‌کنیم می‌بینیم که این کارخانه‌‌ها مشغول به کارند و بسیاری از این ماشین‌آلات که در کارگاه‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد و در داخل هم تولیدشان می‌کنیم، پیش از این در خارج از کشور تولید می‌شدند.

این کارشناس مسائل اقتصادی ادامه داد: همچنین ما این امکان را داریم که تنها از یک شیوه به تولید نپردازیم و بتوانیم در این رابطه از شیوه‌های مختلف تولید بهره بگیریم، چرا که رشته‌هایی مثل مکانیک، برق، مهندسی صنایع و مدیریت صنایع در کشور وجود دارد و افراد توانسته‌اند تجربه کسب کنند.

وی تصریح کرد: نکته‌ای که ما در دولت گذشته نسبت به آن غفلت داشتیم، این بود که از تولید فاصله گرفتیم و به آن بها ندادیم و حتی نظام بانکی ما در مسیر تولید قرار نگرفت و منابع در اختیار نظام بانکی در مسیرهای دیگری قرار گرفت.

**باید در تحلیل مسائل انصاف داشت

مستخدمین حسینی با تأکید بر اینکه باید در تحلیل مسائل انصاف داشت، اظهار داشت: نباید با بی‌انصافی بگوییم که دولت گذشته این کار را کرد و دولت فعلی یک کار دیگر را انجام داده و باید واقعا انصاف به خرج داد؛ در دولت گذشته اکثر منابع بانکی در اختیار تولید قرار نگرفت و این باعث شد که ما یک گسستی در زمینه تولید طی دهه گذشته داشته باشیم.

وی ادامه داد: با وجود اینکه ما باید به سمت تولید می‌رفتیم ولی به سمت واردات سوق پیدا کردیم و شاهد بودیم که در طول سال میوه‌های رنگارنگ کشورهای مختلف بر سر میزهای مردم قرار می‌گرفت بر همین اساس باید گفت در زمینه کشاورزی و سایر زمینه‌ها پتانسیل داریم و باید محور اصلی کار را تولید بدانیم و در این راستا همه در خدمت تولید قرار گیریم و به این موضوع همه در عمل و نه تنها در شعار پایبند باشیم. 

** نقدینگی ترس ندارد/باید از عدم مدیریت بر نقدینگی ترسید

معاون پارلمانی اسبق بانک مرکزی و وزارت اقتصاد گفت: باید نقدینگی جامعه را به سوی تولید سوق دهیم؛ نباید از افزایش نقدینگی بترسیم بلکه باید از عدم مدیریت بر نقدینگی ترسید، یعنی ما باید زمانی نگران باشیم که نقدینگی در کانالی غیر از تولید قرار گیرد و باعث افزایش تولید و ظرفیت‌های داخلی نشود و به رشد اقتصادی نینجامد.

این کارشناس مسائل اقتصادی اضافه کرد: وقتی که ما نقدینگی را در خدمت واردات قرار می‌دهیم دچار مشکل می‌شویم و البته اگر قرار است که نقدینگی را در خدمت واردات هم قرار دهیم، واردات باید برای تولید باشد یعنی به سمت واردات مواد اولیه حرکت کنیم و اگر محور ما این باشد بسیاری از کارخانه‌های ما که از 3 شیفت به 2 شیفت و از 2 شیفت به یک شیفت کارشان تقلیل پیدا کرده به حالت اول برمی‌گردد.

مستخدمین حسینی خاطرنشان کرد: وقتی کارخانه‌های ما با تمام ظرفیت کار کنند کالا در جامعه افزایش پیدا می‌کند و افزایش کالا در جامعه هم نیاز مردم را برطرف می‌کند و نتیجه طبیعی این خواهد شد که بر سطح عمومی قیمت‌ها و تورم تأثیر خواهد گذاشت و از شدت تورم می‌کاهد و این همان چیزی است که جامعه به آن نیاز دارد.

این کارشناس مسائل اقتصادی خاطرنشان کرد: البته در کنار مسائل یاد شده باید به دیپلماسی سیاسی و اقتصادی هم توجه کرد؛ ما نباید ظرفیت‌ها و پتانسیل‌هایی که با ارز و ریال کشور و با جانفشانی مردم حادث شده را از صحنه کنار بگذاریم، بلکه این موضوعات باید اصل باشد و اعتقاد ما بر این باشد که اصل همین مسائل است و البته در کنارش دیپلماسی هم کارش را انجام دهد.

**اگر به تولید اهمیت ندهیم یک عقب افتادگی را برخودمان تحمیل کرده‌ایم

وی ادامه داد: وقتی ظرفیت‌های مورد اشاره در کنار هم قرار گیرند ما در مذاکرات قوی‌تر می‌توانیم اهداف خودمان را پیش ببریم و اگر اینطور نباشد و ما به تولید اهمیت ندهیم و از ظرفیت‌های مختلف بهره نگیریم و فقط به مذاکره برای حل مسئله اقتصادی توجه کنیم قطعا یک عقب‌افتادگی دیگری را بر خودمان تحمیل کرده‌ایم و هم تولید و بارقه‌های امیدی که در این رابطه وجود دارد را از دست می‌دهیم و هم اینکه در مذاکره نتیجه نهایی که می‌تواند به نفع کشور و مردم باشد هم به دست نخواهیم آورد.

**وضعیت تولید خوب نیست

مستخدمین حسینی تأکید کرد: بنده همواره بر این اعتقاد بودم که باید در خدمت تولید باشیم؛ بنده به واسطه مسئولیت‌هایی که داشتم در برخی استان‌‌ها حضور دارم و باید این نکته را مورد تأکید قرار دهم که در حال حاضر وضع تولید خوب نیست و حتی تولید وضعیت نگران‌کننده‌ای دارد، چرا که انگیزه‌ برای تولیدی که باید فراگیر باشد خیلی کمرنگ شده و باید به این موضوع توجه کرد.

وی ادامه داد: در حال حاضر جوانان ما احتیاج به کار دارند و ما می‌توانیم از طریق تولید این مشکل را مرتفع کنیم.

**کشورهای مرتبط با آمریکا دارای مشکلات اقتصادی هستند

این کارشناس مسائل اقتصادی با اشاره به این موضوع که خیلی از کشورهای مرتبط با آمریکا دارای مشکلات اقتصادی هستند، افزود: فضایی که در حال حاضر در کشور به وجود آمده بیشتر ناشی از جو روانی است و همچنین از تحلیل درست نداشتن ناشی می‌شود.

وی گفت: جو کنونی در کشور و خوش‌بینی‌هایی که به وجود آمده ناشی از این است که برخی‌ها فکر می‌کنند مسائل داخلی کمتر مورد توجه واقع می‌شود.

مستخدمین حسینی اظهار داشت: اگر اینطور فکر کنیم که با ایجاد ارتباط همه مشکلات ما حل می‌شود، تفکر درستی نیست، چرا که ما خودمان باید مشکلمان را حل کنیم و از ظرفیت‌های داخلی بهره بگیریم.

**درصورت برداشته شدن همه تحریم‌ها باز هم باید به چرخه تولید اهمیت دهیم

وی افزود: ما می‌توانیم از ظرفیت مازاد تولید در کشور استفاده کنیم و این ظرفیت را به کشورهای دیگر صادر کنیم؛ در این زمینه‌ها کم کار شده است یعنی می‌توان به جرأت گفت که در این رابطه کار نشده و اگر کار شده مسئولان گزارش خود را ارائه دهند و بگویند که ما این مسیر را رفتیم و موفق نشدیم.

این کارشناس مسائل اقتصادی گفت: بر فرض اینکه تحریم‌ها هم به طور کامل برداشته شود و هر چیزی هم که نیاز داریم به ما بدهند چه اتفاقی پیش خواهد آمد؟! ما باید به چرخه تولید در کشور بها دهیم و آن را به حرکت درآوریم.

وی افزود: البته در کنار همه این مسائل باز هم باید به این نکته اشاره کنیم که باید دیپلماسی در مسیر خودش قرار گیرد و در چارچوب اعتقادات و باورها باید کارمان را دنبال کنیم، اما پشتوانه این مسئله هم بحث تولید است و نباید از این نکته غافل شد و در غیر این صورت ما موفق نخواهیم شد چرا که اگر طرف مقابل ببیند که ما نمی‌توانیم از ظرفیت‌های خودمان بهره بگیریم در مذاکرات هم دچار مشکل می‌شویم.

**به جای امید بستن به رابطه با آمریکا به تولید امید ببندیم

مستخدمین حسینی تأکید کرد: باید به جای امید بستن به مسائلی همچون رابطه با آمریکا به تولید و ظرفیت‌های داخلی امید ببندیم و البته در کنارش به دیپلماسی سیاسی و اقتصادی توجه داشته باشیم.

این کارشناس مسائل اقتصادی در خصوص آسیب‌هایی که خوش‌بینی نسبت به رابطه با آمریکا بر اقتصاد می گذارد اظهار داشت: اگر این خوش‌بینی به صورت مفرط ادامه داشته باشد ما آن چیزی را هم که داریم از دست خواهیم داد؛ ما حداقل به این موضوع عادت کرده بودیم که یک قطع رابطه با برخی از کشورها وجود دارد و با توجه به این مسئله کارمان را انجام می‌دادیم.

وی گفت: اگر ما باورهایی را که بر اساس آن کار و تلاش می‌کردیم و با تکیه بر همان اقتصادمان را به اینجا رساندیم، کنار بگذاریم بیشتر با مشکل مواجه می‌شویم.

**ما نیازمند یک حماسه و جهاد اقتصادی هستیم

مستخدمین حسینی با بیان اینکه ضعف‌ها در کشور زیاد است اظهار داشت: با وجود تمام ضعف‌ها ما توانسته‌ایم در جایگاه فعلی قرار بگیریم.

وی ادامه داد: بنده به دولت پیشنهاد دادم که حتما معاونت اقتصادی را شکل دهد تا هماهنگی که لازم است میان دستگاه‌ها به وجود آید، چرا که ما هم اکنون نیازمند یک حماسه و جهاد اقتصادی هستیم و این نیاز نمی‌تواند بدون هماهنگی و محوریت و فرماندهی یکسان برآورده شود.

معاون پارلمانی اسبق بانک مرکزی و وزارت اقتصاد گفت: اگر بخواهیم به امید رابطه بمانیم و این رابطه هم برقرار نشود آن قدم‌های آهسته‌ای هم که در زمینه تولید برمی‌داشتیم دیگر وجود نخواهد داشت و در نهایت به نوعی باعث پس‌رفت ما شود.

مستخدمین حسینی اظهار داشت: مسئولان باید در این رابطه ورود پیدا کنند و با ارائه توضیحات و اطلاع‌رسانی اعلام کنند که هنوز اتفاقی نیفتاده و ما باید بر ظرفیت‌های داخلی تکیه کنیم تا مردم به این باور برسند که باید تلاش و کوشش کنند.

گفت‌وگو از مقداد ذکی‌زاده
انتهای پیام/ب
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها