امروز : سه شنبه ۱ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 February 20
۲۳:۱۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 58070
تاریخ انتشار: ۱۴ مهر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۶:۰۵
تعداد بازدید: 50
به گزارش خبرنگار قضایی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، خردادماه امسال بود که پدری سنگدل با همکاری پسر خود چهره دختر 29 ساله خود را با ...

به گزارش خبرنگار قضایی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، خردادماه امسال بود که پدری سنگدل با همکاری پسر خود چهره دختر 29 ساله خود را با اسید سوزاند و اینگونه زندگی دختر جوان را تباه کرد.

تهمینه یوسفی قربانی اسیدپاشی در گفت‌وگو با خبرنگار قضایی فارس، در تشریح جزئیات حادثه گفت: چندی پیش به عقد شخصی در آمدم که بعد از مدتی فهمیدم اعتیاد دارد.

من این موضوع را با پدرم مطرح کردم و گفتم که می‌خواهم طلاق بگیرم اما به دلیل اینکه خانواده ما سنتی و با طرز تفکر خاص بود پدرم با طلاق من مخالفت کرد.

وی افزود: یک روز به خانه آمدم و دیدم بخشی از جهیزیه‌ام نیست، وقتی از پدرم سؤال کردم او گفت که به دلیل جنجالی که به راه انداخته‌ام نصف جهیزیه‌ام را فروخته است.

قربانی اسیدپاشی در ادامه گفت: بعد از مدتی به دادگاه مراجعه کردم و درخواست طلاق دادم اما پدرم مرا تهدید کرد که اگر درخواست طلاق را پس نگیرم مرا می‌کشد، من این موضوع را خیلی جدی نگرفتم تا اینکه یک روز پدر و برادر 22 ساله‌ام به محض ورود من به خانه اقدام به اسیدپاشی کردند.

وی افزود: برادرم دست و پاهای من را گرفت و از پدرم خواست اسید را روی صورتم بپاشد و بعد از آن طنابی را دور گردن من انداختند و آنقدر کشیدند تا من بیهوش شدم و در نهایت به تصور اینکه من را کشته‌اند رهایم کردند.

یوسفی اظهار داشت: 20 دقیقه بعد به هوش آمدم و از شدت سوزش به سمت حمام دویدم اما وقتی پدرم من را دید خطاب به برادرم گفت که این زنده است و باید هر چه زودتر او را بکشیم.

این دختر جوان تصریح کرد: من به پدرم التماس کردم و به دست و پایش افتادم و گفتم که از شما شکایتی نمی‌کنم، همان موقع با برادر بزرگترم تماس گرفتند و من را به بیمارستان بوعلی سینا قزوین منتقل کردند اما به دلیل شدت جراحات وارده بیمارستان از پذیرش من خودداری کرد و گفت باید به تهران بیایم.

وی افزود: 8 ساعت بعد به بیمارستان سوانح و سوختگی تهران آمدم و 20 روز در آنجا بستری بودم، پس از این مدت شکایتی را مطرح کردم که بر اساس آن شکایت پدرم با قرار بازداشت موقت به زندان رفت و برادرم با تبدیل قرار و ارائه وثیقه آزاد شد.

این قربانی اسیدپاشی تأکید کرد: من بارها از داخل زندان از سوی پدرم تهدید به مرگ شدم و حتی زمانی که در بیمارستان بودم خانواده‌ام از جمله مادرم به سراغم آمدند تا من را مورد ضرب و شتم قرار دهند که با برخورد مأموران مواجه شدند.

یوسفی گفت: در حال حاضر به همراه خواهر 32 ساله‌ام که در همان زمان با من به تهران آمد در بهزیستی زندگی می‌کنم.

وی تأکید کرد: فردا 15 مهر ماه دادگاه من در شعبه 102 دادگاه کیفری قزوین برگزار می‌شود و امیدوارم قاضی بتواند در کمال عدالت اقدام به صدور رأی کند.

این دختر جوان در ادامه خواستار اجرای عدالت شد و گفت: من واقعاً می خواهم آن چیزی که حق من است رعایت شود.

وی افزود: من 8 سال سابقه کار در مخابرات دارم و تحصیل کرده‌ام و از ابتدا روی پای خود ایستادم اما چون پدر من این کار را با من کرده ذهنیت بدی در افکار عمومی ایجاد شده و همه فکر می‌کنند من دختر بدی بودم.

قربانی اسید پاشی با اشاره به نحوه آشنایی خود با همسرش گفت: همسر من در مخابرات همکار من بود و بعد از مدتی به عقد هم در آمدیم اما تا آن زمان اطلاعی از اعتیاد او نداشتم و درست 3 ماه بعد از عقد فهمیدم که اعتیاد دارد.

یوسفی گفت: همسر من از لحاظ مالی در رفاه کامل است اما تاکنون هیچ سراغی از من نگرفته و پیگیر نشده که چه بلایی سر من آمده است.

وی در پایان گفت: من 15 بار صورتم را جراحی کردم، دست و پاهایم نیاز به جراحی دارد و برای جراحی پلک‌هایم باید به خارج از کشور بروم، خوشبختانه چشم‌هایم سالم است اما هنوز چهره‌ام درست نشده و متأسفانه بین مردم جایی ندارم، همه من را با حیرت و تعجب نگاه می‌کنند چرا که چهره‌ام عادی نیست. 

نگاه قانون به اسیدپاشی

براساس ماده 183 قانون مجازات، به دست گرفتن سلاح درصورتی که باعث هراس مردم و ناامنی در جامعه شود، افساد فی‌الارض شناخته و مجرم به اعدام محکوم می‌شود.

در مورد اسیدپاشی صرف داشتن شیشه اسید و ترساندن مردم، جرم سنگین به‌شمار نمی‌آید البته ممکن است افزایش جرم اسیدپاشی ناشی از خلا قانونی باشد.

صالح نیک‌بخت وکیل دادگستری در خصوص نگاه قانون به جرم اسیدپاشی گفت: در سال 1337 به علت اینکه در جامعه ایران اسیدپاشی شیوع زیادی پیدا کرد و جان انسانها در خطر بود مجلس وقت در یک لایحه ماده واحده تحت عنوان لایحه مربوط به مجازات پاشیدن اسید مجازات‌های این جرم را تشدید کرد و آن را خارج از قانون مجازات عمومی لحاظ کرد.

وی افزود: در این قانون آمده است هر کس عمداً با پاشیدن اسید یا هر نوع ترکیبات شیمیایی دیگر موجب قتل کسی شود به مجازات اعدام یا اگر موجب مرض دایمی یا فقدان یکی از اعضای فرد شود به حبس جنایی درجه یک که مطابق قوانین آن زمان از 10 سال به بالا بود محکوم می‌شد.

این وکیل دادگستری در ادامه تصریح کرد: اگر پاشیدن اسید موجب قطع، نقصان و یا از کار افتادن عضوی از اعضا شود متهم به حبس جنایی درجه دو از 2یا 10 سال محکوم شد.

وی افزود: این قانون برای اینکه همه جوانب امر را رعایت کنند و موجب تأمین آسایش و امنیت مردم شود در پایان این ماده اضافه کرده است که اگر پاشیدن اسید موجب صدمه دیگری غیر از موارد فوق شود متهم به حبس جنایی درجه دو از 2 تا 5 سال محکوم می‌شود.

صالح نیک‌بخت خاطرنشان کرد: قانونگذار به منظور اینکه راه هر گونه اقدام در این مورد را سد کند و افراد اقدام به تهدید مردم نکند برخلاف اصول کلی قانون که شروع به جرم را تا زمانی که خود آن جرم نباشد جرم نمی‌دانستند برای شروع به پاشیدن اسید به اشخاص بدون ایجاد صدمه مجازاتی را تعیین کردند.

وی افزود: بر این اساس کسانی که شروع به پاشیدن اسید به اشخاص می‌کنند به حبس جنایی درجه دو از 2 تا 5 سال محکوم می‌شدند و برای اینکه دادگاهها به مرتکبین این گونه جرایم ارفاق نکنند آنها را ملزم کرد که در اجرای مجازات این مرتکبین بیش از یک درجه تخفیف طبق قوانین آن زمان داده نشود.

این وکیل دادگستری با اشاره به قانون جدید مجازات اسلامی گفت: با اجرای مجازات قانون اجرایی که بر مبنای حدود، قصاص و دیات است . این قانون نوعا لغو ضمنی شده یعنی اگر چه در قانون نیامده که این ماده واحده لغو شده است اما عملا با اجرای قانون مجازات اسلامی این موضوع لحاظ می‌شود.

وی افزود: بنابراین اگر فرد مرتکب اسیدپاشی کسی را بکشد به مجازات قصاص و اگر موجب نقص عضو شود و امکان اجرای آن باشد همان مجازات در مورد او اعمال خواهد شد. چنانکه در مورد آمنه بهرامی که این موضوع لحاظ شده است.

وی در پاسخ به این سؤال که آیا خرید و فروش اسید با منع قانونی همراه است گفت: خرید و فروش مواد اسیدی منع قانونی ندارد چرا که هیچ کس نمی‌داند که فرد خریدار برای چه کاری از آن استفاده می‌کند ضمن اینکه این گونه مواد در کارهای صنعتی کاربرد بسیار دارد.

صالح نیکبخت در خصوص مجازات اسیدپاشی برای پدر گفت: در قانون جدید مجازات اسلامی برای کسانی که با عمل قتل مرتکب از بین بردن امنیت اجتماعی می‌شوند و ممکن است ایجاد رعب و وحشت کنند مجازات پیش‌بینی شده و به نظر می‌رسد اعمال این مجازات در مورد پدران هم اگر چه معاف از قصاص است اما حبس از 3 تا 10 سال اعمال می‌شود.

گزارش: سعیده اسدیان
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها