امروز : شنبه ۵ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 26
۲۳:۲۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 58082
تاریخ انتشار: ۱۴ مهر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۶:۰۷
تعداد بازدید: 87
به گزارش فارس، «بشار اسد» در مصاحبه با روزنامه «تشرین» سوریه گفت که این ملت سوریه بود که جنگ اکتبر را با پایداری و حمایت از نیروهای مسلحی که از زمان ...

به گزارش فارس، «بشار اسد» در مصاحبه با روزنامه «تشرین» سوریه گفت که این ملت سوریه بود که جنگ اکتبر را با پایداری و حمایت از نیروهای مسلحی که از زمان استقلال سوریه تاریخ سیاسی و نظامی این کشور را ساخته است، رقم زد.

وی افزود: امروز ملت سوریه به این نیروهای مسلح همان نگاهی را دارد که پس از استقلال به آن داشته است و این همان نگاه امیدوارنه است تا نیروهای مسلح بتوانند تروریست‌ها را نابود و امنیت را احیا کنند و سوریه را به ساحل امن برسانند و ما همگی به تاریخمان اطمینان داریم و به خداوند، کشور و این تاریخ ایمان داریم و مطمئن هستیم که با پایداری و آگاهی ملت و قهرمانی و دلاوری نیروهای مسلح پیروز خواهیم شد.

اسد تصریح کرد که طی 40 سال گذشته خیلی چیزها تغییر کرده و از 40 سال پیش خیانت و مزدوری پنهان بود اما امروز به یک پدیده علنی و آشکار تبدیل شده است زیرا دیگر جزو موارد ممنوعه نیست.

وی تاکید کرد که امروز اولین و بزرگ‌ترین پیروزی آن است که تروریست‌ها، تروریسم و افکار تکفیری را نابود سازیم و در نتیجه طرحی که برخی کشورهای خارجی آن را تدوین کرده و برخی کشورهای منطقه نیز با هدف نابودی سوریه در آن مشارکت داشته‌اند، از بین ببریم.

رئیس جمهور سوریه تاکید کرد که موافقت سوریه با طرح روسیه در خصوص سلاح شیمیایی ارتباطی به تهدیدات آمریکا ندارد و کوتاه آمدن در برابر خواسته آمریکا نیست و این خواسته اساسا وجود نداشت.

وی اظهار داشت که سلاح کشتار جمعی حقیقی که اکنون در سوریه استفاده می‌شود و باید با آن مقابله کرد، سلاح افراطی‌گری و تروریسم است.

اسد در خصوص برگزاری کنفرانس ژنو 2 نیز تصریح کرد که چند دلیل برای تعلل آمریکایی‌ها در برگزاری این کنفرانس وجود دارد در حالی که سوریه دائما و از زمان طرح موضوع برگزاری این کنفرانس برای آن آمادگی داشته است و هیچ شرطی نیز جز عدم مذاکره با تروریست‌ها و اینکه راه‌حل باید سوری و گفت‌وگو باید سیاسی باشد، ندارد.

متن کامل گفت‌وگوی رئیس جمهور سوریه با روزنامه تشرین این کشور در زیر آمده است:

تشرین: آقای رئیس جمهور امروز سوریه را چهل سال پس از جنگ آزادی سازی اکتبر چگونه می‌بینید و این کشور چه تغییراتی در عرصه داخلی و خارجی شاهد بوده است؟

بشار اسد: سوریه چیزهای زیادی طی 40 سال گذشته شاهد بوده است، نسل‌ها تغییر کرده‌اند و طبعا شرایط نیز متحول شده است اما اگر بخواهیم که مقایسه‌ای مختصر بین این دو مرحله زمانی داشته باشیم و نسل آن زمان را با شرایط نسل کنونی مقایسه کنیم می‌توانیم بگوییم که از چهل سال پیش کشورهای عربی یکپارچه در همه ابعاد رسانه‌ای، فرهنگی، عقیدیتی، معنوی، سیاسی و نظامی در مقابل دشمنی واحد که همان دشمن صهیونیستی است قرار داشتند و امروز می‌بینیم که کشورهای عربی متحد هستند اما علیه سوریه متحد هستند، ما از دو چیز کاملا متناقض سخن می‌گوییم.

در آن زمان ارتش‌های سوریه و مصر در جنگی واحد علیه دشمنی واحد که همان اسرائیل است بودند و امروز ارتش دو کشور علیه دشمنی واحد جنگ می‌کنند اما این دشمن اسرائیل نیست بلکه دشمنی که با ارتش سوریه و ارتش مصر وارد جنگ شده عرب و مسلمان است.

طی چهل سال رفتارهای خائنانه و مزدورگری علیه سوریه سرپوشیده بود اما امروز آشکار شده است و به عنوان گزینه‌ای برای افراد، دولت‌ها و مقامات عربی شده است، انتخاب کرده‌اند که مزدور باشند و دیگر این قضیه از جمله کارهای حرام محسوب نمی‌شود.

در چهل سال پیش هویت عربی کاملا شفاف و یکپارچه بود اما امروز پس از چهل سال هویت عربی تکه پاره شده برخی بی عقل و منطق شیفته غربی‌ها هستند و برخی تندرو و تکفیری هستند، اما این موجب نمی‌شود که برخی جوانب مثبت هویت عربی را نادیده بگیریم در ماه‌های اخیر نیز کشورهای عربی در نتیجه تحولات مربوط به بحران کنونی آگاهی و هوشیاری خود را نشان داده‌اند.

تشرین: آقای رئیس جمهور، ارتش عربی سوریه توانست پیروزی در جنگ اکتبر سال 1973 را محقق کند و امروز با جنگی در نوع دیگر روبه رو است آیا می‌تواند پیروزی جنگ اکتبر را تکرار کنید؟

بشار اسد: اغلب آنچه ما می‌گوییم یا بیشتر مردم می‌گویند تنها از پیروزی‌ها در درگیری‌های نظامی است اما حقیقت این است که مفهوم پیروزی جامع‌تر از این موضوع است مهمترین چیز در جنگ اکتبر پیروزی اراده بود پیروزی عقل و دانش کشورهای عربی بود هنگامی که توانستند بفهمند منفعت واقعی آنها کجاست این عقل جمعی جامعه عربی یا کشورهای عربی توانست این عقیده را  به مرحله عملی و اجرایی رسانده که منجر به پیروزی جنگ اکتبر و مهمتر از آن پیروزی بر بیم و نگرانی و پیروزی بر خیال‌های باطلی شود که به مردم کشورهای عربی در مرحله‌ای که به جنگ 1967 و پس از آن جنگ 1973 تلقین شده بود، کشورهای عربی آن زمان عاقلانه توانستند این خیال باطل را شکست بدهند امروز اگر ما توانستیم از پیروزی سخن بگوییم به خصوص که در جنگ به شکلی مختلف و با دشمنی دیگر به سر می‌بریم به همان سبک عمل کرده‌ایم، زیرا اگر ما بخواهیم از پیروزی سخن بگوییم و یا برای پیروزی کار کنیم باید دیدگاهی جامع‌تر و فراتر از عملیات‌های نظامی روزانه‌ای داشته باشیم که نیروهای مسلح در آن با پیشرفت‌های قابل توجهی همراه بوده‌اند اما آیا ما این عقل و حکمت آن زمان را در اختیار داریم تا این پیروزی را محقق کنیم؟ گام نخست این است که منفعت خود را به عنوان شهروند سوریه بشناسیم با یکدیگر متحد شویم، بین اختلافات سیاسی و اختلاف بر سر میهن خود فرق بگذاریم ما اگر در قبال قضیه اصلی تروریسم که بخشی از آن از داخل سوریه آمده و بخش بزرگتر آن از خارج سوریه به این کشور وارد شده است متحد شویم پیروزی واقعی از طریق وحدت جامعه محقق می‌شود زیرا وحدت جامعه عامل تشویق نیروهای مسلح برای تحقق پیروزی‌ها در سریع‌ترین زمان ممکن است.

در جواب سوال شما می‌گوییم که بله ما می‌توانیم این پیروزی را محقق کنیم و نخستین پیروزی و بزرگترین پیروزی این است که تروریست‌ها، تروریسم و افکار تروریستی را سرکوب کنیم و بدین ترتیب نقشه برخی کشورهای خارجی برای نابودی سوریه که کشورهایی دیگر در منطقه نیز در آن سهیم هستند نقش بر آب می‌کنیم و مهمتر این است که به این پیروزی‌ ایمان داشته باشیم وقتی در هر فردی اعتماد و ایمان به ما وجود داشته باشد می‌توانیم پیروزی را محقق کنیم و مطمئنا پیروز خواهیم شد.
تشرین: ملت سوریه در جنگ اکتبر حامی رهبری و ارتش خود بودند و این امر یکپارچگی ملی عالی را تشکیل داده بود به نظر می‌رسد برخی از این ملت گزینه‌هایشان در قبال دشمن همیشگی که اسرائیل است تغییر کرده است آیا این کوتاهی از سوی دولت و نهادهای آن و نقش جامعه مدنی است یا نتیجه جنگ‌های رسانه‌ای فشرده علیه سوریه است و یا به دلیل سهیم شدن آنها در توطئه‌ای است که بهانه آن آزادی و دموکراسی است که در دامش افتاده‌اند؟

بشار اسد: وقتی در سطح ملی خللی ایجاد شود همه کشور و شهروندان آن به درجه‌های متفاوت در قبال این امر مسئول هستند طبعا اولین کسی که مسئولیت هر گونه اختلالی در سطح ملی به آن مربوط می‌شود دولت است و پس از آن احزاب موجود و سپس جمعیت‌های ملی و نهادهای مختلف خصوصی در این قضیه سهیم هستند و در وهله آخر هر شخصی در منزل و جامعه خود و در هر مکانی مسئول است و اکنون این سوال را از خود می‌پرسیم وقتی خائنی با ملیت سوریه، تندرویی با ملیت سوریه یا جنایتکارانی سوری در کشور هستند -در صورتی که عوامل خارجی را نادیده بگیریم- آیا این‌ها ساخته داخل هستند؟ آری این‌ها نخست ساخته داخل هستند اما تحت تاثیر عوامل خارجی قرار گرفته‌اند بنابراین باید ما به طور جمعی مسئولیت این اشکالی که در برخی وجود دارد بپذیریم، باید بگوییم در سوریه مشکل اخلاقی وجود دارد و این کوتاهی ماست که اعتدال گرایی تاریخی سوریه در همه ابعاد اجتماعی، سیاسی و دینی را ادامه ندادیم ما نتوانستیم از این میراثی را که از آباء و اجداد خود گرفته بودیم محافظت کنیم.

بخشی از این مشکل عدم ارتباط با نسل‌های جدید در سوریه بود بخصوص در شرایطی که مطالبات جوانان و عوامل اغواکننده آنها زیاد شده است شبکه‌های ماهواره‌ای و صفحات اجتماعی بیشتر از آنچه ما در سطح دولت انجام داده‌ایم تاثیرگذار بوده‌اند، بنابراین ما بخشی از مسئولیت این مشکلات اخلاقی را که از جمله عوامل اصلی در بحران سوریه است می‌پذیریم اگر به طور جدی به خطرات آگاه بودیم اگر به شرایط عصر جدید و فناوری‌های نوین و تاثیر منفی آن بر نسل‌های نوپا آگاه بودیم اگر به همه این امور آگاه بودیم می‌توانستیم از شدت بحران و تاثیرهای آن بر کشور بکاهیم با این وجود من می‌گویم که این تجربه تجربه‌ای دردناک بود اما شاید برای جامعه سوری ضروری بود چه بسا اگر دیرتر تجربه شده بود با نتایج دشوارتر و بدتری روبه رو بودیم ما نمی‌توانیم به عقب بازگردیم و درس بگیریم و از خود بپرسیم چرا این اتفاق افتاد همین الان نیز می‌توانیم به این قضیه رسیدگی کنیم زیرا کشور سوریه همیشه در طول تاریخ دستخوش بحران‌هایی بوده است و اگر این بحران را به سلامتی پشت سر بگذاریم اما از آن درس نگیریم نسل‌های آتی نمی‌توانند مطمئنا به سلامتی مشکلات دیگری را پشت سر بگذارند.

تشرین: آقای رئیس جمهور نظر شما درباره اینکه پذیرش طرح تحویل سلاح‌های شیمیایی در پاسخ به تهدیدهای آمریکا صورت گرفته است چیست؟

بشار اسد: نخست باید بگویم تولید سلاح شیمیایی در سوریه در دهه هشتاد آغاز شد تا کمبود سلاح‌های مرسوم سوریه در برابر سلاح‌های اسرائیل جبران شود معدود شماری از مردم سوریه می‌دانند که سوریه تولید این سلاح را در نیمه دوم دهه نود متوقف کرد زیرا در آن زمان بخش اساسی از کمبود سلاح‌های سوریه جبران شد با وجود اینکه اسرائیل نیز از لحاظ نظامی با کمک‌های آمریکا پیشرفت تسلیحاتی داشت.

سوریه پس از آن و همچنان در زمینه تسلیحات نظامی با پیشرفت‌هایی همراه بود و نیاز بزرگی به سلاح شیمیایی نداشت بنابراین در سال 2003 طرحی را مبنی بر عاری ساختن منطقه خاورمیانه از سلاح‌های کشتار جمعی به شورای امنیت ارائه کردیم و کسی که در تصویب این طرح کارشکنی کرد آمریکا بود زیرا نمی‌خواهد که اسرائیل را برای قبول این توافقنامه‌ها در تنگنا قرار بدهد زیرا بر اساس این پیشنهاد همه کشورها از جمله رژیم صهیونیستی باید سلاح‌های کشتار جمعی خود را نابود کنند.

بنابراین این برنامه همانگونه که گفتیم عملی نشد، برخی دیدگاه ها به موضوع سلاح شیمیایی سوریه شفاف نیست برخی از طرح نابودی سلاح شیمایی سوریه استقبال کردند زیرا آن را موجب توقف جنگ آمریکا علیه سوریه و در پی آن نابودی منطقه دیدند و برخی معتقدند اقدام سوریه در تحویل سلاح شیمایی سوریه و امضای توافقنامه بین المللی درباره این تسلیحات، سوریه را از جنگ مصون داشت و این دیدگاه ها سطحی است زیرا تاریخ دشمنی آمریکا طی چند دهه و بخصوص پس از جنگ دوم جهانی نشان داده است که این کشور برای جنگ نیاز به دلیل و توجیهی ندارد آمریکا خود می تواند هر روز بهانه هایی را ساخته و پرداخته کند و اگر یک بهانه ای را از دست داد بهانه ای دیگر در شرایطی دیگر درست می کند و این تنگ نظری است ما باید به این موضوع در چارچوبی جامع تر نگاه کنیم بخصوص با توجه به تحولاتی که در عرصه بین المللی ایجاد شده است و در این ارتباط به نقش روسیه اشاره می کنیم که در جریان بحران سوریه کاملا به قدرت ظاهر شد و همچنان رو به رشد ادامه دارد.

همان گونه که در نشست گروه 20 شاهد بودیم روسیه در حالی در این نشست حاضر شد که برخی کشورهای غربی آن را در این نشست منزوی می دانستند اما با مطرح شدن طرح سوریه در این نشست این آمریکا بود که منزوی شد و این قضیه همان زمان اعلام نشده بود.

در واقع باید گفت این طرح از قبل توافقی بین سوریه و روسیه بود و روسیه آن را مطرح کرد و پیشنهاد ما برای عاری ساختن منطقه از سلاح شیمایی در سال 2003  که با عدم همراهی جامعه بین المللی همراه شد اینجا از طریق طرح روسیه در شرایط متفاوتی و با اهداف متفاوتی مطرح شد و نتیجه آن این شد که موضع روسیه و چین و دیگر کشورهای حامی سوریه را تقویت کرد.

دیگر اینکه موافقت سوریه با طرح روسیه ارتباطی با تهدیدهای آمریکا نداشت، این تهدیدها با تحویل سلاح شیمایی در ارتباط نبود بلکه تهدید به حمله علیه سوریه برای ممانعت از  آنچه اقدام این کشور در استفاده مجدد از سلاح شیمایی خوانده شد، بود و در واقع این طرح برای آمریکا غیرمنتظره بود همان گونه که جان کری در پی ارائه این طرح در نشست گروه 20 پیشنهاد داد که این سلاح ها ظرف یک هفته تحویل داده شود و می دانست که این سوریه به این امر پاسخ نمی دهد و بار دیگر با پاسخ سوریه که ظرف چند ساعت بعد داده شد غافلگیر شد ،هنگامی که وزیر خارجه سوریه در روسیه گفت که هیچ کشوری نمی تواند به این موضوع مهم تنها طی یک ساعت فکر کند در حالی که تیم سیاسی سوریه نیز در مسکو به سر می بردند و در دمشق نبودند این تایید می کند که طرح روسیه از قبل آماده شده بود و از سوی آمریکا مطرح نشده بود و درخواست آمریکا هم نبود اما در هر حال مهم این است که در این نقشه سیاسی منافع سوریه و ثبات منطقه مد نظر گرفته شد.

تشرین: آقای رئیس جمهور چگونه می توانید به جامعه سوریه اطمینان خاطر دهید که تحویل سلاح شیمایی قدرت بازدارندگی ارتش این کشور در برابر اسرائیل از بین نخواهد برد آیا سوریه در مقابل امحای سلاح شیمیایی خود ضمانت هایی گرفته است بخصوص اگر اسرائیل پس از آن به سوریه حمله کند؟

رئیس جمهور سوریه:سلاح کشتار جمعی سلاحی است که در جنگ های پیشین اعراب و اسرائیل بکار گرفته نشده است، اینها تسلیحاتی انتحاری است بنابراین تردیدی نیست کشورهایی که توانستند پیشرفت هایی در تسلیحات مرسوم داشته باشند استفاده از سلاح های مرسوم را گزینه برتر می دانند زیرا این تسلیحات در هر جنگی می تواند به کار گرفته شود ، بنابراین قدرت ما در جایگاه یک کشور از بعد نظامی با در اختیار داشتن تسلیحات مرسوم است اگر به زمان آغاز بحران در سوریه بنگریم دیدیم که روسیه و چین سه بار قطعنامه کشورهای غربی و بخصوص آمریکا، فرانسه، و انگلیس که با پشتیبانی کشورهای عربی همراه بود وتو کردند اگر این وتو ها صورت نگرفته بود و اگر روسیه و چین موضوع گیری سرسختانه ای در شورای امنیت و محافل بین المللی نداشتند اوضاع سوریه بسیار خطرناک تر از امروز بود منظور من ایجاد منطقه پرواز ممنوع بر فراز سوریه و یا حمله به سوریه از سوی برخی کشورها بود و این ها بسیار نابود کننده تر از تهدیدهای آمریکا بود و هنگامی که به طرح روسیه و تحویل سلاح شیمایی می نگریم در وهله اول این طرح روسیه مورد حمایت سوریه بود و پاسخ به طرح روسیه موضع روسیه را بیش از پیش تقویت می کند و حمایت ها از سوریه را در سطح بین المللی بیش تر می کند و مقامات روسیه و در راس آن پوتین، رئیس جمهور این کشور تاکید کرده است که روسیه آماده حمایت نظامی از سوریه است و به همه قراردادهایی را که به موجب آن سوریه را قادر به دفاع از خاک خودش می کند پایبند می ماند.

این بخشی از ضمانتی است که به سوریه داده شده است و اکنون ما بیش از هر زمان دیگری می توانیم اطمینان بیش تری داشته باشیم اما در هر حال این به نقش کشور دیگر در توافقنامه که همان روسیه است نیز مربوط می شود.

من می خواهم که بر مساله مهمی تاکید کنم اینکه سلاح کشتار جمعی که علیه ما بکارگرفته شد سلاح تندروها است که به کشور ما وارد شده و ما آن را نابود می کنیم امروز این سلاح از هر سلاح دیگری خطرناک تر است و برخی از جمله اسرائیل آن را علیه ما به کار می گیرند و از سوی دیگر ما باید به ایجاد سلاح جایگزینی برای حفظ قدرت بازدارندگی خود بیاندیشیم و اینکه اکنون چگونه با تروریسم مقابله کنیم.
تشرین:چندین تاریخ برای برگزاری نشست ژنو 2 تعیین شد و تاکنون نشدیده ایم که سوریه تاریخی برای آن پیشنهاد داده باشد به نظر شما چه تاریخی ممکن است که این نشست برگزار شود و شروط سوریه در این باره چیست؟

رئیس جمهور سوریه: تاریخ هایی که پیش تر مطرح شده بود فرضی است و غالبا چیزی بوده که رسانه ها مطرح کردند در واقع هنوز تاریخ مشخصی از سوی هیچ کشوری اعلام نشده و دلیلش این است که دولت آمریکا نتوانست پیروزی های بزرگی برای خود در سوریه محقق کند پیروزی هایی که برای برگزاری نشست ژنو 2 ضروری می دانست تا بر اساس آن امتیازهایی برای گروه های وابسته به آمریکا، غرب، عربستان و ترکیه در سوریه از دولت دمشق گرفته شود از سوی دیگر آمریکا نتوانست ائتلاف یکپارچه ای از مخالفان سوریه تشکیل دهد و این ائتلاف روز به روز با از هم پاشیدگی بیش تری تری روبه رو است و آمریکا حتی نتوانست پایگاه مردمی برای این گروه ها در سوریه ایجاد کند این شرایط موجب شد که آمریکایی ها در برگزاری نشست ژنو 2 تعلل کنند و به اعتقاد من آنها به این روند تعلل خود ادامه می دهند.

ما در سوریه معتقدیم هر روزی برای برگزاری نشست ژنو 2 مناسب است سوریه از زمانی که طرح برگزاری این نشست را مطرح کرد و با برگزاری آن موافقت کرد برای حضور در آن آماده است و اکنون توپ در زمین آمریکا و کشورهای وابسته به آن در منطقه خاورمیانه است.

تشرین: آیا سوریه شرطی برای حضور در نشست ژنو 2 دارد؟

رئیس جمهور سوریه:تنها شرط ما این است که با تروریست ها وارد مذاکره نمی شویم، مخالفان باید سلاح خود را زمین بگذارند و از مداخله خارجی دعوت به عمل نیاید این شرط اساسی برای حل شدن بحران سوریه از طریق گفت وگوی سیاسی است اما اگر گفت وگو با سلاح باشد چرا به ژنو برویم؟
تشرین: آقای رئیس جمهور، جامعه سوریه با ناامنی، تروریسم سازمان یافته بین المللی و گسترش باندهای سرقت و غارت اموال عمومی و خصوصی روبه رو است شهروند سوریه نیاز به امنیت دارد آیا راه حل های ریشه ای برای این مساله نگران کننده وجود دارد به خصوص که جنگ با تروریسم ممکن است سال ها به طول انجامد؟

رئیس جمهور سوریه: طبعا راه حل باید ریشه ای باشد نه اینکه جزیی باشد راه حل جزیی گویی راه حل نیست و وضعیت کنونی چیزی است که ما در اوایل بحران نگرانش بودیم و هشدار می دادیم که وقایع جاری، راهپیمایی های مسالمت آمیز و راه ایجاد اصلاح و دموکراسی نیست  اما بسیاری در داخل و خارج ما را تایید نکردند اکنون این نگرانی به همه بدون استثنا و بدون در نظر گرفتن گرایش های و جریان های سیاسی رسیده است حتی آنهایی که پناهگاه تروریست ها و افراد مسلح بودند و اکنون با شکایت از اوضاع به دنبال راه حلی هستند طبعا حتی اگر راه حلی دیر حاصل شود بهتر از این است که هرگز راه حلی ایجاد نشود اگرچه بهای بیش تری به نسبت قبل باید برای آن بپردازیم.

در هر حال ما در برابر دو گزینه قرار گرفته ایم که سومی ندارد نخست اینکه تسلیم تروریست ها شویم و دیدیم که در لیبی چه حوادثی روی می دهد و در مصر چه کردند و در ترکیه در مناطقی که تروریست ها مستقر هستند چه اتفاقاتی افتاد و در لبنان و دیگر مناطق مختلف جهان عرب، بنابراین این گزینه ای غیرقابل قبول است و گزینه دیگر دفاع از کشور است به گونه ای که به دور از اختلافات سیاسی با یکدیگر متحد شویم و بر سر تعیین دشمنی واحد به توافق برسیم دشمن در مرحله کنونی تروریسم است هنگامی که از گفت وگوهای سیاسی و ژنو 2 و گفت وگوها در داخل و یا خارج سوریه سخن می گوییم همه این ها سخنانی خوب و زیبا است اما اگر ما با تروریسم مبارزه نکنیم خود را فریب داده ایم، مبارزه با تروریسم برای ما در اولویت است باید نخست در این موضوع با یکدیگر متحد شویم و دوم اینکه بدانیم اگر بر غیر خود تکیه کنیم هرگز چیزی را محقق نمی کنیم و تنها بحران طولانی تر می شود.

تشرین: به اعتقاد شما گرایش جامعه بین المللی به راه حل سیاسی می تواند تاثیر مثبتی بر اوضاع داخلی سوریه داشته باشد و به رفع تحریم های بین المللی علیه سوریه منجر شود؟

رئیس جمهور سوریه: گمان نمی کنم که غرب از تفکر استعماری خود دست برداشته باشد غرب همچنان به سیاست سلطه طلبی خود تکیه دارد و زمانی که ما غرب را تنها گزینه بین المللی از لحاظ سیاسی و اقتصادی و دیگر لحاظ ها ببینیم آن زمان است که غرب می تواند ما را تحریم کند از 10 سال پیش تاکنون سوریه تنها گزینه برای سوریه نبوده است اما ما به طور جدی به دنبال دیگر گزینه ها هم نبوده ایم به گونه ای که با دیگر کشورهای جهان رابطه داشته باشیم ما در سال 2005 ایده گرایش به شرق را مطرح کردیم اکنون این تحریم از سوی غرب می تواند به ما کمک کند که به گزینه های دیگر موجود فکر کنیم و به اعتقاد من این گزینه ها می توانند نیازهای اساسی و غیراساسی سوریه را پاسخ بدهند.

اگر ما رابطه های بهتری با دیگر کشورهای جهان برقرار کنیم آن زمان تحریم غرب دیگر مشکل بزرگی نیست بخصوص که جامعه بین المللی که اکنون ما را تحریم کرده اقلیت و نه اکثریت در عرصه بین المللی است.

بیش تر کشورهای جهان امروز از آنچه در سوریه می گذرد آگاه هستند و بیش تر کشورهای جهان به دنبال راه حل دیپلماتیک برای حل بحران هستند.

تشرین: نقش غرب در راه حل سیاسی بحران سوریه چیست؟

رئیس جمهور سوریه: اگر غربی ها بخواهند راه حلی ارائه بدهند می توانند در این امر کمک کنند اما این کار باید با توقف حمایت از گروه های تروریستی در سوریه آغاز شود کمک تسلیحاتی، سیاسی، رسانه ای و مالی از شبه نظامیان را متوقف کنند  و فرقی نمی کند که این اقدامات را غرب به طور مستقیم انجام می دهد و یا از طریق ابزار خود در منطقه و در راس آن عربستان و ترکیه اقدام به حمایت از تروریست ها کند.

اگر راه حل سیاسی بر اساس این ایده باشد آن زمان است که می توانیم بگوییم که بحران سوریه سریعا حل می شود
تشرین: در سایه توافق روسیه و آمریکا، عربستان، قطر و ترکیه ،مثلث توطئه منطقه ای علیه سوریه، کجا رفته است؟

رئیس جمهور سوریه: این  کشورها وابسته به آمریکا هستند اگر بخواهید بدانید این ها کجا رفتند باید به سیاست آمریکا بنگرید کشورهای عربستان و ترکیه نیز راه آمریکا را ادامه می دهند بنابراین باید ببینیم آمریکا در موضوع توافق مسکو-واشنگتن صادق است یا اینکه بازی دیگری درمی آورد یا اینکه دستان پنهانی دیگری در بحران سوریه دارد، تا جایی که ما می دانیم آمریکا قابل اعتماد نیست، نزدیک ترین متحدان آمریکا نیز نمی توانند درباره چیزی که آمریکا اعلام می کند ضمانت بدهند آمریکا در طول تاریخ خود به هر چیزی که گفته متعهد نبوده است ممکن است صبح حرفی را بزند اما عصر، برعکس آن را انجام می دهد.

بنابراین چیزی که ما معتقدیم این است که آمریکا در موضوع توافق با سوریه صادق نیست و حتی این توافق در طی این مدت تا به امروز در رفتار این کشورها هم نشان داده نشده است. عربستان همچنان به اعزام تروریست به سوریه و حمایت مالی و تسلیحاتی از آنها ادامه می دهد ترکیه نیز همچنان حمایت تدارکاتی خود را از تروریست ها ادامه می دهد و ورود آنها را به داخل سوریه سهولت می بخشد.

تشرین:در ششم اکتبر سال 2013 به ملت سوریه، ارتش سوریه و روزنامه تشرین که ثمره ای از پیروزی جنگ آزاد سازی تشرین (اکتبر) است چه می گویید؟

رئیس جمهور سوریه:ملت سوریه بودند که جنگ تشرین را با مقاومت خود و حمایت از نیروهای مسلح ساختند این ملت در طول هزاران سال که با فجایع طبیعی، جنگ ها و جنایات مختلف روبه رو بوده است مقاومت کرده و قدرتمند باقی مانده است، سوریه و بخصوص دمشق و حلب در تاریخ ماندگار هستند بحران کنونی که ممکن است نسل های آتی سوریه نیز با آن مواجه باشند نباید ما را نگران کند و نباید موجب شود که ما امید خود را از دست بدهیم اشتباه آنجا است که ما از این بحران درس نگیریم تا در بحران های آتی قوی تر عمل کنیم و اگر در نظر بگیریم که این منطقه منطقه بحران ها است و همواره با بحران ها به اشکال مختلف روبه رو خواهیم بود از هر بحرانی استفاده می کنیم تا در مواجهه با بحران آتی پر صلابت تر از قبل باشیم ملت ما حامی نیروهای مسلح خود است و این نیروهای مسلح تاریخ سوریه را از زمان استقلال این کشور ساخته اند امروز ملت سوریه به نیروهای مسلح خود در سرکوب تروریست ها و بازگرداندن امنیت و ثبات به سوریه اطمینان دارد همه ما به تاریخ خود به پروردگار خود به کشور خود ایمان داریم همه ما ایمان داریم که با مقاومت و هوشیاری ملت و قهرمانی و شجاعت نیروهای مسلح خود پیروز می شویم.
جنگ در سوریه صرفا جنگ نظامی نیست هر شهروند سوریه در جنگ علیه تروریست ها شریک است آموزگاری که در مدرسه تدریس می کند در حال جهاد است، دانش آموزی که در مدرسه تحصیل می کند و خانواده اش وی را به مدرسه می فرستند و یا کارمند و کارگری که  برای کشورشان کار می کنند همگی در حال جهاد هستند این ها همه بخشی از جنگ با تروریسم و دفاع از سوریه است.
انتهای پیام/ر
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها