امروز : دوشنبه ۴ اردیبهشت ۱۳۹۶ - 2017 April 23
۰۲:۵۸
ادموند
کمک مالی
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 58153
تاریخ انتشار: ۱۴ مهر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۸:۰۶
تعداد بازدید: 44
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، متن این قطعنامه به این شرح است: اولین نشست انجمن‏های پزشکان عمومی سراسر کشور پس از شروع به ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، متن این قطعنامه به این شرح است: اولین نشست انجمن‏های پزشکان عمومی سراسر کشور پس از شروع به کار هیئت مدیره‌ جدید انجمن مرکزی، با محور اصلی «توانمندسازی علمی و حرفه‏ای طب عمومی در راستای برنامه‌ی پزشک خانواده» در روزهایی برگزار شد که شاهد تحول و تغییرات مثبتی در نظام صنفی پزشکی کشور و بازتعریف منطقی‏تر و منصفانه‏تر در حضور و تاثیرگذاری گروه‏های مختلف جامعه‌ی پزشکی در این نهاد هستیم. در این شرایط، تعامل مدبرانه‌ مسوولان ارشد سازمان و شورای‌عالی نظام پزشکی با انجمن‏های علمی و به‌طور اخص انجمن پزشکان عمومی، فرصت مغتنمی است که باید به بهترین نحو از آن در ارتقای نظام سلامت بهره جست.

تقارن این تحولات با تغییرات مدیریتی در وزارت بهداشت، وزارت رفاه و سازمان تأمین اجتماعی می‏تواند در صورت همگرایی و تجمیع نیروها، نویدبخش حرکتی پرنشاط و پویا در مسیر تعالی نظام سلامت کشور و رفع مشکلات و معضلات مزمن این عرصه باشد.

با این هدف، انجمن‏های پزشکان عمومی سراسر کشور به‏عنوان نمایندگان این جامعه، در گردهمایی خود بر محورهای زیر اتفاق نظر حاصل کردند:

• به‏منظور تحقق عدالت در سلامت و ارائه‌ خدمات شایسته و فراگیر به هم‏میهنان و جلوگیری از اتلاف وسیع منابع محدود کشور در این حوزه، احیای جایگاه طب عمومی و پایه در نظام سلامت کشور ضرورتی حیاتی و فوری است و تعلل در اقدامات موثر، کارشناسانه و زودهنگام در این راستا، تداوم و تشدید مشکلات و معضلات مزمن موجود و ناتوانی نظام سلامت در تأمین هزینه‏های روزافزون و کمرشکن درمانی را به‏همراه خواهد داشت.
بنابراین از مسئولان و تصمیم‎گیران حوزه‌ سلامت انتظار می‏رود با نگاه و توجه ویژه به این مقوله، اهتمام خود را بر بازتعریف صحیح جایگاه طب عمومی و اقدامات عملی در این خصوص معطوف سازند و به‏عنوان اولین قدم، بر اجرایی شدن هرچه سریع‏تر دستورعمل توانمندسازی علمی و حرفه‏ای طب عمومی تاکید می‏شود.

•  توانمندسازی علمی و حرفه‏ای طب عمومی با هدف کلی تبیین و تقویت جایگاه طب عمومی در نظام ارائه‌ خدمات سلامت کشور و در راستای تحقق «توسعه‌ مراقبت‌های اولیه‌ سلامت» و «محوریت پزشک خانواده در نظام ارجاع» و همسو با روح حاکم در قانون برنامه‌ پنجم توسعه‌ کشور بوده و مبنای آن فراهم کردن زمینه‌ ارتقای دانش و مهارت حرفه‌ای پزشکان عمومی برای نیل به این هدف است. از این‌رو انتظار بدیهی و منطقی پزشکان عمومی و مردم عزیز کشورمان حمایت و همراهی همه‏جانبه‌ مسئولان، نهادهای علمی و تمام اساتید و دانش‏آموختگان دلسوز و فرهیخته‌ رشته‏های تخصصی پزشکی در این راستاست و تردید و درنگ و نگاه صنفی و گروهی در فرآیندی که به ارتقای دانش و توانمندی خط مقدم ارائه‌ خدمات سلامت به هم‏میهنان خواهد انجامید قابل درک و پذیرش نیست.
در همین راستا انجمن پزشکان عمومی با توجه به سخنان وزیر بهداشت در این گردهمایی، آمادگی خود را برای شرکت در کارگروه ویژه‌ی توانمندسازی علمی و حرفه‏ای طب عمومی اعلام می‏دارد.

•  تأثیرگذاری بیش از پیش جامعه‌ بزرگ پزشکان عمومی و کارشناسان نخبه‌ آن در تصمیم‏سازی‏های نظام سلامت و رفع موانع غیرمعقول موجود در مسیر حضور پزشکان عمومی مجرب در ارکان عالی مدیریتی و علمی وزارت بهداشت و دانشگاه‏های علوم پزشکی راهکاری اجتناب‏ناپذیر برای جامعیت حوزه‌ کارشناسی و مدیریت نظام سلامت و فرصتی مغتنم برای احقاق یکی از مطالبات بحق و موکد پزشکان عمومی است که اولین گام آن همراهی وزارت بهداشت و شورای‌عالی انقلاب فرهنگی برای بازنگری در مقررات محروم کننده‌ موجود خواهد بود.

• انجمن پزشکان عمومی ایران با سپاس از دیدگاه تعاملی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، آمادگی خود را برای اجرای خواسته‌ وزیر بهداشت مبنی بر حضور نمایندگان و کارشناسان انجمن در حوزه‏های مختلف وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اعلام می‏دارد و بر این اساس نمایندگان خود را به‌منظور حضور عالمانه و عمل‌گرایانه در معاونت‌ها و شوراهای مرتبط معرفی خواهد کرد.

• از تصمیم‌گیران و مسئولان ارشد نظام سلامت کشور درخواست داریم ضمن خودداری از گسترش برنامه‌ پزشک خانواده در کشور، تصمیمات لازم را برای احقاق حقوق پزشکان درگیر در اجرای برنامه‌های بیمه‌ روستایی و پزشک خانواده‌ شهری اتخاذ کنند.
علاوه بر آن، با تغییر راهبرد از اجبار به ترغیب، در این مناطق امکان عقد قرارداد سازمان‌های بیمه‌گر به شیوه‌ گذشته را با پزشکانی که به‌هر دلیل وارد این برنامه نشده‌اند فراهم آورده و با در نظر گرفتن سختی و محرومیت از تسهیلات زندگی در روستاها، پیش از به مخاطره افتادن و خروج روزافزون همکاران از این برنامه، حقوق و مزایای پزشکان شاغل در روستا را جبران و زمینه را برای وفاق و اقبال جامعه‌ پزشکی نسبت به سیاست ها و برنامه‌های آتی فراهم کنند.

• آسیب‌شناسی روند تدوین و اجرای برنامه‌های بیمه‌ روستایی و پزشک خانواده‌ شهری و سپس بازنگری دستورعمل‌های پیشین و تهیه‌ دستورعمل‌های جدید به‌منظور پیاده‌سازی تمام و کمال نظام ارجاع و سطح‌بندی خدمات و نه فقط استقرار پزشک خانواده، جز با حضور نمایندگان جامعه‌ پزشکی در ستادهای راهبردی و اجرایی برنامه‌ پزشک خانواده در سطوح کشوری، استانی و شهرستانی از جامعیت و مقبولیت برخوردار نخواهد بود. در این میان بنا به تمایل وزیر بهداشت، آمادگی انجمن برای حضور چاره‌جویانه و موثر در ارکان این برنامه اعلام می‌شود.

•  بازآفرینی اعتبار و اعتلای طب عمومی با همبستگی تمام همکاران و همسویی در رفع محرومیت‌ها با واکاوی علل آن، دور از دسترس نخواهد بود.
انجمن پزشکان عمومی ایران از تمام همکاران در سطح کشور دعوت می‌کند با عضویت فعال و اشتراک مهارت و اندیشه‌ خود، انجمن را به‌عنوان مرجع و پیکره‌ واحد و قدرتمند این جامعه‌ نخبه در بازپس‌گیری حقوق صنفی خویش و مردم عزیز یاریگر باشند.

هیئت مدیره‌ مرکزی و شعب انجمن پزشکان عمومی ایران
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار