امروز : یکشنبه ۲۷ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 March 18
۱۷:۲۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 58154
تاریخ انتشار: ۱۴ مهر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۸:۰۶
تعداد بازدید: 114
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، حجت الاسلام و المسلمین سید علی تهامی در نشستی که با حضور کارشناس ارشد و فعال امور قرآنی و ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، حجت الاسلام و المسلمین سید علی تهامی در نشستی که با حضور کارشناس ارشد و فعال امور قرآنی و مدیر دارالقران حرم عبدالعظیم برگزار شد، افزود: به دلیل اهمیت امور قرآنی از یک سو و تخصصی بودن مباحث قرآنی ،لازم است به منظور هر چه بهتر و با شکوه تر برگزار شدن این مسابقات، از نظرات کارشناسی عناصر متخصص و متبحر بهره گیری شود.
وی با اشاره به تشکیل شورای امور قرآنی برای اولین بار در قوه قضائیه اظهار داشت: شورای امور قرآنی
قوه قضائیه، جهت نهادینه سازی امور قرآنی و ایجاد وحدت رویه در اجرای برنامه‌های قرآنی در سطح قوه قضائیه تشکیل می‌شود.
تهامی از جمله اهداف شورای مرکزی امور قرآنی قوه قضائیه به نهادینه سازی، ساماندهی و استمرار بخشی فعالیت‌های قرآنی در دستگاه قضایی اشاره کرد و گفت: برخی دیگر از اهداف این شورا سهیم شدن در رشد و اعتلای فرهنگ قرآنی در سطح کشور، نظام مند کردن آموزش‌های قرآنی در سطح قوه قضائیه و تربیت نیروی انسانی سالم و متعهد بر اساس آموزه‌های قرآنی است.
وی افزود: در شورای مرکزی امور قرآنی قوه قضائیه، برخی مسئولان عالی دستگاه قضایی و نیز مسئولان قرآنی خارج از دستگاه عضویت دارند که وظیفه سیاستگذاری و برنامه ریزی کلان قرآنی و نظارت بر حسن اجرای فعالیت‌های این حوزه را در قوه قضائیه و در سطح کشور بر عهده دارند.
وی ادامه داد: شورای امور قرآنی دادگستری‌های استان، شهرستان و سازمان‌های وابسته حوزه‌های ستادی
قوه قضائیه مجموعه‌ای با مدیریت بالاترین مقام دادگستری استان، شهرستان و حوزه ستادی مربوطه است که اجرای سیاست‌های ابلاغی شورای مرکزی و نیز ارائه برنامه‌های قرآنی را برعهده دارند.
تهامی افزود: شورای مرکزی امور قرآنی قوه قضائیه در معاونت فرهنگی قوه قضائیه تأسیس می شود و پیگیری امور و اجرائیات آن زیر نظر معاونت فرهنگ دینی و سازمانی این معاونت است.
وی در ادامه با بیان اینکه پس از تصویب اساس نامه شورای قرآنی مسابقه قرآنی طراحی شد، تصریح کرد: مراحل برگزاری مسابقات قرآنی به این شکل است که مسابقات دادگستری در 4 مرحله مقدماتی، استان، منطقه و کشوری و مسابقات سازمان‌های وابسته در 4 مرحله شهرستان، استان، سازمان و کشوری برگزار می‌شود. همچنین مسابقات حوزه‌های ستادی در دو مرحله ستادی و کشوری برگزار خواهد شد.
وی افزود: مسابقات با هماهنگی سازمان اوقاف و با بهره گیری از تجارب و حضور داوران و قاریان بین المللی برگزار می‌شود.
معاون دینی و سازمانی معاونت فرهنگی قوه قضائیه از دیگر اقدامات به بخش برگزاری مسابقه قرآن در خانواده اشاره و اظهار کرد: این اقدام تا کنون در هیچ یک از سازمان‌های وابسته به قوه قضائیه صورت نگرفته است و برای اولین بار به صورت آزمایشی در حال انجام است.
بدین منظور حدود 5 هزار بسته قرآنی تحت عنوان قرآن در خانه جهت استفاده تهیه شده است تا خانواده ها نیز با شرکت در مسابقه در فعالیت های قرآنی دخیل شوند.
در ادامه این نشست مسئول امور قرآنی حرم عبدالعظیم به ارائه راهکارها و پیشنهاداتی در این زمینه پرداخت و اظهار داشت: 3 محور آموزش، مسابقات و محافل قرآنی و نمایشگاه ها باید مد نظر قرار گیرد و بهتر است
دوره های آموزش روخوانی، ترتیل، آموزش صوت و لحن، درک مفاهیم، حفظ و تفسیر نیز مورد توجه واقع شود.
سلیمی افزود: قوه قضائیه حساسیت دارد که اگر کاری را شروع کرد کمتر در معرض نقد از دیگران قرار گیرد، لذا باید یک الگو برای دیگر سازمان‌ها باشد که از آن الگو استفاده کنند.
این کارشناس ارشد و فعال قرآنی گفت: سازمان امور قرآنی، سازمان مجرب و مناسبی است که می توان از تجربیات آنها در این زمینه استفاده کرد و بهتر است برای اجرا از ترکیب هیات داوری و تخصصی بهره گرفته شود.
وی افزود: به لحاظ آنکه مسابقات فرهنگی و گرایش قرآنی در کشور توسط تمام سازمانها انجام می شود، لذا بهتر است با سایر مناسبت ها تطبیقی داده شود. همچنین مسابقات از طریق رادیو قرآن و شبکه قرآن پوشش خبری داده شود و حدالمقدور مراسم به صورت مستقیم پخش گردد و از سازمان اوقاف نیز در برگزاری مسابقات دعوت کرد.
سلیمی با اشاره به برقراری ارتباط بیشتر با دانشگاه علوم قضایی اظهار داشت: برگزاری مسابقه قرآن در
قوه قضائیه مشکل تر از سازمانهای دیگر است، لذا باید برای برگزاری مسابقات از اساتید مجرب و خبره دعوت شود تا مسابقات با اقتدار برگزار شود.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها