امروز : یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 22
۰۶:۲۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 58246
تاریخ انتشار: ۱۵ مهر ۱۳۹۲ - ساعت ۰۱:۰۶
تعداد بازدید: 88
«عبدالهادی شحاده»،‌ عضو ائتلاف گروه‌های تغییر مسالمت‌آمیز در سوریه در گفت‌و‌گو با خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در دمشق، گفت: ...

«عبدالهادی شحاده»،‌ عضو ائتلاف گروه‌های تغییر مسالمت‌آمیز در سوریه در گفت‌و‌گو با خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در دمشق، گفت: دو گروه معارض «شورای ملی سوریه» و «کمیته هماهنگی ملی سوریه» تصمیم گرفتند به جای عبارت «سرنگونی نظام»، از اصطلاح «سرنگونی سلطه» استفاده کنند.

شحاده در این ارتباط تاکید کرد که میان معارضان سوری اختلاف‌های اساسی وجود دارد که مربوط به روش و برنامه هر گروه است و این مسأله طبیعتا بر چشم‌انداز و برنامه‌های سیاسی هر یک از گروه‌های سیاسی سه گانه یا چهارگانه معارض، تاثیر خواهد گذاشت.

وی خاطر‌نشان کرد: میان چهار گروه سیاسی «ائتلاف ملی»، «شورای ملی»، «کمیته هماهنگی»، «گروه‌های تغییر مسالمت آمیز» و دیگر احزاب مرتبط با احزاب قانونی «تغییر مسالمت آمیز»، اختلافاتی اساسی در خصوص روش، تفکر و روند سیاسی وجود دارد.

شحاده یادآور شد: دو گروه معارض شورای ملی سوریه و کمیته هماهنگی ملی سوریه پس از برگزاری کنفرانس مادرید، کنفرانسی در استانبول برگزار کرده و تصمیم گرفتند که به جای عبارت «سرنگونی نظام» از اصطلاح «سرنگونی سلطه» استفاده کنند.

وی افزود: این اصطلاح، مبهم است و معنای دقیقی ندارد و از اینجا می‌توان نتیجه گرفت که این عقب‌نشینی معارضان ناشی از عدم فرمان‌برداری و تبعیت گروه‌های مسلح از آنان است.

این عضو ائتلاف تغییر مسالمت‌آمیز سوریه خاطر نشان کرد: در حالی‌که پس از به وجود آمدن شکاف میان گروه‌های مسلح و مخالفان سیاسی، گروه‌های مسلح رهبران سیاسی جدیدی برای خود برگزیده‌اند، معارضانی همچون ائتلاف ملی، شورای ملی و کمیته هماهنگی راهی جز کاستن از شروط خود برای حضور در کنفرانس ژنو 2‌ و در نهایت رها کردن شعار اصلی خود، یعنی سرنگونی نظام ندارند.

شحاده در ادامه گفت: گروه‌های دیگر مانند «کمیته هماهنگی» چندین ماه است، شعارهایی همچون سرنگونی نظام را رها کرده‌اند؛ این در حالی است که گروه‌های تغییر مسالمت‌آمیز از آغاز با طرح شروطی روشن اعلام کرده بودند، گفت‌و‌گو با نظام بدون هیچ قید و بندی انجام و دخالت کشورهای خارجی و اتحادیه عرب نیز توسط آنان محکوم می‌شود.

شحاده افزود: مخالفان مسلح آینده‌ای در سوریه نخواهند داشت، زیرا از قدرت‌های خارجی برای دست‌یابی به قدرت یاری گرفته‌اند و همان‌طور که می‌بینید، هم اکنون میان چندین گروه سلفی جهادی، اختلافات بسیاری به وجود آمده که در نهایت همین اختلافات باعث خواهد شد، تمامی نقشه‌های آنان با شکست مواجه شود.

وی خاستگاه تمامی نقشه‌های شوم این گروه‌های سلفی جهادی را کشورهای خارجی از جمله شیخ‌نشینان حاشیه خلیج‌ فارس، آمریکا و اسرائیل دانست و گواه این مسأله را رواج گفتمان وحشیانه تکفیری میان این گروه‌ها معرفی کرد.

به اعتقاد وی این کشورها هدفی جز ویرانی و نقض یکپارچگی خاک سوریه ندارند.

شحاده، با اشاره به اینکه اختلاف میان این گروه‌های معارض باعث اختلال در روند برگزاری کنفرانس ژنو 2 خواهد شد، تاکید کرد: نباید از پیامدهای منطقه‌ای و بین‌المللی این اختلاف غافل بود، زیرا این مسأله در نهایت مانع دستیابی به هرگونه راه حل سیاسی خواهد شد.

این معارض سوری در ادامه گفت: اکثر گروه‌های مسلح مطلقا به راه‌حل مسالمت‌آمیز و سیاسی اعتقاد ندارد که این مساله باعث عدم برگزاری کنفرانس ژنو و در نتیجه ویرانی هر چه بیشتر کشور خواهد شد.

شحاده خاطرنشان کرد: نظام حاکم و معارضان سیاسی خواهان برگزاری این کنفرانس هستند، اما کارشکنی گروه‌های مسلح مانع برگزاری آن می‌شود.
انتهای پیام/ز
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها