امروز : یکشنبه ۳ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 24
۰۶:۲۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 58266
تاریخ انتشار: ۱۵ مهر ۱۳۹۲ - ساعت ۰۹:۰۱
تعداد بازدید: 92
به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در بغداد، «ائتلاف کردستان عراق» مسئولیت خود درباره مخالفت با تصویب قانون احزاب در ...

به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در بغداد، «ائتلاف کردستان عراق» مسئولیت خود درباره مخالفت با تصویب قانون احزاب در پارلمان عراق به دلیل وجود بندهایی در تعارض با ثبت نام احزاب اصلی در کردستان عراق را انکار کرد.

در همین حال سیاستمداران عراقی بر تصویب فوری این قانون پس از اجرای تعدیلاتی در آن که به احزاب کُرد اجازه ثبت نام بدون هرگونه پیامد جانبی را می‌دهد، تاکید کردند.
 
تانیا طلعت: کُردها بی‌تردید عامل مشکلات در عراق نیستند
 
«تانیا طلعت»، عضو ائتلاف ملی کردستان عراق در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در بغداد، گفت: کُردها با تصویب این قانون موافق هستند، اما مشکل اینجاست که برخی از احزاب و گروه‌های سیاسی می‌‌خواهند، برخی قوانین را بدون اینکه عدالت درباره همه در آن در نظر گرفته شود، تصویب کنند از این رو متاسفانه مسئولیت این امر را متوجه کُردها می‌کنند، گویی کُردها موجب همه مشکلات در عراق هستند.

وی افزود: کُردها مانند دیگر گروه‌های موجود در عراق هستند و بسیاری از قوانینی که در عراق هنوز تصویب نشده‌اند، به این دلیل است که درباره آنها اتفاق نظر میان برخی گرو‌ه‌های سیاسی مانند جریان صدری و دولت قانون و حزب الدعوه وجود ندارد، اما ما هیچ گاه آنها عامل این تاخیرها نمی‌دانیم.

برخی از احزاب و گروه‌های سیاسی اتحادیه کردستان را به ایجاد موانعی برای تصویب قانون احزاب به دلیل وجود بندی متهم کرده بودند که مانع از ثبت نام دو حزب بارز کردستان عراق و دیگر احزاب اقلیم کردستان می‌شد.

این درحالی است که مرجعیت دینی در نجف اشرف خواستار تصویب قانون احزاب شده بود.
 
علی الشلاه: ائتلاف کردستان عراق با تصویب این قانون موافق است
 
از سوی دیگر «علی الشلاه»، سخنگوی رسمی ائتلاف دولت قانون در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در بغداد، گفت: قانون احزاب در زمانی بسیار نزدیک تصویب خواهد شد، چراکه گروه‌ها و احزابی که پیش از این مانع تصویب آن بودند، امروز برای تصویب آن حریص هستند.

وی همچنین برادران فعال در ائتلاف کردستان عراق را موافق با تصویب این قانون دانست. 

الشلاه افزود: ما با قرار گرفتن تصویب این قانون در جدول کارهای پارلمان شگفت‌زده شدیم. اختلاف موجود برسر این بود که قانون نباید این مصوبه با ماده 121 قانون اساسی عراق منافات داشته باشد که اختیارات رئیس اقلیم کُردستان می‌پردازد.

وی ادامه داد: من بر این باور هستم که در این امر مبالغه شده، چراکه قانون اجازه نام نویسی 200 عضو از شش استان را داده و اقلیم کردستان دارای شش استان نیست، از این رو لازم است تا قانونی در این زمینه وجود داشته باشد و حتی اگر این ماده باقی بماند، تعدیلات به حزب دمکرات، اتحاد ملی و تغییر و احزاب دیگر کُرد مربوط می‌شود.
 
بهاء الاعرجی: برخی احزاب به شرکت‌های دارای میلیاردها سرمایه تبدیل شده‌اند
 
از سوی دیگر «بهاء الاعرجی»، رئیس فراکسیون «الاحرار» نیز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس، گفت: قرار بود که تصویب قانون احزاب پیش از تصویب قانون انتخابات صورت گیرد که گروه‌های سیاسی تصویب این قانون را به دلیل مغایرت آن با اهداف و منافع برخی احزاب با مانع مواجه کردند.

وی گفت: بیشتر احزابی که پس از سرنگونی نظام سابق عراق در عرصه سیاسی روی کار آمدند، حتی توان پرداخت اجاره بهای دفتر خود را نداشتند، اما امروز به شرکت‌هایی بزرگ تبدیل شده‌اند که دارای میلیاردها دلار سرمایه هستند. 
 
مفید البلداوی: استفاده از دیدگاه‌های مراجع دینی
 
از سوی دیگر «مفید البلداوی»، نماینده ائتلاف دولت قانون در گفت‌وگو با فارس نیز بر ضرورت به کارگیری نظرهای مراجع دینی در خصوص قانون احزاب و مساله مربوط به بودجه تاکید کرد.

البلداوی در ادامه گفت: مرجعیت دینی به دنبال تحقق منافع کشور و سوپاپ امنیتی هستند که انسانیت انسان‌ها را مد نظر دارند، بنابراین باید نقطه نظرات آنان را با جان و دل گوش داده و به آن عمل کنیم.

وی افزود: راهنمایی مراجع دینی در راستای منافع ملت عراق قرار دارد.

البلداوی بر ضرورت وضع مقررات و مصوباتی در راستای قانون احزاب و به منظور تنظیم فعالیت آنها تاکید کرد، چراکه برخی احزاب از خارج تامین مالی می‌شوند و به تبع آن از خارج نیز هدایت می‌شوند.

انتهای پیام/ز
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها