امروز : شنبه ۵ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 26
۲۰:۴۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 58323
تاریخ انتشار: ۱۵ مهر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۰:۰۷
تعداد بازدید: 160
به گزارش خبرنگار دفتر منطقه‌ای فارس، یکی از پایگاه‌های مهم نظامیان آلمانی در ولایت قندوز افغانستان پس از 10 سال به دولت افغانستان واگذار شد. در ...

به گزارش خبرنگار دفتر منطقه‌ای فارس، یکی از پایگاه‌های مهم نظامیان آلمانی در ولایت قندوز افغانستان پس از 10 سال به دولت افغانستان واگذار شد.

در مراسمی که روز یکشنبه به همین مناسبت برگزار شده بود، علاوه بر حضور مقامات افغان وزرای دفاع و خارجه آلمان نیز شرکت کرده بودند.

به گزارش تلویزیون لمر افغانستان، «توماس دیمیتزیره» وزیر دفاع آلمان در سخنانی بیان داشت: در حال حاضر 4000 هزار نظامی آلمانی در افغانستان حضور دارند که این رقم تا اوایل سال 2015 میلادی به 800 تن کاهش خواهد یافت.

وی با استقبال از واگذاری مسئولیت پایگاه نظامیان آلمانی به دولت افغانستان گفت: پایگاه قندوز که در حدود 250 کیلیومتری کابل قرار دارد، سخت‌تر از هر مکان دیگری به عنوان محلی برای استقرار نیروهای آلمانی تبدیل شد.

هفته گذشته نیز یکی از پایگاه‌های نظامیان انگلیسی در ولایت «هلمند» در جنوب افغانستان به دولت این کشور تحویل داده شد.

در همین حال «کارنیولس زمرمن» سرکنسول آلمان در «مزارشریف» در گفت‌وگو با رادیو «کلید» افغانستان بیان داشت: کشورش متعهد است که سالانه 430 میلیون یورو را در بخش‌های زیر بنایی به افغانستان کمک کند.

وی تأکید کرد: کشور آلمان پس از سال 2014 نیز مردم افغانستان را در بخش‌های سیاسی و نظامی حمایت خواهد کرد.

زمرمن، ساخت فرودگاه بین‌المللی «مولانا جلال‌الدین محمد بلخی» و بازسازی بیمارستان غیرنظامی شهر مزارشریف را از کمک‌های آلمان عنوان کرد.

«گیدو وستروله» و «توماس دیمیتزیره» وزرای خارجه و دفاع آلمان روز یکشنبه برای نخستین‌بار به همراه ‌هم وارد افغانستان شدند.

آنها در بدو ورود به افغانستان راهی مزارشریف شدند و بررسی خروج آخرین گروه‌ نظامیان آلمانی از کمپ قندوز را بررسی کردند.

این سیزدهمین بار است که دیمیتزیره از زمان تصدی وزارت دفاع در سال 2011 به افغانستان می‌رود. وستروله نیز هشتمین حضور خود را در افغانستان تجربه می‌کند.

تعطیلی پایگاه قندوز یکی از اقدامات در راستای خروج نیروهای ناتو برای خروج از افغانستان در پایان سال 2014 است.

در طول 10 سال عملیات نظامی در افغانستان، حدود 20 هزار نظامی آلمانی به این کمپ منتقل شدند و 20 تن از مجموع 54 نظامی آلمانی که در افغانستان کشته شدند، از واحد پایگاه قندوز بودند.

کمپ قندوز برای بسیاری از آلمانی‌ها مترادف حمله هوایی سال 2009 سازمان ناتو در منطقه است. در این حمله که به فرمان نیروهای آلمانی صورت گرفت، 91 افغان کشته و 11 نفر نیز زخمی شدند که بیشتر آنان غیرنظامی بودند.
انتهای‌پیام/خ
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها