امروز : دوشنبه ۲ بهمن ۱۳۹۶ - 2018 January 22
۲۰:۱۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 5834
تاریخ انتشار: ۱۷ اردیبهشت ۱۳۹۲ - ساعت ۲۰:۱۱
تعداد بازدید: 396
خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس ـ گروه آیین و اندیشه: نخستین گشت و گذارمان در نمایشگاه کتاب بیست و ششم را با هدف یافتن‌ کتاب‌های فلسفی ...

خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس ـ گروه آیین و اندیشه: نخستین گشت و گذارمان در نمایشگاه کتاب بیست و ششم را با هدف یافتن‌ کتاب‌های فلسفی آغاز کردیم، اینکه امسال این آثار چه اندازه پرمخاطبند و چقدر پرفروش بوده‌اند، از مهمترین نکاتی بود که برای بررسی و جستجویم مورد توجه قرار گرفت.

در نگاه اول و جستجو در بین کتاب‌های حوزه فلسفه و غرفه‌های متعددی که در شبستان اصلی مصلای تهران بود، بیشتر به دنبال کتب فلسفی اساتید ایرانی و فیلسوفان مشرق‌زمین بودیم که هرچه گشتیم کمتر موفق به یافتنشان شدیم.

با توجه به اینکه چینش غرفه‌های ناشران نیز متفاوت از سال‌های گذشته صورت گرفته است، مخاطب با اندکی سردرگمی برای یافتن برخی ناشران تخصصی کتاب‌های فلسفه مواجه می‌شود.
 
 


 

* سرعت ترجمه کتاب‌های فلسفی بالاست

با اینکه دهه اخیر بر کتب مشرق زمین و فلسفه اسلامی تأکید می‌شود اما باز میزان کتاب‌هایی که در زمینه فلسفه غربی ترجمه می‌شوند، بیشتر از تألیفات اساتید و صاحب‌نظران داخل کشور است.

«حسام سلامت» مسئول نشر کتب فلسفی انتشارات روزبهان یکی از ناشرانی که در زمینه تألیف و ترجمه کتب فلسفی همت گمارده است، در حاشیه فعالیت‌های خود در نمایشگاه بین المللی کتاب تهران می گوید که امسال بیش از 9 عنوان کتاب جدید فلسفه به نمایشگاه آورده‌اند و 90 درصد این آثار ترجمه‌ای و مربوط به فلسفه غرب  هستند.

وی روند ترجمه آثار فلسفی در کشور را رضایت‌بخش می‌داند اما معتقد است باید به تالیف نیز توجه شود. از جمله آثار پرمخاطب این انتشارات در نمایشگاه کتاب می‌توان به اثر تألیفی «فلسفه در خیابان» و «معماری زبان» به قلم نوام چامسکی اشاره کرد که به چاپ دوم نیز رسیده است. همچنین کتاب‌های ژاک دریدا و «خودآگاهی در پدیدارشناسی روح هگل» اثر محمدمهدی اردبیلی نیز مورد توجه مخاطبان قرار گرفته است.

این مسئول نشر فلسفی که متمرکز بر ترجمه فلسفه غرب متأخر است، بیان می‌دارد که سالیانه 10 تا 20 عنوان کتاب در زمینه فلسفه ترجمه می‌کنند که در روزهای آتی نمایشگاه کتاب نیز آثار جدیدی چون «پدیدارشناسی هوسرل»، «فلسفه در زمان حاضر»، «مارکس متأخر و راه روسی» و «طبیعت و زبان» نوام چامسکی را عرضه خواهد کرد.
 
 


 

* کتاب‌های فلسفی از اقبال کمتری برخوردار است

جامعه نشر کتب فلسفی به نسبت سایر آثار چون کتاب‌های دین، روانشناسی، ادبیات و ... محدودتر است، به همین دلیل این آثار کمتر به چاپ‌‌های دوم و سوم می‌رسد و طبیعتاً سرمایه‌گذاری‌های کمتری را در این زمینه شاهد هستین.

مدیر انتشارات رخداد نو معتقد است که اقبال این آثار در مقایسه با سایر کتب کمتر است و به نسبت نیز در نمایشگاه کتاب مخاطب کمتری دارد.

خالقی مهمترین آثار پرمخاطب و شاخص انتشارات خود را «فلسفه چیست» اثر کافکا و «تنش جوهری» معرفی می‌کند.

* 200 اثر نشر حکمت در نمایشگاه کتاب

یکی از مهمترین مراکز انتشاراتی که در چند سال گذشته مرکز مناسبی برای نشر آثار فلسفی بوده است، انتشارات حکمت است که شاید بتوان گفت بیشترین تعداد کتب فلسفی هم در حوزه فلسفه اسلامی و شرقی و هم فلسفه غرب را منتشر می‌کند.

مسئول غرفه این انتشارات در نمایشگاه کتاب می‌گوید که این نشر در سال جاری بیش از 200 عنوان کتاب به نمایشگاه عرضه کرده که از این تعداد 15 اثر چاپ جدید است. از جمله آثار جدید فلسفی امسال در نمایشگاه می‌توان به «کلیات فلسفه» پاپ کین ترجمه مجتبوی، «فلسفه منطق» هیلاری پاتمن ترجمه مازیار چیت‌ساز اشاره کرد. «زندگی در کرانه‌ها» نیز در زمینه فلسفه مرگ اثر مجتبی اعتمادی‌نیا است.

وی درباره مهمترین آثار خود در حوزه فلسفه اسلامی یادآور شد: «شعاع اندیشه و شهود سهروردی» و «معاد از دیدگاه حکیم زنونی» اثر غلامحسینی دینانی، «شرح اصول کافی» آیت‌الله حایری یزدی و «جدال با مدعی» اثر حسین غفاری در این زمینه پرمخاطب بوده‌اند.
 
 


 

* کتاب‌های «نیهیلیست کبیر» همچنان می‌فروشد

نمایشگاه امسال نشان می‌دهد که این نام‌ها هستند که می‌فروشند و مخاطب بیشتر تحت تأثیر اسامی آشناست و کمتر به دنبال موضوع یا اثر خاص است. به عنوان نمونه، «چنین گفت زرتشت» اثر فریدریش نیچه از مشهورترین چهره‌های نیهیلیست (پوچ‌انگاری) یکی از آثار فلسفی امسال در غرفه انتشارات آگه عرضه می‌شود و بیش از 200 نسخه از چاپ اکنون به چاپ سی و دوم آن تا روز پنجم نمایشگاه کتاب به فروش رفته است. کتاب «تبارشناسی اخلاق» نیچه نیز جزو پرفروش‌های نشر آگه محسوب می‌شود.

* سهم فلسفه اسلامی فقط یک کتاب!

متأسفانه این موضوع درباره «میشل فوکو» نویسنده همجنسگرا نیز صادق است.

حمزه موسی، مسئول غرفه فلسفه نشر نی در نمایشگاه کتاب تهران یکی از پرمخاطب‌ترین آثار فلسفی در این نمایشگاه را کتاب‌های فوکو می‌داند و در این باره می‌گوید: از دیگر عناوینی که امسال به نمایشگاه آورده‌ایم، «مراقبت و تنبیه» در چاپ دهم و «ایرانی؛ روح یک جهان بدون روح» که به چاپ هفتم رسیده، دارای مخاطبان عام و خاص بسیاری است.

وی تنها کتاب فلسفه اسلامی را که توسط این انتشارات در نمایشگاه عرضه شده «ایستادن در آن سوی مرگ؛ پاسخ‌های کربن به هایدگر ازمنظر فلسفه شیعه» معرفی می‌کند و می‌گوید: بیش از 39 عنوان کتاب فلسفی توسط نشر نی در نمایشگاه کتاب عرضه شده است.

این موضوع بیانگر آن است که در بحث فلسفه اسلامی برای مخاطب ذائقه‌سازی نشده است و مخاطب با فلاسفه بزرگی همچون فارابی، ابن‌سینا، ملاصدرا، سهروردی و ... بیگانه است. این امر ضرورت احیاء و به روز رسانی فلسفه اسلامی را بیش از پیش مسجل می‌کند.
 
 * آثار برخی صاحب‌نظران فلسفه اسلامی در غرفه انتشارات امیرکبیر

غرفه امیرکبیر در نمایشگاه کتاب پرمخاطب‌تر از سایر بخش‌هاست. کتاب‌های «دکارت و فلسفه او» اثر کریم مجتهدی و «فلسفه نقادی کانت» با وجود قدیمی‌تر بودن مخاطبان خاص خود را دارد. علاوه بر این، چاپ دوم کتاب «فلسفه چیست» و «مقدمه‌ای بر فلسفه سیاست در اسلام» اثر سید یحیی یثربی نیز جزو آثار شاخص در این حوزه است.

از دیگر آثار مورد توجه این انتشارات می‌توان به «فلسفه هگل» ترجمه حمید عنایت، «انسان‌شناسی در اندیشه کانت» به قلم مرتضی روحانی و «ارسطو» اثر حسین کلباسی را نام برد.
 
انتهای پیام/ک
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها