امروز : دوشنبه ۲۷ آذر ۱۳۹۶ - 2017 December 18
۰۵:۳۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 58369
تاریخ انتشار: ۱۵ مهر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۱:۱۰
تعداد بازدید: 118
به گزارش خبرنگار آیین و اندیشه خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، «لزوم ساده‌زیستی و پرهیز از تجملات» موضوعی است که رهبر معظم ...

به گزارش خبرنگار آیین و اندیشه خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، «لزوم ساده‌زیستی و پرهیز از تجملات» موضوعی است که رهبر معظم انقلاب همواره در گفتار بدان پرداخته و در عمل نیز به همین شیوه زندگی کرده و حتی خانواده خود را نیز بدان ترغیب کرده‌اند.

این ساده‌زیستی بیش از هر قشر دیگری باید در زندگی طلاب و روحانیون جلوه‌گر باشد، چرا که وظیفه خطیر تبلیغ دین را بر عهده دارند. اما برخی اقدامات در «مرکز خدمات حوزه‌های علمیه» با زی طلبگی و ساده‌زیستی طلاب مغایرت دارد.
 این مرکز که در سال 1370 به توصیه رهبر انقلاب و به منظور تأمین رفاه حداقلی طلاب در بخش‌های مسکن، بیمه، وام قرض الحسنه و ... تأسیس شد، اکنون در برخی فعالیت‌ها از مسیر اصلی خود دور شده است.

فروشگاه این مرکز کالاهای لوکس و میلیونی را به صورت اقساطی به طلاب و روحانیون عرضه می‌کند که نه تنها با سیره علما سنخیت دارد بلکه بعضاً مصداق تجمل‌گرایی است.

ضمن اینکه بسیاری از طلاب نیز قدرت خرید چنین کالاهایی را ندارند و جز عده قلیلی از طلاب و روحانیون که در سازمان‌ها و نهادها مشغول به کار شده‌اند -و بر اساس آمارهای رسمی فقط 10 درصد طلاب را تشکیل می‌دهند- عموم طلاب در شرایط سخت معیشتی زندگی می‌کنند و به حداقل‌ها اکتفا کرده‌اند.

یکی از طلاب حوزه علمیه در این باره می‌گوید: بسیاری از طلاب، همسر و فرزندان خود را به بهانه‌های مختلف به این مرکز نمی‌برند تا مبادا به خانواده‌شان القا شود که بقیه روحانیون در منزل خود چنین لوازمی دارند و ما هم باید نظیر آن را داشته باشیم.

او ادامه می‌‌دهد: کدام طلبه را می‌شناسید که بتواند با «شهریه»‌اش برای کودک خود ماشین شارژی به قیمت 300 هزار تومان تهیه کند؟ روحانیون و اساتید در هزینه‌های زندگی و تحصیل خود مانده‌اند، لوازم لوکس به چه کارشان می‌آید؟
 


 

طلبه دیگری می‌گوید: آیا شایسته است در خانه یک طلبه یا روحانی ظرفشویی 2 میلیون و 600 هزار تومانی وجود داشته باشد؟ متدینانی که وجوهات شرعیه خود را می‌پردازند چه حسی پیدا می‌کنند وقتی این‌گونه لوازم را در منزل یک تحصیل‌کرده علوم دینی ببینند؟!
 


 

او ادامه می‌دهد: مدت‌هاست که مرکز خدمات پرداخت وام قرض‌الحسنه به طلاب را به دلیل کمبود بودجه متوقف کرده است، آن وقت از سوی دیگر ماشین لباسشویی 3.5 میلیون تومانی را در فروشگاه عرضه می‌کند!
 


 

عملکرد مرکز خدمات حوزه‌های علمیه در حالی بار دیگر مورد انتقاد طلاب و فضلای حوزه علمیه قرار می‌گیرد که 30 ماه پیش نیز در گزارشی به آن پرداخته بودیم، اما با تغییر مدیریت مرکز نیز تحول چندانی در آن مشاهده نمی‌شود. امید است دو راهبرد «اقتصاد مقاومتی» و «حمایت از کار و سرمایه ایرانی» سرلوحه خدمت‌رسانی مدیران این مرکز قرار گیرد.
 
* تصاویر تهیه شده از این مرکز مربوط به مقاطع مختلف زمانی است.
 
انتهای پیام/ک
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها