امروز : یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 May 20
۱۵:۱۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 58395
تاریخ انتشار: ۱۵ مهر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۲:۰۱
تعداد بازدید: 193
به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، محمدرضا فرزین صبح امروز در مراسم تودیع خود و معارفه سیدصفدر حسینی رئیس هیات ...

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، محمدرضا فرزین صبح امروز در مراسم تودیع خود و معارفه سیدصفدر حسینی رئیس هیات عامل جدید صندوق توسعه ملی که با حضور رئیس دفتر رئیس جمهور انجام شد، اظهار داشت: صندوق توسعه ملی صندوق بخش خصوصی است و وظیفه تثبیت کنندگی اقتصاد را دارد، منابع آن را باید برای نسل‌های آینده حفظ و به سرمایه‌های پربازده حفظ کرد.

فرزین افزود: طی یک سال و نیم مدیریت من بر صندوق اولین کاریم بود که صندوق هویت یک نهاد مستقل مالی را پیدا کند بنابراین تلاش کردیم نظام‌نامه‌ها، مقررات و آیین‌نامه‌های آن را تدوین کنیم، ساختار صندوق متناسب با ساختار صندوق‌های ثروت ملی دنیا اصلاح شد، صندوق کارشناسی‌بر است و 30 کارشناس ارشد اقتصادی را جذب صندوق کردیم.

فرزین از برگزاری همایش صندوق توسعه ملی با حضور نهادهای بین‌المللی مانند صندوق بین‌المللی پول، اوپک و بانک جهانی خبر داد و گفت: این همایش آبان ماه در کیش برگزار می‌شود در این همایش ما تلاش داریم که صندوق توسعه ملی ایران را به دنیا معرفی و فرصت‌های سرمایه‌گذاری را پیدا کنیم.

وی گفت: صندوق در حال حاضر عضو مجمع صندوق‌های ثروت ملی است و مجمع این صندوق‌ها در سال 2015 در ایران برگزار خواهد شد.

رئیس سابق صندوق توسعه ملی افزود: منشور اخلاقی صندوق را تدوین کردیم این منشوری است که همه صندوق‌های دنیا دارند و در آن اعلام می‌شود که صندوق در چه حوزه‌ای سرمایه‌گذاری نمی‌کند.

وی گفت: این باعث شد ما سال گذشته رتبه شفافیت ما 29 رتبه ارتقا یافته، الان به لحاظ شفافیت که رتبه 31 را داریم و به عدد 5 رسیدیم.

فرزین ادامه داد: به لحاظ دارایی صندوق توسعه ملی در بین صندوق‌های ثروت ملی دنیا رتبه 20 را دارد. مجموع واریزی از محل مالی نفت، گاز و میعانات گازی 50.6 میلیارد دلار بوده و در شرایط سخت سالهای اخیر که روزهای مبادای کشور بود منابع صندوق جایگزین فاینانس‌(وام) های خارجی شد.

وی گفت: بر این اساس تاکنون 10 میلیارد دلار به نفت، 3.4 میلیارد دلار به پتروشیمی، 2.4 میلیارد دلار به نیروگاه‌ها و یک میلیارد دلار به صنایع سیمانی اختصاص داده شده است.

وی مجموع پروژه‌های پذیرفته شده توسط صندوق را تاکنون 376 پروژه به ارزش 23.6 میلیارد دلار عنوان کرد.

رئیس سابق صندوق توسعه ملی تأکید کرد: تلاش ما این بوده است که بتوانیم برای پروژه‌ها گشایش اعتبار صورت گیرد و بر این اساس 76 پروژه را توانسته‌ایم پوشش اعتبار کنیم و 7 میلیارد دلار گشایش اعتبار داشته باشیم.

فرزین خاطرنشان کرد: در بخش ریالی در سال 90 ، 10 درصد به کشاورزی و 91 و 92، 20 درصد به کشاورزی و صنعت اختصاص یافت و تاکنون 9 هزار و 200 میلیارد تومان اعتبار به پروژه‌های صنعت کشاورزی اختصاص دادیم که افزون بر 90 هزار پروژه کشاورزی منابع اختصاص یافت و 107 هزار پروژه از منابع صندوق توسعه ملی استفاده کردند که نقش مؤثری در رشد اشتغال کشور داشته است.

فرزین تأکید کرد: در طول تصدی‌ام در صندوق به دو اصل اعتقاد داشتم اول اینکه طبق قانون عمل کنم، نکته بعد تلاش کردم صندوق را با اصول حرفه‌ای مدیریت کنم .
انتهای پیام/ب
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها